Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Týká se nás všech. Žijeme v ní, je všude kolem nás, ale zároveň je i v nás. Téma je velmi široké, bude se tedy jen heslovitě věnovat toxinům a volným radikálům. Jak proti nim v dnešní době bojovat?
Co jsou to toxiny?
Toxiny jsou vysoce aktivní látky, které se chovají jako volné radikály. Napadají zdravé buňky a ničí je. Radikální znamená agresivní. Toxiny svými nepříznivými účinky tvoří podklad pro mnohé nemoci. Ovlivňují mozek, kde např. urychlují Alzheimerovu demenci, proces vzniku Parkinsonovy choroby. Pokud začnou buňky odumírat a přestanou produkovat dopamin zodpovědný za přenos vzruchů mezi jednotlivými nervy, dochází k nenapravitelným a nevratným škodám.
Ovlivňují funkci kloubního systému, kde se začnou uplatňovat faktory zánětu, revmatu, degenerativních procesů. Působí na rozvoj kardiovaskulárních chorob, infarktu, aterosklerózy. Kontaktním orgánem jsou plíce, kde snadno a škodlivě působí vdechované znečistěné ovzduší, různé toxické inhalace a kouř. Ledviny mají potíže s glomerulonefritidou. Působení volných radikálů je vlastně výrazným podkladem rozvoje rakoviny, rychlého stárnutí, nutričních deficitů, poruchy imunity ad.
Jsou všude kolem nás?
V jídle, ve vodě, v chemicky ošetřovaném ovoci, zelenině. V potravinách, které obsahují barviva, aditiva, sladidla, glutamáty, éčka. Jsou v lécích, v kosmetice, v prostředcích na úklid domácnosti. Uvolňují se z koberců, závěsů, z nábytku, ze zdí. Venku je dýcháte z emisí, cigaretového kouře.
Český tým složený ze zoologů, imunologů a chemiků Univerzity Karlovy, České zemědělské univerzity v Praze a brněnské Masarykovy univerzity se rozhodl prozkoumat, jak těžké kovy z prostředí pronikají do živých organismů v dnešní době. Jako modelového živočicha si vědci vybrali sýkoru koňadru. A tak nám sýkorky nastavují zrcadlo kvality životního prostředí, protože se v jejich tělech vyskytují těžké kovy. Rozbory krve vědcům prozradily, že kontaminace sýkor těžkými kovy se projevila ve všech zkoumaných městech. Šlo o měření olova, kadmia, mědi, chromu, arzenu.
Psychotoxiny
Pokud jste ve stresu, pokud málo spíte, pokud se málo hýbete, sami si tvoříte „psychotoxiny“. Ve většině buněk jsou přítomny speciální bílkoviny, které dostaly pojmenování stresové bílkoviny (stress proteins nebo heat shock proteins (HSPs)) a slouží jako molekulární chaperony (šeprony).
Stresové bílkoviny v těle fungují jako nástroj regulace a dobrého fungování buněk, systémů a celého těla. Zprostředkují komunikaci mysli a těla. Ve stresu však dojde k tomu, že stresové bílkoviny obracejí svou funkci k destruktivnímu – autoimunitnímu procesu. Mezi námi lidmi jsou často „toxické vztahy“, jsou v rodině, na pracovišti, ve škole… Znáte to?
Časovaná nálož
Kovy jako rtuť, olovo, kadmium, arsen, thalium, nikl, hliník, kobalt, barium, bismut apod. se postupně ukládají do tkání a negativní důsledky se projeví až po nějaké době. Může to trvat i roky. Tělo samo neumí těžké kovy 100% vylučovat… Ve většině případů jsou nejvíce postiženy orgány, které detoxikují a vylučují, tedy játra, ledviny a zažívací trakt. Dále mohou těžké kovy negativně ovlivnit enzymy a vitaminy v našem těle, pohybovou a nervovou soustavu.
Některé těžké kovy můžeme zjistit při základním laboratorním vyšetření. Laboratoř nabízí tzv. panel těžkých kovů, tedy skupinu testů, jež prokazují a stanovují potenciálně toxické těžké kovy v krvi, moči nebo jiných tělesných tekutinách, (vzácněji) ve vlasech (olovo, kadmium, rtuť). Ostatní na speciálních toxikologických pracovištích.
Kadmium
Nachází se v černé gumě, v motorovém oleji, hnojivech, podlahových krytinách, v postřicích, fungicidech, v rafinované bílé mouce a nealkoholických nápojích z prodejních automatů, jejichž trubice obsahují kadmium. V těle se ukládá do jater a ledvin.
Olovo
Tento prvek najdeme v cigaretovém kouři (i při pasivním kouření), v barevných časopisech, kovových výrobcích, nádobách, v nátěrech, v trubkách starých domů. Při dlouhodobé expozici se může olovo ukládat do jater, ledvin, srdce, mozku, kostí, kůže… Ionty Pb2+ mají dvě hlavní vlastnosti: afinitu (vztah) k SH skupinám a substituci (záměně) iontů Ca2+. Olovo se po vstřebání naváže na hemoglobin (červené krevní barvivo), distribuuje se po těle. Volné olovo v organismu tlumí činnost enzymů, které se podílejí na syntéze hemu.
