MUDr. Pavel Šácha: Čím nakrmit střevní mikrobiom?

75
Foto: Pixabay.com

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Jakožto zastánce postupů, které podporují vrozený samoléčivý proces v těle, jsem si vybral hodně frekventované téma pro tento článek. Týká se střevní dysbiózy, jinými slovy střevní dysmikrobie, jak je dnes nejčastěji nazýváno porušení rovnováhy střevního mikrobiomu.

Dysbióza

je velmi často popisována u poruch imunitního systému, kdy se objevují přehnané obranné reakce, známé jako atopický ekzém, vyrážka, senná rýma, alergické kožní reakce, astma bronchiale a potravinové alergie.

V takových situacích jde mimo jiné o to, že funkce střevní sliznice (mukózy) nedokáže ve stavu dysbiózy správně stabilizovat obranné reakce.

Sliznice

Sliznice chrání, tvoří bariéru, je důležitá pro obranyschopnost organismu. Podílí se na metabolismu, umožňuje vstřebávání různých sloučenin, na svém povrchu je kryta epitelem.

Aby se nevyskytovaly výše jmenované přehnané reakce, je potřebné, aby se naše pozornost soustředila na odstranění často přítomné dysbiózy, aby byla v těle nastolena a trvale udržována symbióza. Jedním ze základních kroků je příjem probiotik.

Důležitost příjmu probiotik pro ochranu

Přijímaná probiotika mají vliv na funkce mukózy, a tím se podílejí na stabilizaci přehnané obranné reakce, a to tak, že se v organizmu rozmnoží, což je podstatné – zesílí fyziologickou mikroflóru a alergen má tak před sebou pevnější bariéru mukózy za spoluúčasti sekrečního IgA. Vyskytuje se ve dvou formách – slizniční a sérové. V zažívacím traktu převládá IgA2 a v dýchacím traktu IgA1. Obecně lze říci, že sekreční IgA napomáhá na všech sliznicích k navození tolerance proti antigenům pronikajícím z vnějšího prostředí. Vytvoří na něj vazbu, a tím brání jeho proniknutí do organismu (neutralizace patogenů). Sekreční IgA je odolný proti působení některých enzymů, takže zabraňuje množení mikroorganismů v tělních sekretech, a tak pomáhá chránit organismus proti pronikání cizorodých molekul.

IgA proniká do mateřského mléka, čímž chrání sliznice kojeného dítěte. Proto je důležité kojit minimálně půl roku a již v této době začít přidávat normální stravu, před kterou jsou sliznice kojence takto chráněné. Kojení napomáhá vytvoření tolerance potravinových alergenů a zabraňuje vzniku alergie.

Jejich potravou jsou prebiotika

Probiotika (laktobacily, bifidobakterie ad.) vyžadují vlákniny, které řadíme mezi tzv. prebiotika. Jsou potravou pro náš mikrobiom. Zejména jsou potravou probiotických bakterií, jako jsou uvedené laktobacily a bifidobakterie. Čím více prebiotické vlákniny jíte, tím lépe se těmto zdravým probiotickým bakteriím ve vás daří, a jak rostou, vytlačují a ničí jiné druhy potenciálně škodlivých bakterií.

Bifidobakterie pomáhají tím, že produkují různé organické kyseliny, jako je kyselina octová, mléčná a speciální přírodní antibiotika.

Mezi potravinové zdroje prebiotické vlákniny patří třeba zelenina různých druhů, slunečnice, topinambur, oves, banány, vařené brambory a luštěniny.

Pozor na kvašení

Vysoký příjem proteinů a živočišných nasycených mastných kyselin stimulují aktivitu bakteroidů ve smyslu kvašení. V západní společnosti přetěžujeme naše těla příjmem potravin s vysokým množstvím proteinů a nasycených mastných kyselin.

Příjem vlákniny a vody

Kdežto vysoký příjem vláknin zlepšuje peristaltiku střeva. Toto podporuje bifidobakter. Příjem vláknin by měl být vždy spojen s pitím vody. Pojem „plavat ve vodě“ je adekvátní. Je to nutné pro správnou hydrataci. Denní užívání prebiotické vlákniny tvoří základ naší stravy. Nejvíce prosazuji kvalitní chlorellu a mladý ječmen a také produkty s inulinem.

Omega-index čteme z balančního testu

Pokud je přítomna některá forma přehnané obranné reakce, jak bylo uvedeno na začátku, je vhodné vysledovat tzv. omega-index pomocí balančního testu; z něho lze vyčíst, že pokud je přítomna dysbióza, pak silně převyšuje poměr omega-6 nad omega-3. Za přijatelný poměr lze považovat 4:1. Jestliže má průměrný Středoevropan průměr 15:1, pochopíte, jakou důležitost hraje snaha mít v těle symbiózu.

Posun ke zdravějšímu mikrobiomu

snižuje zánětlivost střev a je spojován s mnoha přínosy viditelnými lokálně, ale i ve střevech a na dalších místech v těle. Zdvojnásobení příjmu vlákniny podle Světové zdravotnické organizace snižuje riziko úmrtí ze všech příčin o zhruba 30 %.

Závěr:

V akutním stavu přehnané obranné reakce je logické, že lékař zasahuje lékem, který takovou reakci uklidní, ale je také logické, že tím není řešena podstata, že v těle nemocného nefunguje jeho vrozený samo-léčivý proces. Proč?

To měl zkráceně naznačit tento článek.

Autor: MUDr. Pavel Šácha
Zdroj: https://www.celostnimedicina.cz/…htm

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 300 Kč, na 2 roky 600 Kč), pro Slovensko na telefonních číslech +420 249 893 566, 3563, +420 800 188 826, e-mail: objednavky@ipredplatne.sk