Infekční mononukleóza (IM) je horečnaté onemocnění vyvolané viry Epstein-Barrové (EBV), které patří do skupiny herpetických virů. Ty způsobují opar na rtu nebo velice bolestivý pásový opar na břiše a hrudníku. EB virus je zrádný tím, že onemocnění, která způsobuje, se těžko rozeznávají od jiných virových nebo bakteriálních chorob. Jejich příznaky jsou podobné. EB virus má podobně jako herpetické viry schopnost přetrvávat v latentní (skryté) formě v organismu i po odléčení akutního onemocnění.
Inkubační doba od nakažení k projevům nemoci je mezi 4-6 týdny. Pacient získává po proběhlém onemocnění celoživotní imunitu.
Formy přenosu
Lidový název pro infekční mononukleózu je „nemoc z líbání“. Vzhledem k tomu, že virus je obsažen ve slinách nositele, který nemá žádné zdravotní problémy a cítí se dobře, je toto jedna z hlavních cest přenosu z člověka na člověka. Kromě slin se virus IM přenáší kontaminovanými předměty – kartáčkem na zuby, nádobím, příbory, hračkami. Rizikové jsou i společensky hojně navštěvované prostory jako jídelny, restaurace a hlavně diskotéky.
Věkové kategorie
Nejčastěji jsou infekční mononukleózou postiženy děti a mladiství. Pacientů středního a staršího věku je málo. Nevýhodou pro tuto skupinu nemocných bývají komplikace po odeznění akutní fáze, zejména postižení jater a únavový syndrom. Obecně jsou IM ohroženi všichni s oslabenou imunitou, lidé sexuálně promiskuitní a lidé vystavení silnému stresu a nervovému vyčerpání.
Příznaky
Infekční mononukleóza hodně připomíná a má podobné příznaky jako klasická angína. Projevuje se pod obrazem tzv. „povlakové angíny“, kdy na mandlích nevidíme samostatné čepy, ale splývající bělavé či nažloutlé povlaky.
Prvním příznakem je výrazná únava. Stávající hektická doba vede k tomu, že jsme unaveni prakticky všichni, ale toto je únava, která pacienta vyřazuje z normální denní činnosti. Přidružuje se horečka. Teploty bývají vysoké, často dosahují až 40 °C a gradují zejména navečer. Stávající únavu ještě prohlubují. Dalším příznakem jsou silné bolesti v krku. Opět podoba s angínou. Pacienti si stěžují na knedlík v krku, pálení a řezání v krku a obtížné polykání jak stravy, tak tekutin. Při výrazném zvětšení mandlí a lymfatické tkáně v oblasti nosohltanu může být ztíženo i samotné dýchání. Posledním typickým projevem je výrazné zvětšení lymfatických uzlin pod dolní čelistí a uzlin uložených před a za krčním svalem, který nazýváme kývač. Zvětšení je viditelné a pohmatově bolestivé. V některých případech nachází lékař při vyšetření břicha zvětšení jater a sleziny.
Jak stanovit diagnózu?
Základem diagnostiky je lékařské vyšetření s nálezem typického obrazu na mandlích a lymfatických uzlinách, přítomnosti teploty a výrazné únavy. Toto onemocnění nejčastěji řeší praktický lékař, specialista ORL (ušní, nosní, krční), nebo lékař na infekční ambulanci, zejména v případech, kdy došlo k sekundárním komplikacím ve formě postižení jater. Dále se provádí výtěr z krku na kultivaci a citlivost a odběr krve na přítomnost protilátek proti EB viru. V krevním obraze vidíme zvýšení počtu dvou typů bílých krvinek – monocytů a lymfocytů. Provádí se i biochemické vyšetření krve na jaterní testy.
Klasická léčba
Specifický lék na IM neexistuje. Vzhledem k tomu, že se jedná o infekční onemocnění, nemají žádný přínos antibiotika, i když je pacienti často vyžadují. Antibiotika jsou vhodná pouze u sekundárních bakteriálních nákaz. Častou komplikací u nesprávně indikované antibiotické léčby je výsev kožní alergické kopřivky (tento problém způsobují zejména širokospektré peniciliny).
Horečku snižujeme pomocí antipyretik (Paralen, Ibuprofen). Nutný je klidově dietní režim, doplňování vitaminů a dostatečný příjem tekutin. Izolace ani karanténa se běžně neprovádějí. Při postižení jater se nasazují léky na podporu regenerace jater (hepatoprotektiva). Jedná se nejčastěji o léky obsahující ostropestřec mariánský a vitaminy skupiny B. Po odeznění akutní fáze se nadále doporučuje posilovat imunitní systém, šetřit organismus, vyhnout se nadměrné fyzické zátěži, sportu a riziku prochlazení.
Komplikace
Nejčastější komplikací IM je postižení jater ve formě zvýšení jaterních krevních enzymů a přetrvávající únavy. Plicní obtíže se mohou projevit problémy s dýcháním, neurologické postižení jako zánět mozkových blan a krevní komplikace jako útlum krvetvorby. Všechny bývají většinou vzácné.
Přípravky Energy
Jak již bylo uvedeno, jedná se o infekční virové onemocnění, a to znamená posílit imunitní systém. Máme široké spektrum přípravků, které lze použít jak k prevenci, tak léčbě již vzniklého onemocnění:
Vironal 3x denně 7 kapek před jídlem.
Drags Imun 3x denně 10 kapek do vody po jídle. Je jím možno vyplachovat dutinu ústní, nebo kloktat v dávce 7 kapek do sklenice vlažné vody 4x denně.
Flavocel – vitaminoterapie, dávka 3x denně 1 tableta před jídlem, ráno nalačno!
Grepofit 3x denně 2 kapsle po jídle.
Grepofit drops 3x denně 15 kapek.
Grepofit spray pro lokální péči, 4x denně 4 vstřiky do oblasti mandlí.
Zvětšené a bolestivé krční uzliny:
Krém Artrin lokálně mazat 3-4x denně. Vhodné je střídat s klasickým Priessnitzovým zábalem krku.
Poškození jater, zvýšení jaterních enzymů v krvi:
Regalen 3x denně 5-7 kapek před jídlem.
Cytosan 3x denně 1 kapsle po jídle.
Jaterní dieta.
Velice častý problém je přetrvávající únava po odeznění onemocnění:
Stimaral 3x denně 7 kapek před jídlem.
Revitae 3x denně 1 kapsle po jídle.
Barley Juice 2x denně.
Green Tea – GABA dopoledne 1 čajová lžička na 1 šálek vody 70-80°C teplé, odpoledne druhý výluh.
Zdroj: Magazín Vitae 11/2015
Časopis Ve hvězdách & Lidový léčitel si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 350 Kč, půlroční 175 Kč), pro Slovensko na telefonním čísle + 421 244 458 821, e-mail: predplatne@abompkapa.sk