Rtuť a hliník
Ještě z minulosti nachází u některých lidí v amalgámových zubních výplních, je přítomna také ve vakcínách a rybách, zejména v chovech. Hromadí se v mozku, ledvinách, játrech, vlasech a nehtech. Dostává se do jakékoliv buňky. Je to neurotoxin.
A podobně lze hliník stopovat v průmyslově zpracovaných potravinách, hliníkových nádobách, deodorantech, šamponech, sprejích.
Dostávám dotazy: Co se s tím dá dělat?
Přirozená detoxikace
Tělo je vybaveno jistou schopností jedy z těla vylučovat, a to pomocí jater, ledvin, střeva, lymfatického systému, plic a kůže. Hlavním detoxikačním orgánem jsou játra. Vylučují toxiny do žluči, ta odchází přes žlučník a žlučovody do dvanácterníku a vynese toxiny střevem ven. Játry proteče čtvrtina našeho krevního oběhu za minutu, váží 1,5 kg, jsou zásobována kyslíkem jaterní tepnou ze srdce. Proto je důležité se dobře hýbat a správně dýchat. A zároveň do jater ústí vrátnicová žíla, která přináší všechno, co sníme, protože sbírá krev ze žaludku, ze střeva a ze sleziny. Játra tu krev přefiltrují.
Fáze transformace
Biotransformační funkce jater spočívá v přeměně toxických látek na jiné látky (metabolity), které už lze odstranit z těla močí nebo žlučí. Biotransformace (detoxikace) v játrech má dvě fáze. V první fázi se toxické sloučeniny přemění na méně toxické a ve druhé fázi se přemění na vylučitelné z těla, např. rozpustné v tucích se mění na odpad rozpustný ve vodě.
Co potřebuje tělo k dobré biotransformaci?
– Důležité aminokyseliny: methionin, cystein, glycin, glutamin, cholin, taurin
– Vitaminy skupiny B, vitamin C, E, betakaroten, enzymy, minerály, flavonoidy, antioxidanty
– Magnesium, zinek a selen.
1. O králi antioxidantů
Je jím glutathion, na jeho činnosti závisí i činnost dalších antioxidačních enzymů. Brání organismus před oxidačním stresem (podílí se na odstraňování peroxidu vodíku). Nedostatek glutathionu má za následek snadnější onemocnění, především chorobami spojenými s vyšším věkem, snadnější možnost nachlazení a jeho dřívější nástup, a to v důsledku nedostatku odolnosti vůči aktivnímu kyslíku a snížení celkové funkčnosti těla.
2. Střevo
Ke zdraví je potřeba dobrá imunita a vše začíná ve střevu. Peyerovy pláty jsou pro imunitu důležitým místem. Jsou to malé ostrůvky buněk s obrovským efektem. Pokud není ve střevu zdravé prostředí, jsou Peyreovy pláty vyhlazeny a přestávají produkovat důležité imunitní buňky. Kdo zajistí symbiózu?
Laktobacily ´hrají první housle´ v zajištění symbiózy mikroorganismů. Pokud se jim daří dobře, daří se také zdraví. Pokud se laktobacilům nedaří, rozmáhá se nemoc. Vytvořit správné prostředí pro laktobacily je základním krokem při léčení každé nemoci.
3. O královně detoxikace
Krále už tu jednoho máme, ale co královna detoxikace? Tou je chlorela. Má pevnou buněčnou stěnu, která na sebe při správném technologickém zpracování (dezintegrovaná) dokáže výše jmenované toxické těžké kovy navázat.
Třebaže tu vyzvedávám některé pomocníky a připisuji jim královské tituly, neznamená to, že tím podávám návod k léčení, detoxikaci apod.
Například antioxidantům se připisoval mimořádný význam v odstraňování volných radikálů a v prevenci civilizačních nemocí. Nedávné rozsáhlé studie v USA a Finsku ale takový efekt při podávání některých z nich nepotvrdily. Mnohdy se můžete setkat se zveličováním důležitosti toho či onoho preparátu.
Základem pro mou práci byl a stále je hloubkový rozbor situace jedince, který se necítí zdráv, nebo dokonce prohlašuje, že je otrávený.
Rozbor ukáže na existenci celé řady kritických faktorů, které se podílejí na jeho problémech. A z toho vyplývá, že také opravný proces musí být komplexní, celkový a obvykle jde hlavně o to, aby dotyčný totálně změnil svůj život, své myšlení, způsob stravování, svůj postoj k pohybové aktivitě. A nespoléhal se na to, že mu pomůže nějaký král či královna.
Autor: MUDr. Pavel Šácha
Zdroj: https://www.celostnimedicina.cz/…at/
Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 300 Kč, na 2 roky 600 Kč), pro Slovensko na telefonních číslech +420 249 893 566, 3563, +420 800 188 826, e-mail: objednavky@ipredplatne.sk