Zuzana Švédová: Jak předejít šedivění a mít krásné vlasy pomocí přírody?

177
Foto: Pixabay.com

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Vlasy jsou korunou každé ženy, zdobí ji, dodávají sebevědomí, dokonce se jimi žena může kreativně projevit. Zcela jistě platí, že pokud jsou vlasy plné energie, zdraví, síly a lesku, cítíme se stejně také my samotné. Protože, pokud naše tělo strádá, těžko dopřeje luxus vlasům. Všechny ty omega 3 nenasycené mastné kyseliny (NMK), zinek, křemík, měď, železo, potřebné aminokyseliny. To vše musí mít tělo nejprve pro sebe, aby dále vyživilo nehty a vlasy.

O tom, jak dopřát tělu stravou více křemíku či NMK již bylo sepsáno mnoho knih a užitečných článků. A proto my dnes otevřeme zcela jiné a netypické dveře, kdy si budeme povídat o tom, jak o vlasy pečovat vnějším způsobem a cestou. O tom, že šampón a kondicionér nemusí být jedinými pomocníky, ale že těch atributů, které rozzáří korunu krásy existuje mnohem víc. A to nejen co se lesku a pevnosti vlasu týče. Protože vlas, to je také barva – pigment v podobě melaninu, Když toto barvivo ztrácíme, vlasy pomalu, pozvolna počínají šedivět. Dá se vůbec tento proces zpomalit? Jak předcházet šedivění?

Jaká je funkce vlasů?

Byť se nám může zdát poněkud zvláštní, vlasy mají spíše krášlící charakter nežli svou pevnou, potřebnou funkci. Ale přesto, chrání pokožku před účinky UV záření, izolují před horkem a zimou, čímž zabraňují přehřátí a „promrznutí“ mozku. Další z funkcí je tedy funkce estetická, kdy nám dodávají potřebné sebevědomí a též, jak jsme si již pověděli, dá se z nich leccos vyčíst a odvodit.

Pokud vám vypadne vlas, zkuste se na něj zaměřit, přejeďte prsty po celé jeho délce. Možná najdete místa, která budou slabší, to jsou právě okamžiky, kdy jste tělu brali, namísto toho, abyste o něj řádně a s láskou pečovali.

Životní energie se skrývá ve vlasech

Vlasy jsou výtečným ukazatelem tělesné, duševní i životní síly. Rovněž platí za symbol vitality, sexuality a plodnosti. Bodejť by ne, vždyť se v nich odráží zdraví našich ledvin. Zvláštní úlohu pak vlasy sehrály v dřívějších dobách, kdy se věřilo, že je v nich ukryta věčná síla. Tehdejší ženy pak vlasy všemožně svazovaly a splétaly, nosily dobře ukryté pod čepcem, to, aby se neztratilo nic z oné drahocenné ženské energie. Jediným místem, kde žena mohla vlasy rozpustit, byl domov naplněn dětmi, obestřen energií muže. Ne nadarmo pak ostříhání vlasů značilo značnou potupu, která byla spjata se ztrátou ochranného vlivu. Vlasy též bývaly častým atributem milostné magie. Stačí si jen přečíst knihu Miláček od Guy de Maupassanta.

Jaké jsou příčiny šedivění vlasů?

To, co bude mnohé ženy nejvíce zajímat, bude jistě to, jak udržet přirozenou barvu vlasů co nejdéle. Tedy spíš, jak v nich udržet co nejvíce melaninu, barviva.

Ano, první šediny se začínají objevovat někdy kolem 30. věku života, kdy barvu ztrácejí nejprve skráně, aby se zub času dotknul pozvolna i dalších míst. Jedním z „viníků“ budou geny, které řídí, kdy začnou naše vlasy šedivět. Průměrný Evropan má již ve věku 50 let polovinu vlasů šedivých. Každý takový vlas nejprve zešedne, ještě stále v něm je však malé množství melaninu. O vlas přichází, jakmile zbělá. Paradoxem také je, že šedivé vlasy rostou rychleji nežli vlasy, jejichž barvu na uzdě stále drží melanin.

