Zuzana Švédová: Před heřmánkem smekni, před bezem klekni

103
Heřmánek pravý (Matricaria chamomilla, synonymum Matricaria recutita). Foto: Pixabay.com

Bylinka, o které bude řeč, je skromnou jednoletou léčivkou, s příjemnou charakteristickou chutí a vůní, lidově nazývanou kamilka, jahodníček, rumánek či voňavý rmen. Ostatně, se rmenem si ji můžeme velmi snadno splést. Po rozlomení květu však nacházíme duté lůžko, zatímco rmen je květu plného. Řeč bude o heřmánku pravém, nejznámějším ze všech léčivek, milovaném našimi babičkami. A to nejen těmi českými. Každý národ má své kořeny, spojitost s přírodou, jejími rytmy, lékem, kterým byliny bezesporu jsou. Například ve Skandinávii býval heřmánek považován za posvátnou rostlinu a uctíván jako symbol slunce.

Původní výskyt heřmánku nalezneme v jižní a jihovýchodní Evropě až jihozápadní Asii. Dnes roste v mírném pásu na severu subtropů po celé Eurasii. S osivem byl zavlečen do Severní i Jižní Ameriky a Austrálie, kde snadno zplaněl. Jeho oblíbenými stanovišti jsou pole, úhory, skládky, vinice, okolí cest a zdí. Taktéž u nás je dosti hojný, především v teplejších oblastech.

Co, kdy a jak sbíráme?

Květy trháme 3. až 5. den po rozkvětu za suchého počasí, nejlépe mezi 10. až 16. hodinou. Dbáme, aby nebyly překvetlé, proto je sklízíme co nejčastěji. Úbory trháme bez stopek, poupat a natě. Sušíme ve stínu, v jednoduché vrstvě, při umělém sušení dodržujeme teplotu do 40 °C. Se schnoucí bylinkou příliš nemanipulujeme, aby se nedrobila. Uchováváme v tmavé nádobě, v suchu. Heřmánek sklízíme i několikrát za rok.

Uplatnění v lidovém léčitelství

Heřmánek patří mezi nejoblíbenější a také nejčastěji používané léčivky. Jeho využití je mnohostranné, kdy uvolňuje křeče, působí protizánětlivě, desinfekčně a potopudně. Hojí záněty trávicího ústrojí, peptické vředy a zabraňuje nadýmání. Podporuje tvorbu žluči, celkově zklidňuje a stahuje. Při potížích s trávením a stolicí (zácpa či průjem), napravuje pravidelné popíjení nálevu střevní mikroflóru.

Heřmánek také ničí streptokoky a stafylokoky a jako kloktadlo je vhodný při angíně či zánětech v ústech nebo po vytržení zubu. Hojivý účinek se využívá při léčbě popálenin, inhalacích, koupelích a obkladech, zánětech močové trubice nebo gynekologických potížích.

Heřmánkové masti urychlují hojení a zamezují tvorbě jizev. Nálev se využívá taktéž v kosmetice, kdy se přidává do koupelí, pro ošetření vlasové pokožky, zesvětlení vlasů.

Herbář neboli bylinář Pietra Gregoria Matthioliho z roku 1562 zmiňuje: Z květů heřmánku dělá se také olej, který je užitečný ke mnohým potřebám, tak k obměkčování tvrdosti, zmenšování oteklin, krocení bolesti. Užíváme ho také spolu s odvarem květu heřmánku ve vodě v klystýrech, tímto způsobem uklidňuje a léčí vnitřní bolesti střev, dělohy, ledvin i měchýře. Obzvláště dobře prospívá proti křeči, neboť co je natažené, popouští a oslabuje, co je zatvrzené, to obměkčuje, co je ucpané a husté, ztenčuje a otevírá. Čistí moč, zahání bolesti a nadýmání v břiše, hojí žloutenku, pomáhá při jaterní chorobě.

Tím nejjednodušším způsobem, jak zpracovat heřmánek, bude příprava heřmánkového čaje, v takovém případě použijeme 1-2 lžičky sušeného heřmánkového květu a 250 ml vody. Následně bylinku spaříme vroucí vodou, přikryjeme, necháme 10 minut odstát, louhovat a přecedíme. Při žaludečních a střevních potížích pijeme čaj čistý a neslazený. Na spaní a uklidnění můžeme přidat malé množství medu, mysleme však na to, že med je opravdu léčivo, kdy jedna včela za celý svůj život nasbírá ani ne polévkovou lžíci medu.

Heřmánek v kosmetice

Stejně jako v kuchyni, lze heřmánek uplatnit taktéž v kosmetice. Využijme jeho protizánětlivých a zklidňujících vlastností a nechme se jím hýčkat.

