Zuzana Švédová: Když zdánlivý plevel léčí

181
Černohlávek obecný (Prunella vulgaris). Foto: Pixabay.com

Ráda pozoruji naši zahradu, ať už na jaře, v létě či poklidném podzimu. V zimě, kdy zaslouženě odpočívá pod vrstvou sněhu, která jí vtiskne pečeť příští úrody. Jaro, to je vždy moment těšení se, neboť, tak, jako se měníme my, mění se taktéž prostor kolem nás. Jednou se uchytí trnka, podruhé měrnice, kontryhel, vlčí mák, pěťour či černohlávek. A jindy, přiletí odněkud černý bez, šípková růže, jitrocel a svízel. Svízel, který se k vám tulí a přilepí, možná i proto, že je ho třeba. Věřím, že každá bylinka má své pevné místo a přijde, jakmile naše nitro volá, potřebuje uzdravit. Jak jinak si totiž vysvětlit, že každým rokem zahrada uvítá něco zcela nového. Něco, co se třeba právě hodí…

Díky naší zahradě jsem se naučila poznávat desítky nových bylin. Je jako věčně otevřený herbář, který mne učí. Laskavě a moudře. Kéž by se i naše děti mohly učit přírodou.

Letos se na zahradě usadil černohlávek obecný, taková naše česká levandule, jež, stejně jako popenec, vytváří sáhodlouhé koberce. Černohlávek jen stěží zakoupíte v bylinkářství, roste však hojně, není tedy problém tuto léčivku nasbírat. Kde všude roste? Vyžaduje spíše vlhčí, travnaté plochy, je častou bylinkou mezí a luk, zahrad a okrajů lesa, příkopů, parků. Černohlávek si určitě nemůžete splést, možná jen bude těžší rozlišit černohlávek obecný od statnějšího velkokvětého. Jejich léčivé účinky jsou však totožné.

Sbíráme plně rozkvetlé hlavičky květů s několika jemnými lístky, které sušíme ve stínu, rozložené vedle sebe, při teplotě, která nepřesáhne 40 °C.

Na co vše se černohlávek hodí?

Ráda začnu kuchyní, kdy černohlávkem lze hezky dekorovat, ať už dezerty, saláty, zmrzlinu či kaše. Svůj jemný, něžný charakter neztrácí ani procesem sušení. Stejně jako popenec břečťanolistý taktéž i černohlávek využijme v kuchyni. Z jeho mladých, jemných lístků připravíme lehký salát, případně, lze jej přidat k bylinkám, ať už k majoránce, petrželce, libečku či rozmarýnu, utřít v hmoždíři s troškou olivového oleje, citrónovou kůrou, himalájskou solí, zakápnout pomerančovou šťávou, čímž vykouzlíte velmi chutnou zálivku.

Černohlávek obecný lze použít všude tam, kde nás trápí zánět. Aplikovat lze na zanícenou kůži, v podobě výluhu, můžeme jím kloktat, trápí-li nás záněty dásní, afty, bolestivé mandle. Sušený černohlávek lze podrtit na kousky, promísit s kokosovým olejem, kdy výslednou směs používáme jako účinný, přírodní peeling. Nejen, že pokožku zbavíme odumřelých buněk, taktéž vyléčíme zanícená místa. Peelingem z černohlávku je tak možno mírnit akné. Aknózní pleť snese také odvar z této bylinky, který po vychladnutí používáme namísto pleťové vody.

Využíváme-li černohlávek vnitřně, nejčastěji v podobě čaje, doplňme jej o další, protizánětlivé bylinky, jako je měsíček lékařský, černý bez či lípa, čímž umocníme jeho léčivý charakter. Zajímavé je, že černohlávek dokáže zpomalit množení viru HIV. Není to úžasné? Je.

Mimo to černohlávek léčí také záněty žaludku, střevní diskomfort, průjem, zánět močového měchýře, jemně odvodňuje, celkově podporuje imunitní systém. Jste-li milovníci koupelí, zkuste si dopřát i tu z černohlávku. Zvláště, máte-li namožené svaly, bolí vás klouby, případně, trápí-li vás hemeroidy. Sedací koupel pak pomáhá ženám při zánětech pochvy.

Na černohlávek pozor, máte-li sklony k trombóze, tato bylinka umocňuje krevní srážlivost.

Další zajímavou léčivkou, která se nám jednoho dne objevila v záhonku chrpy a měsíčku lékařského, je peťour maloúborný. Tuto bíle kvetoucí indiánskou bylinku si lze taktéž splésti, s pěťourem srstnatým, který je však chlupatější. Ať tak či tak, stejně jako oba druhy černohlávku, i peťour maloúborný či srstnatý vykazují totožné účinky. Bylinku najdeme na dobře zavlažených místech, velmi se mu tedy daří v permanentně kropených záhoncích, na vinicích, rumištích či kompostech. Nať kvetoucí bylinky lze sbírat od jara až pokročilého podzimu a sušit ve stínu, maximálně na 40 °C. Stejně jako černohlávek i peťour řadíme na seznam jedlých bylinek. Lze jej připravit na způsob špenátu, přidat do salátu. Jste-li milovníky smoothies, hrst léčivky lze přidat k libovolnému ovoci či zelenině.

Peťourem potěším kojící maminky, neboť bylinka podporuje tvorbu mateřského mléka. Pozor však v těhotenství, nejen na peťour, taktéž i jiné léčivky, které mohou nastartovat předčasné stahy děložního svalstva. Pominu-li těhotenství, léčivka nemá vedlejších účinků.

Peťour lze využít k celkovému nabuzení látkové výměny, k detoxikaci, zvláště na jaře doporučuji přidávat do smoothies. Uleví při virózách, chřipce, celkově povzbuzuje imunitní systém. Vykazuje protizánětlivý účinek, snižuje horečku. Odvar z bylinky lze použít jako účinné kloktadlo při zánětech ústní dutiny, paradentóze, oplachu zanícené pokožky, ke zmírnění ekzému, lupénky, vyrážek, vředů.

Propadnete-li kouzlu sběru bylin, příroda vás nepustí. Budete se vracet každý rok zas a zas, moudřejší, klidnější, s mírnějším egem. Na štědrých loukách, kopcích a lesích zanecháte také mnohou bolest, kterou příroda, ve své bezmezné lásce, dokáže vzít na svá bedra…

autor: Mgr. Zuzana Švédová, Dis.
zdroj: https://www.celostnimedicina.cz/kdyz-zdanlivy-plevel-leci.htm#ixzz5uQ0U8WyC

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 240 Kč, na 2 roky 480 Kč), pro Slovensko na telefonních číslech +420 249 893 566, 3563, +420 800 188 826, e-mail: objednavky@ipredplatne.cz