Mezi příčiny brzkého šedivění patří:

– Kouření, kdy toxiny v cigaretách poškozují vlasové folikuly. Kouření též stahuje cévy a brání průtoku krve do folikulu.
– Jednou z příčin může být také autoimunitní porucha, vitiligo.
– Velkým nepřítelem našich vlasů pak bude i stres, který celkově poškozuje buňky, ale také melanin, který, jak jsme si již pověděli, ovlivňuje barvu vlasů.
– Na vině může být i nedostatečná výživa, hladovění až podvýživa.
– Na závěr zmíním ještě onemocnění střev, které se celkově promítá do kvality i hustoty vlasů.

Dá se šedivění vlasů zabránit?

Osobně věřím, že ano, že dá. Existují totiž byliny a medicinální houby, které v sobě obsahují značné množství melaninu. Jednou z takových bylin zachovávající barvu vlasů může být například rdesno mnohokvěté, které vykazuje velmi silné adaptogenní vlastnosti.

Rdesno mnohokvěté

Jeho velkou předností je také regenerační a vitalizační účinek, kdy, podobně, jako i ostatní adaptogeny, povzbuzuje a uklidňuje, harmonizuje nervovou soustavu, tříbí paměť, povzbuzuje imunitu. Další z jeho předností je, že zpomaluje proces stárnutí, podporuje dlouhověkost a také zabraňuje šedivění vlasů.

Bylina dále zlepšuje hormonální činnost, umocňuje plodnost ženy i muže. Stimuluje funkci ledvin, pomáhá léčit tinitus.

Z byliny zpracováváme kořen, ze kterého připravujeme odvar anebo účinnou tinkturu, kterou pak kapeme, dle obvyklého schématu kapku tinktury na 1 kilogram tělesné hmotnosti.

Vážíme-li například 60 kilo, celkový počet 60 kapek rozdělíme na tři díly, kdy ráno, v poledne i večer kapeme přesně 20 kapek.

Zábal z kořene rdesna mnohokvětého

Kromě tinktury zařazujeme zábal, který si dopřejeme alespoň jednou týdně. V takovém případě pak upotřebíme 50 g kořene rdesna a 100 ml olivového oleje. Kořen rdesna nastrouháme anebo pomeleme, uložíme do oleje, macerujeme zhruba 2 týdny.

Výslednou směs vtíráme do vlasů před každým jejich umytím, necháme působit 40 minut. Poté vlasy opláchneme, umyjeme tak, jak jsme zvyklí. Efekt pozorujeme měsíc až dva po pravidelné aplikaci. Zábal by měl také mírnit padání vlasů.

Čaga sibiřská

Čaga je skutečně zajímavou houbou, která roste ponejvíce na bříze a obsahuje na 200 biologicky aktivních látek. Právem ji řadíme mezi jeden z nejbohatších zdrojů melaninu v rostlinné říši a lidová tradice ji řadí mezi houby dlouhověkosti. Vykazuje navíc výborný efekt na vlasovou pokožku i na vlas samotný.

Čagu lze užívat opět ve formě tinktury, případně pak odvaru, kdy kávovou lžičku sušené či čerstvé čagy zalijeme vodou, abychom ji pozvolna přiváděli k varu. Následně houbu vaříme zhruba 10 minut, poté odvar přecedíme, pijeme po malých doušcích. Čaga se doporučuje užívat maximálně po dobu 8 týdnů, následně učiníme měsíc pauzu, abychom nechali tělo vydechnout.

Výbornou možností může být také užívání pražené kávovinové směsi z houby čaga, která je natolik chutná a lahodná, že může dokonce suplovat kávu jako takovou.

Volbu již nechám na vás, z experimentů mých klientek však vyplývá, že při konzumaci medicinální houby čagy dochází k výraznému zpomalení tvorby nových šedin.

