Tomáš Brožek: Náš zdravotnický systém je na pokraji kolapsu, zbytečně…

143
Foto: Pixabay.com

Příliš dlouho jsme v naší zemi ignorovali kořeny špatného veřejného zdraví. To se nyní vymstilo a náš zdravotnický systém je na pokraji zhroucení. Chronická onemocnění jsou v České republice jednou z hlavních příčin úmrtí. V roce 2022 bylo 68 procent úmrtí způsobeno právě těmito nemocemi. Nemocnice a ordinace jsou totiž přetíženy pacienty trpícími chorobami, kterým by se dalo předcházet.

Náklady na léčbu chronických onemocnění jsou pro stát obrovskou zátěží. V roce 2022 činily tyto náklady 129 miliard korun. Je tedy čas přistoupit k radikálním krokům a reformovat kolabující systém dříve, než bude pozdě. Musíme provést daňovou reformu, jež nás bude motivovat ke zdravějším volbám. Výnosy pak použijeme na preventivní programy zaměřené na výživu.

Statistiky jsou alarmující. Přes 60 procent dospělých trpí chronickým onemocněním, jako je cukrovka, srdeční choroby nebo obezita. Právě tyto civilizační nemoci spotřebovávají až 80 procent našeho zdravotnického rozpočtu. Také výskyt depresí, úzkostí a dalších duševních onemocnění dosahuje rekordních hodnot. Naši lékaři a sestry dělají sice, co mohou, aby zvládali nekončící příval pacientů, ale jak každý ví, kdo se snažil objednat na rutinní prohlídku, systém se pod tíhou této zátěže hroutí.

Jak jsme se k tomuto stavu dopracovali? Genetika hraje svou roli, ale primárními viníky jsou špatná výživa a životní styl. Desítky let konzumace vysoce zpracovaných potravin plných cukru, soli a nezdravých tuků zanechaly stopy. Tyto potraviny, které nyní tvoří více než 50 procent průměrného denního příjmu kalorií (u některých i více než 80 procent), jsou chudé na živiny a jsou zánětlivé pro náš organismus. De facto nás činí nemocnými.

Ještě znepokojivější je role potravinářských a nápojových firem při propagaci těchto výrobků. Ročně do jejich marketingu investují miliardy, aby cíleně oslovily děti. Mezitím lobbisté udržují status quo prostřednictvím politických darů a dezinformačních kampaní. Zisk je tak nad zdravím veřejnosti a preventabilní onemocnění (= jejich příčiny jsou známy a jsou ovlivnitelné) bez kontroly rostou.

Náklady nečinnosti jsou prostě neudržitelné. Ještě je ale čas k radikálním krokům reformovat kolabující systém.

Jak už jsem uvedl, musíme provést daňovou reformu, která bude motivovat ke zdravějším volbám. Zvýšením daní na nezdravé potraviny a jejich snížením u živinově bohatších alternativ pomůžeme spotřebitelům i výrobcům přecházet na udržitelnější možnosti. Výnosy pak použijeme na preventivní programy zaměřené na výživu. Dotace pro velké potravinářské firmy musí skončit, dokud neupraví své receptury. Politici musí zároveň najít odvahu postavit se lobbistům a udělat to, co je správné.

Investovat do zdraví populace prostřednictvím správné výživy je nejmoudřejším využitím prostředků. Sníží nejen výdaje ve zdravotnictví, ale zvýší také produktivitu díky menšímu počtu nemocenských. Co je však nejdůležitější – pomůže lidem žít delší a šťastnější životy. Naše rodiny si zaslouží nejméně tolik. Řešení jsou zřejmá. Je čas jednat, než tato krize pohltí nás všechny. Přežití našeho zdravotnického systému na tom závisí.

Ať nejsem jen teoretický… Co udělat konkrétně? Pokud se navýší příjem omega3 mastných kyselin o dvě třetiny a příjem probiotických vláknin o polovinu, bude to mít příznivý dopad na dramatické snížení uvedených nemocí. Klidně až o 60 procent! Bude to stát málo a státu to uspoří miliardy.

Troufám si odhadnout, že výdaje na chronická onemocnění se sníží o polovinu. Tj. snižme daně na tyto potraviny, které obsahují potřebné, dejme DPH 0 procent a podpořme výrobce. Naopak dejme maximální DPH na nezdravé potraviny, přestaňme dávat výrobcům těchto potravin dotace a pobídky. Zvyšme dále spotřební daň na alkohol a tabák, protože je stále velmi malá.

Zaveďme systém prevence ve zdravotních pojišťovnách, který bude ovšem měřitelný, a ne jako dnes, že nám přispěje pojišťovna pár korun na nějaké umělé vitamíny. Programy musí být motivační, tj. příspěvky mohou být vysoké, ale musí se umět změřit, zda jsou efektivně využity a co přináší. A lidem, kteří o sebe pečují, snižme daně, což je další motivace.

Těchto pár kroků ušetří státu desítky miliard, možná stovky miliard korun. Jsou k tomu ovšem potřeba minimálně dvě věci. Tou první je najít politiky, kteří na to budou mít odvahu, a tou druhou je mít odborníky, kteří jsou skutečnými odborníky v oboru a nejsou propojení s potravinářským či farmaceutickým průmyslem. Odborníky, kteří nepatří mezi těch 99 procent odborníků na výživu hlásajících věci, které byly platné před 20 lety.

Patříte i vy do rizikových skupin? Vezměte tedy odpovědnost do svých rukou, starejte se sami a od státu toho moc nečekejte.

Ing. Tomáš Brožek, MBA, farmakonutriční specialista
Publikováno v časopisu Ve hvězdách

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 300 Kč, na 2 roky 600 Kč), pro Slovensko na telefonních číslech +420 249 893 566, 3563, +420 800 188 826, e-mail: objednavky@ipredplatne.sk