Zuzana Švédová: Obsahují všechny ovesné vločky lepek?

129
Foto: Pixabay.com

Tímto článkem nejspíše rozvířím vody nejrůznějších dietních zásad a opatření věnovaných celiakii, případně pak intoleranci pšeničné bílkoviny, tedy lepku. Nicméně, určitá doporučení, kterými Vás, ať už v nemocnici či nutriční poradně častují, osobně vnímám jako zastaralá a v současné době, kdy trh disponuje celou škálou rozmanitých potravin, zbytečná. Celiakii, alergii na obilnou bílkovinu lepek, řadíme na seznam autoimunitních „ochoření,“ během kterých produkuje stresovaný imunitní systém protilátky, jež se podílejí na změně struktury vnitřní výstelky tenkého střeva.

Ta je po celé své délce a šířce pokryta klky, fungující jako absorpční tykadla, vstřebávající veškeré živiny, které jsou pak krví unášeny k buňkám. Zdravé střevo disponuje silnými a pevnými klky, to slabé pak vyplňují výběžky křehké, případně takové, jejichž osud téměř zpečetěn. Jen si představme stébla trávy, pokud jsou zelená a silná, dokážou sílit a růst, absorbovat živiny z půdy, vody a slunce, stébla, která jsou však křehká, polámaná, prosta životodárného chlorofylu, jen stěží přežijí…

Obecná nemocniční doporučení nás odkazují na zastaralou bezlepkovou dietu, která je skládána převážně z brambor, kukuřice, rýže, luštěnin. A aby se onen výčet na oko rozšířil, dietní sestra přihodí balený bezlepkový chléb, jenž si s tím klasickým příliš nezadá. Pokud jste hloubaví, brzy zjistíte, že takové pečivo je seskládáno z nejrůznějších muk a roztodivných přísad, které drží snad jen silou zaklínadel :-) Hledejte a objevujte, neboť tohle je jediný způsob, jak zůstat zcela svobodným. Ten, kdo tu nikdy nešel s celiakií, jen stěží pochopí, jaké to je, najednou vyloučit veškerý lepek. Předá Vám pár pouček, které sice neublíží, nicméně, gurmánské chvíle z nich nevykouzlíte.

Věděli jste, že některé druhy ovesných vloček jsou zcela bezlepkové?

Ovesné vločky pokládám za jednu z nejvýživnějších potravin, nabízející širokou škálu minerálních látek, z nichž ve výživě doceňuji skromně se vyskytující křemík. Díky omega 3 a 6 NMK se chovají protizánětlivě, díky vyššímu procentu vlákniny a bílkovin pak zasytí na mnohem delší dobu. Navíc, skloubíme-li s dobrým plnotučným tvarohem, případně ořechy, mákem, snížíme glykemický index pokrmu. To docení zejména diabetikové. Přiznám se, nedokážu říct, proč zrovna anglický druh ovsa vykazuje nulovou hodnotu zákeřného lepku, možná však právě tím, že Angličané pole osévají prastarým, nepřešlechtěným zrnem, které nepodlehlo zatěžujícímu křížení. Dokonce, v Anglii ovesné vločky nacházíme na seznamu povolených potravin bezpečných pro celiaky.

Pšenice a její neustálé přešlechťování

Vezmeme-li novodobou pšenici setou, ještě před šedesáti lety bychom ji našli v lehce stravitelné formě, jež je tělu vlastní. Prapůvodní pšenka nesla název jednozrnka, zvláštní je, že pokud celiak odzkouší, tělo většinou přijme a bez problémů stráví. Na rozdíl od té dnešní, která s tou původní má jen pramálo společné. K čemu je pak tedy novodobá pšenice, která sice, na rozdíl od té jednozrnné, lepí, drží, formuje se v dokonalý chléb, nicméně, celá řada z nás platí tím nejdůležitějším a to zdravím?

Anglickou odrůdu ovsa najdeme např. pod značkou EMCO, nemají sice certifikováno, neboť v závodech zpracovávají také klasickou pšenici, pevně však věřím, že ona pravděpodobnost kontaminace lepkem bude minimální. U těžkých forem celiakie nedoporučuji, tolerujete-li však malé procento lepku, s chutí do toho. Není nic snazšího, než si odzkoušet. Objeví-li se klasická reakce, z jídelníčku vylučme. Pozor si také dají ti, jež mají potvrzenu alergii na další z ovesných bílkovin a to avenin. Útěchou však je, že 99 % celiaků jej stráví.

Na trhu dále, kromě klasických ovesných vloček, najdeme také zrno anglické odrůdy bezpluchého ovsa, ovesné otruby či ovesné kroupy. I zde možno vyzkoušet a experimentovat. Diabetické děti, které mají několik křížených alergií, mezi kterými je i ta na lepek, pokrmy strávily bez nejmenšího problému.

Jak s ovesnými výrobky naložit?

Ovesné vločky

– k přípravě sladké ovesné kaše
– jako zavářka do polévky
– k zahuštění zeleninových karbanátků
– v kombinaci se zeleninou a česnekem jako plnohodnotná příloha
– k zahuštění smoothies
– k přípravě müsli tyčinek
– k uchystání ovesného mléka
– jako základní ingredience oříško-ovesných chlebů

Ovesné otruby

– k přípravě sladkých kaší
– k přípravě sušenek
– do smoothies

Bezpluchý oves

– k přípravě slaných zeleninových nákypů
– k přípravě karbanátků
– jako zavářka do polévky
– k uchystání slaných koláčů
– při trošce šikovnosti lze připravit také na sladko, jako nákyp

A aby vám nezůstala pouze kukuřice a brambory, zde je výčet dalších, přirozeně bezlepkových potravin, které si při celiakii můžete do sytosti užít:

– batáty
– pohanka
– jáhly
– rýže Basmati, Natural, indiánská, jasmínová
– quinoa
– amarant
– slzovka
– všechny druhy luštěnin, z nichž doporučuji cizrnu, mungo fazolky, adzuki a červenou čočku

Pokud vše spočteme, rázem získáme více než 10 nejrůznějších příloh, se kterými můžeme kouzlit a vymýšlet, dle svého uvážení, dle své libosti. Takové batáty zapečené s dýní, kokosovým olejem, cibulkou a parmazánem chutnají vskutku výtečně. Nebo quinoa dušená s brokolicí, sušenými rajčaty a piniovým semínkem, slaný koláč ze špagetové dýně, která poslouží jako pevný korpus, se špenátem, olivami, pórkem a mozzarellou. Staročeský jahelník se sušenými švestkami a tvarohem. Pohankové placky s hříbky a zelím, dušená rýže s koprem a kousky lososa…

Tak ať nám všem chutná a dýcháme ve zdraví.

Autor: Mgr. Zuzana Švédová, Dis.
Zdroj: http://www.celostnimedicina.cz/…zGT

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 240 Kč, na 2 roky 480 Kč), pro Slovensko na telefonních číslech +420 249 893 566, 3563, +420 800 188 826, e-mail: objednavky@ipredplatne.sk