Co se děje s naším tělem, když má nedostatek vitamínu B12

499
Foto: Pixabay.com

Vitamín B12 je jedním z nejdůležitějších, ale často přehlíženým vitaminem. Hraje totiž hlavní roli při metabolismu každé buňky našeho těla.

Pokud nám chybí delší dobu, může to vést k dlouhodobým zdravotním problémům či dokonce k vážným neurologickým onemocněním.

Proto je důležité, abyste znali první varovné příznaky nedostatku vitamínu B12 a mohli se vyléčit včas. Předejdete tak mnohým zdravotním problémům.

V tomto článku se dozvíte více o příznacích jeho nedostatku, taktéž o hlavních přínosech a také o tom, ve kterých potravinách se vyskytuje v největším množství.

7 varovných příznaků nedostatku vitamínu B12

1. Závratě

Jedním z prvních příznaků nedostatku vitaminu B12 jsou časté závratě a nevolnost. Mohou vás postihnout při chůzi nahoru nebo dolů po schodech, nebo když se příliš rychle zatočíte na kancelářské židli.

Tyto situace mají potenciál stát se nebezpečnými.

Pokud zažíváte příznaky chronických záchvatů, nejlépe je zkonzultovat váš stav s lékařem, aby vám nastavil správnou léčbu.

2. Zapomnětlivost

Máte problémy rozpomenout se na běžné věci, jako například, kde jste si položili své klíče nebo jaké je jméno vašeho přítele?

Tento typ necharakteristické zapomnětlivosti nemusí hned poukazovat na brzkou demenci, ale může být signálem toho, že vám chybí vitamín B12, zejména pokud je jeho příjem dlouhodobě nízký.

Mnozí starší lidé si myslí, že mají Alzheimerovu nemoc nebo demenci, přičemž ve skutečnosti trpí nedostatkem vitamínu B12.

Jeho stav v těle se dá ověřit jednoduchým krevním testem.

3. Svalová slabost

Pokud jsou vaše svaly takové slabé, že při držení nákupních tašek cítíte, jak by měly stovky kil, pravděpodobně jsou ochuzeny o množství kyslíku z erytrocytů.

Nesprávné okysličování svalových buněk a nedostatek vitaminu B12 mohou způsobit necharakteristickou svalovou slabost a zpomalenost.

Může to být důvod, proč už déle nejste schopni nosit nákupní tašky, těžkou kabelku či jiné těžké předměty.

4. Bledá pokožka

Měli jste kdysi hezkou růžovou tvář, která signalizovala vaše dobré zdraví, ale nyní jste bledí se žlutým zbarvením pokožky?

Může to být způsobeno nedostatkem vitamínu B12, což znamená nedostatek erytrocytů, na tvorbě kterých se vitamín B12 přímo podílí.

Výsledkem je, že vaše tělo produkuje více bilirubinu, který mění růžovou pleť na bledý vzhled.

5. Brnění končetin

Nedostatečné množství vitamínu B12 může způsobit pocity mravenčení v horních i dolních končetinách (odborně se to nazývá parestézie).

Obvykle jde o pocity brnění, píchání nebo necitlivosti těla, především v prstech na rukou a nohou. Někdy se může vyskytnout i pocit elektrických šoků v důsledku poškození nervů.

Nedostatek tohoto vitamínu znamená sníženou produkci erytrocytů, což má za následek nízké hladiny kyslíku nejen ve svalech, ale i v nervových tkáních.

6. Nevysvětlitelná únava

Pravidelně spíte a stále jste unavení? Může to být další znak nedostatku vitamínu B12.

Tato nevysvětlitelná únava se dostaví z důvodu snížené tvorby erytrocytů v těle, což vede k tomu, že do vašich orgánů se nepřenáší kyslík v dostatečném množství.

7. Problémy s očima

Dlouhodobý nedostatek vitamínu B12 může dokonce poškodit váš zrak a způsobit změny ve vidění.

Zřídka způsobuje optickou neuropatii tím, že se poškodí oční nerv, což pak vede ke snížení centrálního vidění, rozmazanému nebo zdvojenému vidění, citlivosti na světlo nebo stín.

Doplňky výživy vám dokáží pomoci obnovit vaše vidění.

