Existuje v naší sluneční soustavě opravdu planeta X?

283
Foto: Pixabay.com

Objevili jsme všechny planety v naší sluneční soustavě, nebo se v ní ukrývá ještě nějaké další, dosud neznámé těleso? Astronomové se nyní zaměřili na jiné solární systémy. Hledají a nacházejí vzdálené exoplanety, kterých je v současnosti známo celkem 825, a další budou jistě přibývat.

Snad právě proto se na pořad dne dostává i otázka: skutečně víme i o všech planetách, které obíhají v naší sluneční soustavě? Důkazy sice žádné nemáme, ale existenci velké a dosud neznámé planety za oběžnou dráhou Pluta vyloučit nelze.

Domněnky o existenci dalších planet se vyrojily po objevu Neptunu. Důvodem byly nepravidelnosti v jeho pohybu. Ani objev Pluta v roce 1930 ale nedokázal uspokojivě vysvětlit poruchy Neptunovy oběžné dráhy – ty se ale dnes připisují nepřesnostem ve výpočtech. Přítomnost hypotetické planety X by však vysvětlovala změny oběžných drah komet v Oortově mračně.

Britský vědec John Murray na základě propočtu odchylek v drahách třinácti komet usoudil, že za Neptunem se musí nacházet nějaké dosud neznámé těleso. Jeho závěry potvrdil i americký astronom John Mates. Ten dokonce nevylučuje, že daným tělesem může být i vyhaslý hnědý trpaslík, což by svědčilo o tom, že naše soustava je dvojhvězdná, stejně jako většina solárních systémů ve vesmíru.

Existenci hypotetické planety X naznačují i nová zjištění v Kuiperově pásu. Astronomové předpokládají, že pás tvoří nejméně 70 000 objektů o průměru větším než 100 km, přičemž tento pás se táhne do vzdálenosti 150 miliard km za oběžnou dráhou Pluta. Přestože řada těchto objektů se nachází za Plutem, zatím se nepodařilo objevit ani jeden ve vzdálenosti větší než 1 500 milionů kilometrů za Plutem – jako by je něco smetlo. Mohla tento prostor „vyčistit“ svou gravitací ona tajemná planeta?

Pokud opravdu existuje, vzhledem k ohromné vzdálenosti ji nebude snadné objevit. Nezaregistrovaly ji ani sondy Voyager a Pioneer, které se dostaly až na okraj naší sluneční soustavy. To ale podle astronomů nic neznamená – vesmír je až příliš rozsáhlý a šlo by spíš o velkou náhodu. Po záhadném tělese zatím bezvýsledně pátrá i vesmírný teleskop NASA Wide-Field Infrared Survey Explorer. Na jakékoli závěry je ještě příliš brzy, ale možná nás jednou čeká velké překvapení.

Zdroj: http://abc.net/

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 240 Kč, na 2 roky 480 Kč), pro Slovensko na telefonních číslech +420 249 893 566, 3563, +420 800 188 826, e-mail: objednavky@ipredplatne.sk