Jiří Hamerský: Jak poznáme, že psychicky stárneme? 4 věci, které dělají duševně mladí lidé jinak

181
Foto: Dollarphotoclub.com

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Není to o věku! Dokonce ani o dokonalé stravě a hodinách trávených v posilovně. Byť se lidé duševně mladí a svěží často i v důchodovém věku nějakému sportu věnují, nepřejídají se a tak dále. Klíčový je náš postoj k životu a naše mentální nastavení. Ačkoliv je stárnutí v současných podmínkách proces přirozený, existují mezi lidmi obří rozdíly právě v jejich postupném psychickém úpadku či naopak rozvoji ducha. Jaké čtyři faktory jsou ve hře?

Faktor č. 1: Hluboký zájem a vášeň o nějakou věc

Jestli něco prodlužuje život, je to jednoznačně, máme-li pro co žít. Když milujeme svou zahrádku; věnujeme se vášnivě nějakému koníčku nebo v osmdesáti jezdíme po světových univerzitách a přednášíme o své milované ekonomii (nebo botanice).

Naproti tomu nic člověku tak neubírá na duchu, jako apatie, nezájem; pocit ztráty jakéhokoliv smyslu; když nás přestane všechno bavit. Ztráta smyslu – nemluvě o nějaké těžší depresi – je mimochodem něco, co už je záhodno řešit s odborníkem. A s tím souvisí další bod…

Faktor č. 2: Otevřenost a učení se novému

Pro lidskou bytost je přirozené být zvídavý a učit se novým věcem. Být až jakoby fluidní, otevřený, nezkostnatělý. Naopak jedna z nejhorších věcí, která se člověku může stát, je, že si myslí, že už všechno ví. Velmi často se setkávám s tím, jak lidé říkají: „Já už teď na semináře nechodím; už nečtu – já už jsem totiž vědomý.“ To spíš pýcha mluví z člověka, než moudrost a rozvinuté vědomí.

Poslední dobou je pro mě též vtipné pozorovat, že často zrovna ti, kteří jsou nejvíce přesvědčeni o své pravdě a neomylnosti, se často nejvíce mýlí. Nebudou se přeci za žádnou cenu ještě něco učit, zkoumat, ověřovat si či testovat nové – oni totiž už ví.

Pro udržení psychického mládí dělejte co nejčastěji věci jinak, ale také se snažte vidět nově to, co je každý den stejné a neměnné. Nikdy nesklouzněte ke stereotypu a rutině. Rozkvetlá slunečnice na záhoně nám může zevšednět, nebo se z ní můžeme každý den (nově) radovat a být za její krásu vděční.

To stejné platí i o lidech a vykonávaných činnostech. Nejlepší přístup je neustálá bdělost: právě dnes se může stát nejvelkolepější věc v našem životě – můžeme potkat osudového člověka či spatřit za oknem venku dechberoucí výjev. Jen to chce být všem potenciálním, novým možnostem otevření…

Faktor č. 3: Pozitivní převažuje nad negativním

Tohle je další jednoduchý test: Vidíte svět převážně pozitivně, nebo negativně? Jste ze života obecně nadšení? Nejde o to stavět si vzdušné zámky a nevidět realitu, ale o schopnost vybírat si z reality to smysluplné, hodnotné – to, co v nás probouzí život. Sami to znáte:

Starší lidé si mnohdy výrazně stěžují – a malé děti se radují.

Člověk, který je schopný vidět, i v obyčejných nebo těžkých, věcech krásu, je (bez ohledu na svůj věk) pro mě mladým.

Faktor č. 4: Navazování a udržování blízkých vztahů

Jak říkají mudrcové, „panta rhei“ = vše plyne. Věci se mění, vztahy zanikají, lidé umírají. Jde o to, nezaseknout se v minulosti. Zároveň je zcela přirozené, že se nám to občas stane. Jen je to známka toho, že stárneme. Kdykoliv srovnáváme (s minulostí) nebo kdykoliv na „staré dobré časy“ vzpomínáme.

Je nádherné mít vzpomínky. Nicméně právě výraz „staré dobré časy“ znamená nepřijetí přítomnosti, nespokojenost, vzdor.

Člověk je mladý tehdy, dokáže-li se adaptovat, pružně reagovat na změny – nacházet si nové přátele a prožívat skvělé okamžiky: a tudíž nevzpomínat na ně jen v minulosti.
laska k prirodě laska k lidem

A tak každému z nás přeji otevřenost, životní vášeň, schopnost vidět ve všem a v každém krásu a v neposlední řadě naplněné vztahy. Právě vztahy nás totiž oživují a mohou v nás probudit esenci nejvzácnější – lásku.

Autor: Mgr. Jiří Hamerský, psycholog a psychoterapeut
Zdroj: https://www.celostnimedicina.cz/…ak/

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 300 Kč, na 2 roky 600 Kč), pro Slovensko na telefonních číslech +420 249 893 566, 3563, +420 800 188 826, e-mail: objednavky@ipredplatne.sk