Markéta Rozinková: Kopřiva dvoudomá – pro někoho všelék, pro jiného plevel

43
Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica). Foto: Pixabay.com

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Pro některé obtížný, žahavý a nevzhledný plevel, pro jiné všelék ceněný nad všechnu chemii. Kopřiva (Urtica dioica) je rodem rostlin z čeledi kopřivovité (Urticaceae). Víte, kdy ji sbírat? Jaké má kopřiva léčebné účinky? Kdy se jí raději vyhnout obloukem, a kde v rostlině je nejvíce síly?

Co víte o kopřivě? Nejčastěji volně rostoucí léčivé bylince v České republice?

Mladé kopřivy rostou na jaře a my si jejich pozitivních účinků můžeme vychutnat naplno a udělat tak něco pro své zdraví. Vytrvalá bylina s žahavými chloupky (trichomy), palisty a vstřícně postavené pilovité listy. Víte, proč pálí žahnutí kopřivou? Trichomy mají ochrannou funkci a obsahují čtyři hlavní látky: histamin, serotonin, kyselinu mravenční a acetylcholin. Při dotyku mírně histamin podráždí kůži, dojde k nepatrnému protrhnutí kůže a pocitu pálení (acetylcholin). Korunu tomu nasadí serotonin, který podporuje účinek obou předchozích látek. Kyselina mravenčí je pálivá a má lehce leptavé účinky. Slouží kopřivě k ochraně před nežádoucími vetřelci.

Kopřiva však roste po celém světě kromě tropů. Kopřiva je významným indikátorem půdního dusíku, protože ukazuje na vysoký obsah dusíku v půdě. Stačí jen prostě vyrazit do přírody a na louce i kolem chat a dalších usedlostí na ni narazíte. Nemusíte ji ani cíleně pěstovat, jde o vytrvalou rostlinu.

Jaké látky kopřiva obsahuje?

Kopřiva je ceněná pro její obsahové látky. Obsahuje velké množství vitaminu C, vitaminu K, chlorofylu, anioxidantů (lutein, beta-karoten, lykopen, zeaxanthin), dále třísloviny, slizy, aminy, glukokininy, serotin, histamin, minerální látky (vápník, železo, fosfor, křemík), sacharidy, vitamin B1, A, B2 – riboflavin, acetylcholin, fytoncidy. U “obyčejné” kopřivy docela dlouhý seznam…

V čerstvě sbírané nati můžeme najít histamin, serotonin, acetylcholin, kyselinu mravenčí i leukotrieny. První čtyři látky jsme si představili. Leukotrieny podporují protizánětlivé procesy. V celé nati můžeme nalézt flavonoidy, silice, křemičitany a rovněž vysoký obsah draslíku a nitrátů.

Co z kopřivy sbírat a kdy?

Léčivou drogou jsou celé rostliny.

Celé natě se se sbírají z mladých rostlin. Měly by být maximálně do 40 cm. Nať je možné sbírat před květem, nejdříve v období dubna a pak postupně až do konce září. Pokud je chceme na sušení a bylinné nálevy, ostříháme je celé nízko u země, usušíme. Můžeme použít pouze listy, ty ale nejlépe odstranit až po usušení. Čerstvé rostliny se považují za mírně toxické, tak z nich usušením nebo varem tyto látky vyprchají a vy je tak můžete pohodlně používat.

Sbírat můžeme také semínka kopřivy, která posilují naši obranyschopnost. Sbíráme je v pozdním létě a v zimě budou našim pomocníkem před rýmou a virózami. Nedejme se však ošálit. Kopřivy mají samčí a samiččí rostlinky. Samčí rostliny plodí drobné kuličky. Samiččí mají plochá semínka, která jsou těžší, a proto visí dolů – právě tyto chceme sbírat. Ochutnávka samčích nám však neublíží.

Kořeny kopřivy mají nejsilnější účinky, proto se nedoporučuje užívat je dlouhodobě a také lidem, které mají obtíže s ledvinami. Doba užívání by neměla přesáhnout 2 týdny.

S čím může kopřiva pomoci?

Kopřiva je hojně využívána jako lék pro podporu vylučování a činnost metabolismu, jako zdroj vitaminů a minerálních látek pro imunitu a dobrou činnost ledvin, jako diuretikum, antiseptikum, bylinka pro zmírnění příznaků diabetu, bylinka pro kožní obtíže i do kosmetických a vlasových přípravků.