Šedivění vlasů a strava

Jak jsme si pověděli výše, správný životní styl se významně odráží ve zdraví našich vlasů. A do jisté míry též dovede jemně zmírnit nástup nových šedin.

V takovém případě pak dbejme na dostatečný příjem:

– Bílkoviny, kterou nepodceňujme. (TIP Celostní medicíny: …a pokud víte, že bílkoviny stravou “neujíte“, sahněte po kvalitním proteinu)
– Zařaďme 3x týdně rybu, drůbeží maso, vejce a luštěninu.
– Mysleme na potřebný vitamín B12, zejména pak, stravujeme-li se vegansky.
– Svou úlohu sehraje také měď ve stravě, kterou najdeme v ořeších, játrech, luštěninách, kakau, ale také švestkách.
– Zařaďme zinek, jehož výtečnými zdroji bude drůbeží maso, fazole, dýňové semínko, ústřice, houby, žloutek a pivovarské kvasnice.
– Důležitý je jód, který čerpáme z mořských ryb, řas, střešní, žloutku, tvarohu.
– Další ze seznamu pak bude i kyselina listová, kterou najdeme v kapustě, zelí, špenátu, pórku, květáku, brokolici, klíčcích.
– Vitamín A, zejména z tresčích jater, meruněk, manga, broskví, dýně, špenátu, brokolice, šípku, rajčat,
– A konečně též potřebný vitamín B5, jehož úžasnými zdroji budou opět játra, mléko, vejce, kvasnice, otruby, fazole, ořechy, sezamové a slunečnicové semínko, mateří kašička.

Jak vlasy vyživit vnější cestou?

Možná jste si již všimli, že o vlasy můžeme s láskou pečovat výživnými oleji, ale také ovocem, dokonce lze použít i kokosové mléko. To, když jsou vlasy vysušené a bez života. A že z těchto surovin vznikají čerstvé a výživné vlasové masky či zábaly, které vlas zregenerují od kořínku po koneček.

Z mé osobní zkušenosti vyplývá, že doma připravená vlasová maska kolikrát svými regeneračními benefity předčí masku draze koupenou. Přitom, uchystat si vlastní bylinkový zábal nedá téměř žádnou práci. Co to například zkusit s avokádem?

Vlasový zábal k hloubkové regeneraci poškozených vlasů

Ingredience: 1 zralé avokádo, ½ plechovky krémového kokosového mléka, 1 polévková lžíce medu, 2 kapky panthenolu, 1 kapka silice z levandule lékařské

Avokádo oloupeme, vyjmeme pecku, umixujeme jej s kokosovým mlékem, medem, panthenolem a kapkou silice z levandule lékařské. Jakmile získáme hustou směs, nanášíme ji na zvlhlé vlasy, které následně zabalíme do ručníku. Čím déle zábal ponecháme, tím také lépe. Zvládneme-li přes noc, klidně takto učiňme.

Domácí maska na mastné vlasy

Ingredience: 1 zralé avokádo, 1 polévková lžíce medu, 1 polévková lžíce olivového oleje, 3 polévkové lžíce silného mátového čaje.

Avokádo oloupeme, vyjmeme pecku a umixujeme jej se zbylými ingrediencemi. Směs vetřeme do suchých vlasů, zabalíme do ručníku a necháme zhruba hodinu působit. Poté masku opláchneme, vlasy umyjeme tak, jak jsme zvyklí.

Domácí maska na suché vlasy

Ingredience: 2 polévkové lžíce mleté kávy, 3 polévkové lžíce olivového oleje, 1 žloutek, 3 polévkové lžíce silného slézového macerátu.

Veškeré přísady smísíme, utvoříme kašičku, kterou nanášíme na suché vlasy. Ty následně zabalíme do ručníku, necháme několik hodin působit. Poté vlasy opláchneme, umyjeme tak, jako obvykle.

