Super semínka pro pevné zdraví

229
Foto: Pixabay.com

Někdy ty nejlepší věci přichází v malých dávkách. Nutričně bohatá semínka začínají mít konečně takovou pozornost, jakou si zaslouží. Semínka jsou balíček zdravých tuků, bílkovin, vlákniny, minerálů a vitamínů. Následujících sedm super výživných semínek vhodné pravidelně přidávat do svého stravování.

1. Chia semínka

Tato semínka bývají označována za přírodní superpotravinu. Někomu může nevyhovovat, že semínka zůstávají mezi zuby či fakt, že při namočení jejich povrch oslizne. Chuť semínek je velice málo výrazná, což je výhoda v tom, že je můžete přidávat do jakéhokoliv jídla, aniž by byly rozpoznány. Jakmile jednou začnete chia semínka jíst, brzy poznáte jejich příznivé efekty. Vzroste vaše energie a spraví se zažívání. Semínka jsou bohatým zdrojem vlákniny a pouhých 30 g semínek pokryje 1/2 doporučené denní dávky vlákniny. Mají dále více železa než špenát, více draslíku než banány a více antioxidantů než borůvky. Důležitým efektem chia semínek je regenerace svalů a tkání. Obsahují více vápníku než mléko a jsou bohaté na rostlinné zdroje omega-3 mastných kyselin. Semínka jsou měkká a dobře se konzumují, aniž by je bylo nutné mlít. Přidávejte je do salátů, ovoce, jogurtů či do klasické mouky. Namočením ve vodě po dobu 10-15 minut dosáhnete gelové konzistence, což je nejlepší pro podporu zažívání.

2. Lněná semínka

Lněná semínka by se měla pomlít, aby tělo mohlo přijmout živiny ukryté pod tvrdým obalem. Jídlo s lenem nabízí ořechovou chuť a při smíchání s tekutinou vzniká hladký gel. Proto je len vhodným doplňkem do pečiva, obzvláště pokud potřebujete nahradit vejce. 30 g lněných semínek obsahuje téměř 8 g vlákniny, 12 g mastných kyselin a asi 1/4 denní doporučené dávky hořčíku. Semínka jsou zdrojem energie, snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu. Lněná semínka je vhodné uchovávat v ledničce. Pokud jsou semena vystavena delší dobu běžnému vzduchu, dochází ke štěpení polynenasycených tuků, což vede ke snížení omega-3 mastných kyselin a kyseliny linolové, které prospívají srdci.

3. Konopná semínka

Tato výživná a léčivá semena začínají být velice obíbená, jsou často přidávána do smoothies, obilovin, ovesných vleček či do salátů. Smícháním s vodou můžeme vytvořit alternativu mléka, ačkoliv konopné mléko není tak sladké jako mléko mandlové či kravské. Konopná semena jsou často prodávána bez skořápky, takže je můžeme přímo konzumovat. Nabízejí snadno stravitelné bílkoviny a všechny omega-3 mastné kyseliny, které lidské tělo potřebuje. Kromě toho jsou semena bohatá i na antioxidanty, vlákninu, různé minerály (zinek) a mnoho vitamínů. Obsahují velkou dávku vitamínu E, který je vhodný na suchou pokožku a vlasy, na svalovou regeneraci, snížení zánětů, prevenci srdečních chorob a posílení imunity.

4. Dýňová semínka

Semínka z vnitřku dýně jsou sice při vyndání slizká, ale při vysušení a orestování z nich máme výborné občerstvení. Kdo preferuje slaná semínka, může je před sušením uvařit ve slané vodě. Semínka se jedí včetně skořápky. Mohou se rozdrtit a přidávat do pečiva. Dýňová semínka jsou skvělým způsobem, jak získat více bílkovin, železa, zinku a hořčíku. Hořčík pomáhá stabilizovat krevní tlak, zpevňuje kosti a snižuje stres. Muži ocení obsah fytosterolů, které vedou ke zmírnění projevů zvětšené prostaty.

5. Sezamová semínka

Jsou doplňkem mnoha asijských receptů. Jsou tak malá, že se nejí příliš samostatně, ale měli bychom je využívat co nejhojněji v kuchyni. Jsou bohatá na vápník, hořčík, železo a zinek. Můžeme je využít tehdy, když cokoliv smažíme, nebo je můžeme přidat do salátu. Existuje i sezamová pasta tahini, která se používá k výrobě hummusu. Při smíchání se sojovou omáčkou poslouží jako omáčka k jarním závitků. A nebo si ji můžeme přímo namazat na pečivo podobně jako arašídové máslo.

6. Slunečnicová semínka

Slunečnice je rostlina slunce a zároveň nás její semínka před sluncem chrání. Půl šálku slunečnicových semínek má více než 100 % doporučené dení dávky vitamínu E, který je plný alfa-tokoferolu, silného antioxidantu, který chrání buňky těla před UV poškozením. Semínka dále působí na mozek – antidepresivně a pomáhají nás udržet ve střehu. Semínka zbavená skořápky mají univerzální možnosti využití. Můžete je jíst syrové, opékané, na salátech, v chlebu. Ze slunečnice se vyrábí i náhražka másla.

7. Semínka papája

Chuťově sice nepatří mezi nejlepší semínka, ale mají výživné složení. Semínka jsou pikantnější, ale například přidaná lžička do smoothie není ani poznat. Usušená semínka lze používat místo pepře. Papája má semínka s bohatým obsahem olejových a palmitových mastných kyelin, které odvracejí rakovinu. V latinské Americe jsou používány na ochranu před hmyzem přenášenou horečkou dengue. V tradiční čínské medicíně jsou používány k detoxikaci jater.

Naučte se tato semínka používat ve vašem vaření a pečení, získáte tak mnoho významných látek a pomůžete svému tělu. Je to přitom snadné. Použijte lžičku tady, lžíci tam. Takto se mohou stát pravidelnou součástí vašeho jídelníčku.

Zdroj: Truththeory.com
Překlad: Radostnezpravy.cz

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 240 Kč, na 2 roky 480 Kč), pro Slovensko na telefonních číslech +420 249 893 566, 3563, +420 800 188 826, e-mail: objednavky@ipredplatne.cz