Zuzana Komůrková: Lupení dodá našemu tělu jarní sílu!

53
Foto: Pixabay.com

Listy všech odstínů zelené, ale i ty do růžova, červena, fialova nebo bílé stonky, to všechno je listová zelenina. Zejména na jaře je pro nás ideálním zdrojem svěží energie a síly, skvělým pomocníkem v boji s jarní únavou.

K listové zelenině můžeme přiřadit vše, z čeho konzumujeme pouze listy, případně stonky. Jejích druhů je nepřeberné množství. Od všemožných salátů – hlávkový, římský, ledový, dubáček, pekingské zelí, přes drobnější druhy jako rukola, polníček, špenát až po mangold, čekanku, kadeřávek, pórek či rebarboru. Počítáme sem i natě – celerovou, libeček, petržel, řeřichu či byliny, jako je kopřiva, listy smetánky lékařské nebo medvědí česnek. Můžeme do ní zařadit kupodivu i chřest a mnoho dalších druhů. Záleží jen na úhlu pohledu na tuto skupinu zeleniny.

Co obsahuje?

Zelené listy napovídají, že díky kouzlu zvanému fotosyntéza obsahují barvivo chlorofyl. Ten je někdy nazýván krví rostlin, protože jeho složení je velice podobné krevnímu barvivu hemoglobinu, odlišnost je pouze v jednom jediném atomu (u chlorofylu je to hořčík, u hemoglobinu železo). Logicky obsahuje listová zelenina velké množství kyseliny listové důležité pro vývoj a růst plodu a krvetvorbu, ale i množství vitaminu C, A, E, K, draslík, hořčík, vápník, zinek, sodík, některé druhy i železo, magnesium a další prvky, samozřejmě vodu.

Proč jíst listovou zeleninu?

Zázračný chlorofyl zvyšuje obranyschopnost organismu, ničí viry a bakterie. Antioxidanty obsažené v listové zelenině preventivně působí proti rakovině (např. rakovině kůže). Její pravidelná konzumace zlepšuje kognitivní funkce, chrání srdce i oči, podporuje krvetvorbu, hojení ran. Vláknina pak napomáhá dobré kondici střev. Listová zelenina je také nenahraditelným zdrojem bílkovin. Obsahuje totiž esenciální aminokyseliny, které tělo není schopno samo vytvořit. To vše při minimálním kalorickém příjmu, což rovněž stojí za zmínku.

Jak ji vybírat, skladovat a konzumovat

Hlávkové saláty bychom měli vybírat podle zabarvení košťálu. Pokud je na řezu hnědý, rozhodně není salát z nejčerstvějších. Vždy je třeba všímat si svěžesti a pevnosti listů. Před uschováním do spodní části lednice je rozhodně neomýváme, ale můžeme je uložit do plastové krabice nebo lehce obalit navlhčenou utěrkou. Ideální je spotřebovat je co nejdříve. A syrové! Protože tak z nich získáme pro naše tělo maximum. Vařením totiž o velkou část prospěšných látek z listové zeleniny přijdeme. Upravujeme ji proto co nejrychleji.

Co s ní v kuchyni?

Tisíce druhů nejrůznějších salátů, které stačí opláchnout a natrhat, s vhodnou zálivkou či dipem, to je asi nejoblíbenější a nejčastější způsob konzumace listové zeleniny. Nesmíme zapomenout také na zeleninové freshe, které jsou vitaminy přímo nabité. Listová zelenina je vhodná pro odšťavnění a kombinaci v nápojích jak ovocných, tak zeleninových. Můžeme ji ale přidat k jakémukoli chodu, ať už je to snídaně, svačina, oběd, či večeře. Drobnějšími lístky můžeme skvěle dochutit a dozdobit mnoho jídel studené i teplé kuchyně. Pokud ji chceme tepelně upravit, je nejlepší nechat ji jen zavadnout v teplém pokrmu – například v míchaných vejcích, rizotu, kuskusu, bramborách apod., či lehce blanšírovat, to znamená krátce povařit v horké vodě a ihned zchladit ve vodě ledové. Na delší vaření je ideální forma polévky, kdy prospěšné látky zůstanou v určitém množství alespoň ve vývaru.

Můj pohled

Jako jediná z rodiny miluji obyčejný hlávkový salát se špekovou zálivkou, ano, takový ten od babičky. Jsem schopná si ho připravit celou hlávku a sníst na posezení. Každý máme nějakou tu úchylku, že. Dalším mým favoritem je rukola, jejíž nahořklou chuť mám ráda v kombinaci s pečenou červenou řepou, kozím sýrem a piniovými oříšky. Nebo kadeřávek v zeleninové polévce ve stylu „co dům dal“, ale také špenát s kuskusem a vejci… No, bylo by toho hodně. Některé své oblíbené recepty jsem přidala i pro vás. Určitě se nebojte s listovou zeleninou trošku experimentovat a vrhněte se na ni!

Autor: Zuzana Komůrková
Zdroj: https://www.celostnimedicina.cz/…htm

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 240 Kč, na 2 roky 480 Kč), pro Slovensko na telefonních číslech +420 249 893 566, 3563, +420 800 188 826, e-mail: objednavky@ipredplatne.sk