Zdravotní přínosy vitamínu B12

Chcete-li lépe pochopit důležitost tohoto vitamínu, zde jsou jeho nejvýznamnější zdravotní přínosy:

1. Předchází srdečním onemocněním a mrtvici

Vzhledem k tomu, že srdeční onemocnění jsou hlavní příčinou úmrtí v západních zemích, včetně České republiky, měli byste se začít aktivně starat o ochranu vašeho srdce.

Nový výzkum zjistil, že zvýšené hladiny homocysteinu jsou vyšším rizikovým faktorem srdečních onemocnění než cholesterol.

Tato nebílkovinná aminokyselina způsobuje v cévách zánět. Dochází k tomu zejména tehdy, když tělu chybí vitamin B12. Jinými slovy, tento vitamín snižuje hladiny homocysteinu a tím i riziko srdečních onemocnění a mozkové příhody.

2. Zabraňuje poškození nervů

Nervy jsou přirozeně pokryty myelinovým obalem, jehož základním účelem je chránit nervy před poškozením toxiny a volnými radikály.

Bez tohoto ochranného krytu mohou být nervy snadno poškozeny. Jejich odumírání vede k následným poruchám nervového systému.

Je to proto, že mrtvé nervy zastavují přenos signálů z a do mozku.

3. Dodává energii

Vitamín B12 stimuluje produkci energie tím, že udržuje vaše buňky šťastné, zdravé a vyživovány. Při jeho nedostatku vaše buňky hladoví, čímž pociťujete únavu a slabost.

Metabolismus potřebuje vitamín B12 na to, aby přeměňoval sacharidy na využitelnou glukózu – která se podstatnou měrou podílí na tvorbě energie.

Proto, pokud trpíte nedostatkem vitamínu B12, máte velkou pravděpodobnost, že budete často unavení.

4. Pomáhá trávení

Tento vitamín pomáhá při tvorbě trávicích enzymů, čímž napomáhá rozpadu potravin v žaludku a podporuje zdravý metabolismus.

Podporuje zdravé střevní bakterie a odstraňuje škodlivé bakterie v trávicím systému. Tím předchází zánětlivému onemocnění střev, přemnožení kvasinky kandidy a jiným poruchám trávení.

5. Pomáhá produkovat erytrocyty a předchází anémii

Jelikož tento vitamín napomáhá tvorbě erytrocytů, dokáže zabránit vzniku megaloblastické anémii, která se projevuje slabostí a chronickou únavou.

6. Dobrý na kosti

Vitamín B12 se doporučuje pacientům s osteoporózou a všem, kteří trpí onemocněními kostí, protože mají vyšší hladinu homocysteinu než pacienti se zdravými kostmi.

Jak jsme již zmínili, vitamin B12 může snížit hladinu homocysteinu, což z něj dělá skvělým doplňkem pro tyto lidi.

Přírodní zdroje vitamínu B12

Zde je seznam potravin, které obsahují nejvyšší množství vitamínu B12:

– hovězí a kuřecí játra – 81 mg na 85 g
– losos – 19,5 mg na 108 g (1 kousek)
– sleď – 18,7 mg na 143 g (1 kousek)
– makrela – 15,3 mg na 85 g
– sardinky – 13,3 mg na 1 šálek
– tuňák – 9,3 mg na 85 g
– pstruh – 9,1 mg na 1 kousek
– organický jogurt – 1,3 mg v jednom balení
– krocan – 1,1 mg na 85 g
– čerstvé mléko – 1 mg na 1 šálek
– hovězí svíčková – 0,9 mg na 85 g
– jehněčí maso – 0,8 mg na 85 g

Mezi další vydatné zdroje tohoto vitamínu patří: cereálie, sýr, droždí, rostlinná mléka (sójové, mandlové a kokosové mléko).

Závěr

Jak vidíte, vitamín B12 hraje důležitou roli ve vašem celkovém zdraví a může vás ochránit před různými zdravotními problémy a nemocemi.

To je důvod, proč rozpoznání časných příznaků nedostatku vitaminu B12 je klíčem k prevenci vážných komplikací a odvrácení několika vážných chronických onemocnění.

Zdroj: https://www.vylectese.cz

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 210 Kč, na 2 roky 420 Kč), pro Slovensko na telefonních číslech +420 249 893 566, 3563, +420 800 188 826, e-mail: objednávky@ipredplatne.cz