Nora Chvojková: Čínská studie přináší 8 stěžejních zásad pro naše stravování a zdraví

381
Foto: Pixabay.com

Jakmile začleníme tyto zásady do svého života, přestane nás ohrožovat diabetes, mrtvice, řídnutí kostí a nebudeme trpět například zácpou, nadýmáním či obezitou. Budeme se cítit zdravě a svěže a mít plno energie i radosti ze života.

Moderní medicína slibuje zázraky. „Zázraky medicíny“ se jmenuje také jeden z nejprodávanějších časopisů na našem trhu. Při jeho četbě vás ukolébá pocit, že je o nás, když onemocníme, postaráno jak prevencí, tak léky a lékařskými zákroky. Prostě procházka růžovou zahradou…

Každý třetí onemocní, každý čtvrtý na rakovinu zemře

Je tu ale jedno „ale“: Statistika naší země říká: „Každý třetí obyvatel České republiky onemocní v průběhu života rakovinou a každý čtvrtý na ni zemře. Česká republika dlouhodobě obsazuje první místo v Evropě v četnosti výskytu rakoviny tlustého střeva. Výskyt rakoviny ledvin je u nás nejvyšší na světě. Mezi další nejčetnější diagnózy patří karcinom prostaty u mužů a zhoubné nádory prsu u žen. Incidence zhoubných novotvarů v České republice v dlouhodobém pohledu roste.“

Zastánce klasické medicíny obrátil později o 180 stupňů

Tohle už vypadá spíše černě, že? Vyvstává tedy otázka: Co s tím? Jedno řešení bych měla. Je jednoduché a levné a přitom se o něm málo ví.

Přišel s ním americký profesor biochemie výživy na Cornellově univerzitě T. C. Campbell, který původně v zázraky medicíny pevně věřil. Jednoduše řečeno – byl zastáncem klasické medicíny, léčení léky a operacemi, i americké životosprávy založené na mase a mléce. Tehdy si myslel, že je „normální“, když lidé stůňou. Později ovšem obrátil o 180 stupňů.

Temné překvapení: zabíjí nadmíra živočišných bílkovin

Na počátku své profesní dráhy byl profesor Campbell „obyčejný” vědec, zabývající se výživou a v rámci jeho práce ho zapojili do projektu potravinové pomoci Filipínám.

Zkoumat bylo co: místní děti umíraly nejen na podvýživu, ale také mezi nimi vypukla přímo epidemie rakoviny jater. Zjistilo se, že jde o otravu prudkým jedem zvaným aflatoxin, obsaženým mimo jiné v plesnivých oříšcích a v dalších potravinách. Aflatoxin je silně karcinogenní a ovlivňuje nejvíce játra. Celá věc tedy vypadala jednoduše a logicky: více plesnivých potravin – více rakoviny – více úmrtí. A jevilo se jako pravděpodobné, že mezi nejvíce podvyživenými, tedy nejchudšími dětmi bude úmrtí nejvíce.

Profesor Campbell však k vlastnímu úžasu odhalil jedno „temné překvapení“: potravinový jed aflatoxin v dětské stravě obsažen byl, ale děti, které onemocněly rakovinou, byly ty z nejlepších rodin, které podvýživou netrpěly, naopak je rodiče živili stravou podobnou té americké, tedy stravou s nejvyšším množstvím živočišných bílkovin.

Rakovinný růst lze zapínat a vypínat, napsal profesor

V té době se dostala panu profesorovi do ruky jedna znepokojivá indická studie, provedená na potkanech. Tvrdila, že aflatoxin skutečně vyvolává u zvířat rakovinu jater, ale jen tehdy, když jsou krmena potravou s vysokým obsahem živočišných bílkovin.

Tato zjištění odporovala všemu, čemu profesor Campbell věřil. Jako zarytému vědci mu to vrtalo hlavou a chtěl se dobrat pravdy. Přestože je zastáncem práv zvířat, neviděl jinou možnost, než tento pokus se svým týmem ověřit. Jednu část laboratorních potkanů, jimž nejdříve podal aflatoxin, živil stravou obsahující 20 procent bílkovin, a druhou skupinu stravou s pěti procenty bílkovin. U každého zvířete ve skupině konzumující 20 procent bílkovin vznikl nádor nebo ložisko, zatímco u zvířat druhé skupiny se tyto problémy neobjevily. To, co poté se svým týmem zjistil, mu vzalo dech. Napsal: „Naše zjištění byla šokující. Živočišné bílkoviny, pocházející ze stravy, měly tak silné účinky, že jsme mohli jednoduše ´zapínat´ a ´vypínat´ rakovinný růst pouhými změnami konzumovaného množství těchto proteinů.”

Vědecká zkoumání odlišná od lékařských doporučení

Po tomto zlomovém odhalení se pan profesor spojil s čínskými vědci. V roce 1983 se rozběhl výzkum ve spolupráci Cornellovy univerzity, Oxfordské univerzity a Čínské akademie preventivního lékařství. Snažil se přijít na to, jaká je souvislost mezi nemocemi a výživou. Výzkum měl jednoznačný závěr: rakovina je primárně záležitostí životního stylu. Genetika hraje u rakoviny jen roli předpokladu, ale tím zásadním klíčem k uzdravení je výživa.

Výsledky výzkumu shrnul pan profesor ve svém životním díle, v Čínské studii. Název knihy je odvozen z toho, že velká část výzkumu byla provedena v Číně.

Vědecká zkoumání profesora Campbella jsou tak odlišná od lékařských doporučení, že je nazýván „kacířským“ profesorem. Přesto vyšla Čínská studie nejen v USA, ale byla zvolena také Knihou roku.

V Čínské studii si pan profesor splnil zároveň také svoje životní přání – přispět ke zlepšení zdraví lidí na celém světě.

Čínská studie právě vychází v nakladatelství SVÍTÁNÍ plus, s.r.o. už podeváté.

Přejme jí, aby přispěla k naplnění přání profesora Campbella a co nejvíce lidem poodhalila zásadní, i když jednoduchou pravdu: za to, co se stane s naším zdravím, neodpovídá ani pan doktor, ani statistika. Jsme to především my, a to, co si zvolíme a jak se každý den rozhodujeme, co určuje, zda se uzdravíme. Můžeme být zdraví. Ten zázrak si můžeme udělat my sami. Více se dozvíte na www.svitani.eu, kde si můžete knihu i objednat, nebo také v časopisu Ve hvězdách na telefonním čísle 777 157 435.

JUDr. Nora Chvojková, odbornice na zdravou výživu
Publikováno v časopisu Ve hvězdách

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 240 Kč, na 2 roky 480 Kč), pro Slovensko na telefonních číslech +420 249 893 566, 3563, +420 800 188 826, e-mail: objednavky@ipredplatne.sk