PharmDr. Tomáš Arndt: Ájurvéda – medicína věků

335
Foto: Pixabay.com

Ájurvéda patří mezi systémy alternativní medicíny. Jedná se vlastně o tradiční indickou medicínu, která vychází ze zdejší filosofie a léčivých rostlin (popřípadě i dalších látek), které se v Indii vyskytují. Praktikují ji i lékaři v České republice.

Ájurvéda je slovo, které vychází ze starého indického jazyka, sanskritu, a znamená v překladu vědění o životě. Jedná se vlastně o jeden ze systémů holistické neboli celostní medicíny. Vychází z toho, že základem našeho zdraví je stabilní rovnováha tří základních energetických charakteristik, takzvaně dóš. Každý člověk je má od narození individuálně určené a pokud nastane jejich nerovnováha, projevuje se mimo jiné i vznikem nemoci. Jedná o tři dóši, které se jmenují Vata, Pitta a Kapha. Jsou vzájemně protichůdné, ale také se doplňují, podobně jako principy jing a jang v tradiční čínské medicíně.

Ájurvéda to řeší tím, že se při léčbě nemocí zaměří na dynamické vyvažování životních energií, takzvaných prán, v našem těle. Zahrnuje celý komplex opatření, mezi něhož můžeme započítat správné stravování a životosprávu, různé druhy terapie (paňčakarma) a procedury (aroma, hudba, čištění, masáže), pulzní diagnostiku, tělesná (Hatha jóga) a dechová (pránajáma) cvičení a techniky rozvoje vědomí (meditace). Při léčbě jsou také používané rostlinné a minerální doplňky stravy (doplňky stravy z našeho úhlu pohledu), které pomáhají k dosažení k harmonické vyváženosti mysli a těla oživením vnitřních životních energií. Některé z léčivých rostlin jsou dostupné i na našem trhu a v tomto článku bych se rád zmínil o některých z nich.

Amalaki neboli emblika lékařská (Phyllanthus Emblica)

Strom známý také pod názvem „indický angrešt“ nebo „malacca“. Jedná se o listnatý strom z čeledi Phyllanthaceae. Jeho plody se používají v surovém stavu, nezpracovávají se. Doporučován k vyživování tělesných tkání a celkovému posílení organismu. Plody amalaki jsou jedním z nejbohatších zdrojů kyseliny askorbové (vitamínu C) v přírodě. Někdy se uvádí, že jeden plod může obsahovat až 3000 miligramů vitamínu C. Rovněž obsahuje třísloviny neboli taniny (emblicaniny A a B, puniglukonin, pedunculagin), cukry a minerály (chrom, zinek, měď). Vzhledem k tomu, že jak taniny, tak vitamin C jsou antioxidanty. Jedná se celkově o velmi silný antioxidant, působící proti negativnímu vlivu volných radikálů z okolního prostředí. Tyto vlastnosti působí preventivně proti vzniku některých typů rakoviny, které může právě vyvolat dlouhodobé působení negativních volných radikálů. V ájurvédě se používá pro chladivý účinek, který zklidňuje dóšu označovanou jako Pitta a pro podporu přirozené funkce jater a imunitního systému.

Vrcholák tříslovinný (Terminalia chebula)

Jmenuje se v ájurvédě haritaki a patří k silným antioxidantům. K léčebným účelům se používají především plody této rostliny, které mají příznivé účinky na funkci gastrointestinálního traktu, to je zejména na funkci tenkého a tlustého střeva. Je to proto, že obsažené látky stimulují především peristaltiku tlustého střeva a působí tak jako účinné laxativum. Má hřejivou povahu, je stále dobrý pro všechny tři dóši (Vata, Pitta a Kapha). Je známý svým „detoxikačním“ působením, který odstraňuje toxiny a pomáhá udržovat zdravou hmotnost. Doslovný překlad názvu haritaki znamená „odnáší, odplavuje“ nebo také „zbavuje všech nemocí“. Obsažené látky rovněž optimálním způsobem ovlivňují trávení tuků v gastrointestinálním traktu.

Vrcholák myrobalánový (Terminalia bellirica)

V ájurvédě nazýván bibhitaki (někdy též uváděno jako vibhitaki). Je to mohutný strom z čeledi uzlencovitých či vrcholákovitých (Combretaceae). Plody jsou zelené nebo žluté barvy a obsahují pecku. Po dozrání se sbírají a využívá se jejich dužnaté oplodí. To obsahuje z přírodních látek třísloviny a flavonoidy. Z dalších látek obsahuje glukosid bellericanin, kyselinu gallo-taninovou, pryskyřici, barviva, lignany, deriváty taninů, manitolu, glukózy, fruktózy, žlutozelený olej a další látky. V případě zvýšené Váty (je spojena s nervovým systémem a fyzickým pohybem) se nesmí užívat vysoké dávky. Používá se ve formě tinktury, čaje nebo prášku. Jeho plody mají adstringentní, to je stahující a tonizující účinky, kterých ájurvéda využívá k léčbě křečových žil a hemoroidů. Má rovněž protizánětlivé a antimikrobiální účinky. Je také, stejně jako plody vrcholáku tříslovinného, přírodním antioxidantem a posiluje imunitu. Přispívá ke snížení hladiny cholesterolu, a proto je užitečná jako prevence vzniku kardiovaskulárních nemocí. Je zvláště vhodný pro dóšu Kapha, který podporuje dýchací systém i nahromadění kapha ve všech systémech.

Všechny tři zmíněné plody se používají ve směsi, známé v tradiční indické medicíně pod názvem Triphala. Používá se pro regeneraci a detoxikaci organismu a podle ájurvédy ovlivňuje všechny tři dóši – Vata, Pitta a Kapha.

autor: PharmDr. Tomáš Arndt
zdroj: https://www.celostnimedicina.cz/ajurveda-medicina-veku.htm#ixzz5jFqcTSFp

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 240 Kč, na 2 roky 480 Kč), pro Slovensko na telefonních číslech +420 249 893 566, 3563, +420 800 188 826, e-mail: objednávky@ipredplatne.cz