Zuzana Švédová: Proč, ačkoli méně jíme, přibíráme na váze?

1378
Foto: Dollarphotoclub.com

Tento článek píši pro všechny, kteří se marně snaží zhubnout i přes zjevnou úpravu jídelníčku a navýšení pohybu. Své sehrává taktéž i zdravotní stav, hormonální poruchy, substituční léčba, nicméně i zde věřím, že pokud pochopíme odpovídající principy, na kterých funguje naše tělo, opět jej probudíme k životu, ke zdraví a plné své spokojenosti.

Každý jsme jedinečný a každý z nás vyžaduje zcela jiný přístup, i zde však mnohé svedeme sami, stačí si jen naslouchat. Taktéž, pokud něco nefunguje, není tedy pro nás a je dobré již s sebou nevláčet, odložit či ponechat druhým. Tento proces hledání a nacházení se může býti zdlouhavý, nicméně pokud si na konci dojdeme k poznání, co může být víc. Proto, nespoléhejme se tolik na okolí, jakožto sami na sebe.

Mnozí z vás mi píši, posílají zdravé varianty jídelníčků, pohybových aktivit, i přes všechnu tuto snahu však naopak přiberou. Čím to je? Zkusíme si dnes na příkladu vysvětlit, jak tělo, kterému skutečně vezmeme, pak vše, co výjimečně dopřejeme, uloží v podobě tuku.

Lucka

Moje klientka je… říkejme jí třeba Lucka. Za posledních 5 let přibrala 20 kilo. Je to 36 letá diabetička I. typu, s autoimunitním zánětem štítné žlázy. To znamená, na hormonální substituci. Jeden by řekl, že přes tyto diagnózy bude redukce váhy nulová, přesto… 3 x týdně cvičí, navštěvuje kruhový trénink. Zaměstnání sedavé. Její jídelníček je následovný:

snídaně:     30 g ovesných vloček + 150 ml kokosového mléka + 1 kiwi     35 g S
svačina:     40 g žitný chléb + kozí sýr + okurka, paprika     20 g S
oběd:     40 g červené čočky + hlíva ústřičná + 100 g vepřové panenky     20 g S
svačina:     150 ml bílý jogurt + 1 čl karobu + 1 kokosová sušenka 15 g     15 g S
večeře:     zeleninová placka s kyselým zelím + 1 knackebrot     5 g S

K tomu, aby organismus optimálně pracoval, je nutné dodat alespoň 150 g sacharidů na den. Cvičíme-li, sacharidy třeba o něco víc navýšit, řekněme tedy na 180 g. A teď, podívejme se, jak vypadal jídelníček Lucky. 3 x týdně pohyb a pouze 95 gramů sacharidů. Jakmile jsme jídelníček navýšily o dalších 50 gramů, váha se po měsíci pohnula dolů. Dnes s Luckou pracuji zhruba 3 měsíce, za tu dobu jsme se zbavily krásných pěti kilo. Navzdory štítné žláze, diabetu a hormonální substituci. Hladina krevního cukru je stálejší a rovněž i Lucka je spokojenější a vitálnější.

Pamatujme tedy, pokud tělu výrazně vezmeme, využije každičké příležitosti, aby když mu znovu dáme, uložilo do zásob. Snažíme-li se tedy zhubnout, mysleme na svůj sacharidový příjem. Své sehrávají rovněž i tuky. A proto, ani s těmi to výrazně nepřehánějme, 50 g denně je odpovídající množství.

Pro snazší orientaci

1 PL oleje     10 g tuku
typická hotelová mini vanička či kostička másla     10 g tuku
100 g 30 % Eidam     16 g tuku
120 g Hermelín     34 g tuku
50 g loupaných mandlí     28 g tuku
40 g croasant     8 g tuku
60 g Lina arašídová     22 g tuku
50 g chipsy solené     17,5 g tuku
100 g sardinky ve vlastní šťávě     7 g tuku

Dále vesměs platí, že čím méně sacharidů v dopoledních a obědových hodinách, tím spíše se pak tělo doptává večer. A přesně zde se mnozí najdeme. Během dne minimální porce jídla a na večer stolujeme za tři. I to je zcela přirozené, neboť co jsme tělu odepřeli, vyžádá si nazpět. Pamatujme tedy, raději jemně navyšme dopolední svačinu, nežli se dojíst po návratu z práce.

Redukce versus svalová hmota

Dále, pohyb platí za nedílnou součást našeho života. Pokud jsou věci v neustálé interakci, plynou směřujíce kupředu, povětšinou překypují zdravím, energií, svěžestí. Nyní nemám na mysli uspěchané podnikatele, ženoucí se od zakázky k zakázce… Hovořím o zcela přirozeném léčivém pohybu, jenž je podnětem k síle. A proto, rozhodneme-li se k redukci, zapojme i pohyb. Zpočátku je lepší, jsou-li aktivity spíše aerobního rázu, to znamená ty, u kterých zhluboka dýcháme. Procházky, plavání, pomalejší běh, jízda na kolečkových bruslích, kolo… Máme-li 30 kilo nadváhu, bude lepší, spíše, než kruhový trénink, upřednostnit každodenní svižnější procházku, 30 minutovou jízdu na rotopedu atd… A posléze, jakmile začneme pomalu hubnout, optimálně 0,5 kg týdně, proložme aerobní pohyb anaerobní aktivitou, posilujme ruce, bříško, stehna a hýždě, aby pak všechna shozená kila, nebyla spíš na škodu. Není totiž cílem zhubnout 30 kilo a pak mít nepěknou uvolněnou postavu. Jemné svaly jsou další krásný základ, který podepírá páteř, udržuje stabilitu, činí nás sebevědomější. Navíc, čím vyšší procento svalové hmoty, tím je i metabolismus o něco rychlejší…

Buďme trpěliví

Z vlastní zkušenosti vím, že mnohdy třeba počkat. Osobně, když jsem tu před pár léty začala se zdravějším životním stylem, který jsem doplnila o pohyb, celý tento proces trval dlouhé čtyři měsíce, než jsem si všimla jemnější redukce, tvorby svalové hmoty… Kdybych to vzdala již po prvním měsíci, což se u mnohých stává, nikdy bych se nedočkala toho, co přišlo posléze. Proto, nespěchejme a ve všem novém spatřujme příležitost, jak se tu ještě více posunout… Přeji hodně sil 🙂

Autor: Mgr. Zuzana Švédová, Dis.
Zdroj: http://www.celostnimedicina.cz/proc-ackoli-mene-jime-pribirame-na-vaze.htm#ixzz46ob0kv9k

Časopis Ve hvězdách & Lidový léčitel si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 350 Kč, půlroční 175 Kč), pro Slovensko na telefonním čísle + 421 244 458 821, e-mail: predplatne@abompkapa.sk