Oplachy na vlasy

Úžasným zpestřením budou také vlasové oplachy, které netřeba nanášet a balit. Pouze stačí, pokud jimi na závěr vlasy přelijeme a necháme přirozeně uschnout na vzduchu. Díky oplachům vlasy snáze rozčešeme, nebudou se tolik cuchat, vypadávat, ztenčovat. Oplachy jsou vhodné i pro vlásky malých holčiček.

Bylinky navíc podpoří zdravý vzhled kůže, to, aby byla pokrvená, silná a vyživená. Pokud jsou naše vlasy spíše suché, použijme bylinky s obsahem slizů. Zde volme mezi proskurníkem, slézem, černým bezem, lípou či okvětními plátky šípkové růže. Mastné vlasy si budou pro změnu libovat v bylinkách typu máta, meduňka, kopřiva či heřmánek.

Postup: Jak na takový bylinkový oplach?

1-4 polévkové lžíce bylinek či jejich směsi (množství dle potřeby), zalijeme 700 ml vody o teplotě 80 °C. Následně bylinky několik minut louhujeme, přecedíme, počkáme, dokud není oplach příjemně vlažný. Slizové bylinky macerujeme ve vodě o teplotě kolem 40 °C, to, abychom zachovali léčivou sílu sliznatých látek. Stejné pravidlo platí i během přípravy bylinkového čaje.

Do připraveného oplachu lze vmísit 1 polévkovou lžíci jablečného octu, který navrací pokožce, ale i vlasům jejich přirozené pH, uhlazuje a uzavírá vlasový folikul, stimuluje růst, vlas činí hladší a jemnější, posiluje vlasovou kutikulu a pomáhá tak předcházet roztřepeným konečkům či lámání vlasů.

Osobně si ráda chystám lipový kondicionér, který vlasy uhladí, vyživí a nezacuchá. Přitom, ona příprava je více než snadná. Lipový květ nabídne flavonoidy, quercetinové glykosidy, rutin, glykosidy s kafrem, éterický olej, linalool, cineol, geraniol, fenolkarbonové kyseliny, třísloviny a 10 % slizů. A právě slizy naše vlasy zjemňují.

Jak na lipový kondicionér?

Stačí nám 3 polévkové lžíce lipového květu, 700 ml vody.

Lípu zalijeme 80 °C vodou, budoucí kondicionér louhujeme zhruba 30 minut, následně jej přecedíme, vlasy jím splachujeme po umytí šamponem. Kondicionér se hodí na suché a zničené vlasy, případně, na vlasy, které je téměř nemožné rozčesat.

Na roztřepané konečky směs olejů

Pokud nás však pro změnu trápí roztřepené konečky vlasů, zkusme si uchystat vyživující směs olejů. Jak na takový zábal, který následně vetřeme do suchých konečků?

Ingredience: 2 polévkové lžíce panenského kokosového oleje, 1 polévková lžíce mandlového oleje, 1 polévková lžíce avokádového oleje.

Oleje smísíme, vtíráme do vlasů, zabalíme do ručníku a pokud zvládneme, necháme působit přes celou noc. Ráno pak vlasy opláchneme, umyjeme, tak, jak jsme zvyklí.

Kapitolou samou o sobě bude také použití hydrolátů neboli květových vod, kterými lze rovněž vyživit vlas, to, aby nepadal, zůstal lesklý, svěží a plný života. Osobně si květinové vody připravuji v měděné koloně, abych je pak pomocí rozprašovače nanášela na vlasy.

TIP Celostní medicíny: Vyzkoušejte do vlasů i na pleť voňavé květové vody – z heřmánku, lípy, levandulky nebo smyslného neroli.

O tom však třeba zase příště, neboť, přijde mi, že péče o vlasy nám poskytuje nepřeberné množství úžasných a lákavých možností.

Autor: Mgr. Zuzana Švédová, Dis., nutriční terapeut
Zdroj: https://www.celostnimedicina.cz/…dy/

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 300 Kč, na 2 roky 600 Kč), pro Slovensko na telefonních číslech +420 249 893 566, 3563, +420 800 188 826, e-mail: objednavky@ipredplatne.sk