Co říkají vědci: Dokážou psi vycítit špatného člověka?

220
Foto: Pixabay.com

Je všeobecně známo, že psi dokážou vycítit u člověka strach. Je však možné, aby měli schopnost „vyčichat“ pravdu o charakteru či úmyslech konkrétního člověka?

Zdá se, že náš čtyřnohý přítel je ve skutečnosti mnohem chytřejší, než jsme ochotni připustit. Ukázalo se, že ohledně rozpoznávání chování lidí jsou psi velmi bystří pozorovatelé.

To potvrdili i vědci. Profesorka psychologie, Akiko Takaoka, se svým týmem na Kjótské univerzitě v Japonsku provedla výzkum, jehož cílem bylo zjistit, zda psi opravdu mají schopnost vycítit důvěryhodnost konkrétního člověka.

Vědci v tomto výzkumu vyzkoušeli několik způsobů, jak by mohli oklamat naše čtyřnohé přátele – samozřejmě pouze ve jménu vědy. Lidstvu je již celé věky známo, že když ukážeme na nějaký předmět prstem, náš pejsek se za ním rozběhne.

A z tohoto faktu vychází i výzkum vědců z Japonska. V tomto experimentu jeden z vědců nejprve ukázal na psí boudu, uvnitř které na psy čekal pamlsek.

Jak se dalo předpokládat, psi se k boudě bez váhání rozběhli. Ve druhém kole tento vědec ukázal na psí boudu, která byla prázdná. Psi se rozběhli k boudě i tentokrát se stejnou vervou. Když však doběhli k boudě, zjistili, že je prázdná – žádný pamlsek na nich zde nečekal.

Když vědec ukázal na psí boudu potřetí, psi odmítli běžet k boudě i přesto, že tentokrát v jejím nitru na nich znovu čekal pamlsek. Z předešlé zkušenosti psi vyhodnotili, že osobě, která ukázala na boudu, v níž nebyla potrava, se již nedá důvěřovat.

Tento experiment byl proveden na 34 psech a všichni psi odmítli běžet k boudě, když na ni vědec ukázal potřetí. Tímto experimentem se potvrdilo zejména to, že psi buď dokážou spolehlivě rozpoznat lháře, nebo jsou velmi opatrní v projevování důvěry.

Jinak řečeno, když už jednou oklameme našeho čtyřnohého přítele, vytvoří si o nás „názor“, že nám už nelze důvěřovat, a proto se k nám začne chovat obezřetněji.

Psi dokážou rozpoznat špatného člověka

„Psi disponují mnohem sofistikovanější sociální inteligencí, než by se mohlo na první pohled zdát. Tento druh inteligence se u psů vyvinul evolucí v průběhu milionů let soužití psa s člověkem,“ vysvětluje profesorka Takaoka.

Sama přiznala, že je překvapena z výsledků jejího experimentu, ve kterém se ukázalo zejména to, jak rychle „pes dokáže vyhodnotit člověka jako nedůvěryhodného“.

Dr. John Bradshaw působí jako profesor veterinární medicíny na univerzitě v Bristolu v Anglii. Na výše zmíněném experimentu se sice nijak nepodílel, ale tvrdí, že výsledky tohoto výzkumu poukazují na to, že psi dávají přednost předvídatelnosti.

Když gestikulace jejich pána není jednoznačná, nebo jí chybí logičnost, psi obyčejně začnou být nervózní a zmatení.

Vědci mají v plánu provést podobný experiment, do kterého by zahrnuli vlky, protože vlci a psi, jelikož jsou vzdálení příbuzní, jsou si velmi podobní a zejména po „psychické“ stránce.

Smyslem tohoto připravovaného experimentu v žádném případě nebude nechat se pokousat – vědci chtějí vypátrat, jaký je skutečný rozměr rozdílů mezi vlky a psy, kteří jsou již tisíciletí vystaveni vlivu domestikace člověkem.

Zdroj: https://www.good.is/articles/dogs-know-when-youre-lying
Zpracovala: https://mocvedomi.cz/co-rikaji-vedci-dokazou-psi-vycitit-spatneho-cloveka/

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 240 Kč, na 2 roky 480 Kč), pro Slovensko na telefonních číslech +420 249 893 566, 3563, +420 800 188 826, e-mail: objednavky@ipredplatne.sk