Heřmánkový odvar na zvláčnění rukou

– 1 hrst čerstvých květů heřmánku
– ½ litru vody

Květy vhodíme do vroucí vody, 2-3 minuty povaříme, odstavíme a necháme 10 minut louhovat. Odvar necháme trošku vychladnout, aby bylo únosné, ponoříme do něj ruce, relaxujeme. Nemáme-li heřmánek čerstvý, lze použít také sušený.

Heřmánková maska

– 2 lžíce čerstvých či sušených květů heřmánku
– 70 ml vody

Květy zalijeme vroucí vodou a rozmělníme na hustou kaši. Ještě teplou kašičku rozetřeme v silné vrstvě na jemné plátýnko, přiložíme na obličej, krk a dekolt, necháme působit asi 20 minut a poté masku setřeme. Nakonec opláchneme vlažnou vodou. Masku lze použít na rozpálenou pokožku, například po dlouhém slunění, kdy působí protizánětlivě.

Heřmánková koupel na nohy

– 2 šálky silného heřmánkového nálevu
– 2 šálky plnotučného mléka

Horký heřmánkový čaj smícháme ve větší nádobě s mlékem. Do lázně na 10-15 minut ponoříme nohy a poté zhrublou kůži odstraníme pemzou. Promasírujeme chodidla masážním kartáčkem nebo válečkem a odpočíváme s nohama nahoře.

Základní balzám na vlasy pro blondýnky

– 1 lžíce sušeného heřmánkového květu
– 3 lžíce citrónové šťávy nebo ovocného octu
– 250 ml vody

Heřmánek spaříme vřelou vodou, necháme louhovat asi 10 minut a přidáme šťávu nebo ocet. Po umytí vlasy balzámem spláchneme a vetřeme jej do mokrých vlasů.

Horký bylinný nálev na inhalace

– 2 lžíce heřmánku
– 1 lžíce šalvěje
– 2 lžíce kuchyňské soli
– 2 l vody

Byliny a sůl povaříme asi 10 minut ve vodě, pohodlně se usadíme, nakloníme se nad nádobu, přehodíme přes sebe deku a vdechujeme horké páry. Inhalujeme asi 20 minut. Pozor na opaření, pára je stejně horká, jako vřelá voda! Inhalace pomáhají při nachlazení, kašli a zejména při zastydlé rýmě a zánětech dutin.

A jak využít heřmánek k léčbě?

V úvodu článku jsem zmínila heřmánkový olej, jak tedy na něj?

– 4 lžíce nasekaných heřmánkových květů nebo 2 lžíce květů sušených ponechaných vcelku

Květy nasypeme do tmavé lahvičky, zalijeme olivovým olejem a necháme týden macerovat. Poté přecedíme a uschováváme v tmavé, dobře uzavřené lahvičce. Mažeme na spáleniny, opruzeniny, zhrublou pokožku. Máme-li namožená chodidla, nejprve je sprchujeme studenou a následně teplou vodou, několikrát prostřídáme. Poté nohy dobře osušíme, vetřeme do nich oleje, zabalíme do starého ručníku a necháme je odpočinout.

Heřmánkové kapky

– 150 g čerstvých nebo 50 g sušeného květu
– 100 ml lékárenského lihu

Květy zalijeme lihem tak, aby byly zcela ponořené, uzavřeme nádobu a necháme 3-4 týdny louhovat na tmavém místě. Poté přecedíme a uschováme v dobře uzavřené lahvičce v chladu a temnu. Při potížích užíváme několik kapek. Lze použít i k potírání postiženého místa při revmatismu a neuralgiích. Vnitřně užíváme při trávicích potížích a křečích v břiše 3x denně 20 kapek do vody či čaje. Kapky jsou potopudné, uklidňují. Zevně desinfikují a působí protizánětlivě, slouží k potírání postižených míst.

V článku jsou použity informace z knih:

Trnková, Klára. Zázračné bylinky. STUDIO trnka, s.r.o., 2017. 79 str. ISBN 978-80-87678-53-4.

Bednářová, Jaroslava. Herbář aneb od anděliky k žindavě. Fortuna Libri, spol. s r. o., 2015. 353 str. ISBN 978-80-7321-943-7.s

Autor: Mgr. Zuzana Švédová, DiS, nutriční terapeut
Zdroj: https://www.celostnimedicina.cz/pred-hermankem-smekni-pred-bezem-klekni.htm

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 240 Kč, na 2 roky 480 Kč), pro Slovensko na telefonních číslech +420 249 893 566, 3563, +420 800 188 826, e-mail: objednavky@ipredplatne.sk