Pro svůj obsah zeleného barviva – chlorofylu působí jak podpůrná bylina pro činnost metabolismu a i pro prevenci metabolických onemocnění. Působí skvěle na střevní peristaltiku a tím ovlivňuje trávení a správné a zdravé vyprazdňování, které je velice důležité pro prevenci kolorektálního karcinomu. Kopřiva je díky obsahu železa velice důležitá pro krvetvorbu, působí blahodárně i při psychickém zatížení i při fyzickém vyčerpání. Pomáhá také vyplavit škodliviny z těla a je tedy vhodnou bylinkou při překyselení organismu, o kterém vám více poví článek. Některé zdroje doporučují kopřivu jako doplněk léčby při cukrovce, jaterních nemocech či žlučníkových kamenech. Pro podporu žlučníku a trávení literatura doporučuje odvar z kořenů.

Žahání kopřivami se používalo zase pro zmírnění bolestí při revmatismu a artróze.

Přírodní léčba potíží s močovým měchýřem a prostatou

Podporuje i správnou činnost ledvin a močového měchýře, působí prospěšně i při zánětech močového měchýře. Je totiž silně močopudná, což v případě zánětu močového měchýře znamená, žechoroboplodné zárodky se rychleji vyplavují z měchýře, neboť pití kopřivového čaje povzbuzuje průtok moči.

Extrakt z kořene kopřivy je vhodným doplňkem léčby benigní hyperplazie prostaty. Můžeme se s ní, proto seznam jako s jednou složek u doplňků stravy doporučovaných u této nemoci.

Chystáte se hubnout? Přizvěte kopřivu!

Také před zahájením diety lze díky diuretickému účinku nejprve odvodnit tukové buňky, a tím posléze snáze odbourávat tuk. Pak přidat před jídlem chitosan, který má schopnost tuky v potravě na sebe navázat a odvést z těla ven. Zdraví však neprospívá pouze kopřivový čaj. Tato divoce rostoucí bylina chutná skvěle v polévce jako v salátech, nádivkách, pestech a omeletách. Je dobře známá kombinace se špenátem, zvláštní sílu má jaře.

Pokožku umí žahat i hojit

Kopřiva obsahuje beta karoten, který podporuje pigmentaci pokožky, když je vystavená slunečnímu záření. Z čerstvých listů kopřivy a trochu za studena lisovaného oleje si můžeme vytvořit domácí pleťovou masku, která rozzáří pleť a dodá jí kopřivovou vitamínovou bombu.

Je vhodná k ošetřování drobných omrzlin, odřenin nebo opařenin.

Kopřiva pomůže ke krásným vlasům i silné imunitě!

Všichni známe kopřivové nálevy na zdravé, lesklé a méně se mastící vlasy. Zde se uplatní její hojivý, protizánětlivý a antibakteriální účinek. Na tento problém můžeme použít i kořeny rostliny. Kopřiva působí proti vypadávání vlasů, potlačuje tvorbu lupů i svědění vlasové pokožky. Světlé vlasy tónuje do tmavších odstínů. Kopřiva jemně čistí a regeneruje.

V takovém případě můžeme připravit bylinný nálev z Moringy s kopřivou. Můžete si připravit nálev dle návodu, který můžete použít jak na popíjení v průběhu dne, tak i zevně na vlasy jako zábal. Nálev Moringy s kopřivou má zejména protivirové účinky a je ideální při chřipce, nachlazení nebo i při onemocnění na očistu děla a očistu po zimním období. Nenechte tento nálev ale vychladnout a denně si jej připravujte čerstvý.

Kontraindikace: kdy se kopřiva nesmí užívat?

Obecně platí, že v těhotenství a při kojení. Nať kopřivy se nesmí užívat při zadržování moči v těle, když příčinou tohoto symptomu je nedostatečnost srdce a ledvin. Jako nežádoucí účinky se uvádějí u ní podráždění žaludku, alergická reakce nebo zánět dutiny ústní a dásní. Nesmí se kombinovat se železem, protože zhoršuje jeho vstřebávání. Obsažené látky v kořeni kopřivy nezpůsobují, podle odborníků, žádné nežádoucí účinky nebo interakce s léky (tj. ovlivnění účinku léků).

Autor: Mgr. Ing. Markéta Rozinková, nezávislá akreditovaná výživová poradkyně
Zdroj: https://www.celostnimedicina.cz/…ma/

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 300 Kč, na 2 roky 600 Kč), pro Slovensko na telefonních číslech +420 249 893 566, 3563, +420 800 188 826, e-mail: objednavky@ipredplatne.sk