Zuzana Komůrková: Dělená strava aneb Rozdělovat jídlo na kytičky a zvířátka?

192
Foto: Pixabay.com

Ve spojení s pojmem „dělená strava“ si asi vzpomenete na její velkou propagátorku Lenku Kořínkovou, která v 90. letech po návratu do České republiky přišla s lehce infantilním rozdělením jídla na kytičky a zvířátka a vydala na toto téma několik knih. Ovšem původním tvůrcem systému dělené stravy je americký lékař Howard Hay. Sestavil ji jako dietu při onemocnění ledvin.

Základní principy

Hlavním principem dělené stravy je rozdělení potravin do skupin, které se spolu mohou, nebo naopak nesmějí kombinovat. Základní a nejčastější dělení rozlišuje tři skupiny: bílkoviny, sacharidy a tzv. neutrální potraviny. Podle zásad dělené stravy by se nikdy neměly kombinovat bílkoviny a sacharidy. Důvodem je odlišný způsob trávení, kdy bílkoviny vyžadují nízké pH a kyselé prostředí. Sacharidy naopak potřebují vyšší pH a prostředí zásadité. Pokud se však bílkoviny a sacharidy konzumují společně, není organismus údajně schopen ani jednu složku strávit pořádně. Sacharidy a bílkoviny je možné kombinovat pouze s neutrálními potravinami. V jednom dni bychom měli dát tedy přednost bílkovinám a neutrálním potravinám, což je tzv. bílkovinový (nebo zvířátkový) den, v jiném pak sacharidům a neutrálním potravinám – sacharidový (kytičkový) den. Dny by se měly z důvodu zachování přísunu nutných živin střídat. Někteří umírněnější příznivci dělené stravy pak zastávají názor, že pokud mezi bílkovinovým a sacharidovým jídlem dáme dostatečný časový odstup, alespoň 4 hodiny, je vše v pořádku. Ovoce by se pak mělo konzumovat samostatně. Zastánci dělené stravy tvrdí, že nejde o dietu, ale o životní styl, změnu stravovacích návyků, kterou je potřeba aplikovat dlouhodobě, ne-li navždy.

Co se se tedy při dělené stravě jí?

Bílkoviny a potraviny vhodné pro bílkovinový den – patří sem hlavně maso, s výjimkou vepřového, masné výrobky, ryby a mořské plody. Dále sójové a mléčné výrobky, nízkotučné mléko, vejce a sýry. Navíc ještě některé druhy ovoce jako citrusy, mango, papája, ananas, jahody, maliny, kyselá jablka a hrušky, meruňky, broskve nebo třešně, ze zeleniny vařená rajčata. Z nápojů pak ovocné čaje, suché bílé a červené víno nebo suché šampaňské.

Sacharidy a potraviny vhodné pro sacharidový den – celozrnné obiloviny a výrobky z nich, rýže, brambory, kapusta a kukuřice, ale i většina luštěnin, sladké ovoce, jako například banány, fíky, hroznové víno, sladká jablka a hrušky, sušené ovoce s výjimkou rozinek, javorový sirup a med. Z nápojů šťávy, sirupy a pivo.

Neutrální potraviny, které lze kombinovat jak s bílkovinami, tak se sacharidy – patří sem hlavně zelenina, houby, ořechy, semena, za studena lisované tuky, máslo a kvalitní margaríny, zakysané mléčné výrobky, tučné sýry s více než 50% podílem tuku, smetana. Uzené maso např. ve formě šunky či uzených ryb. Z nápojů bylinkové čaje, alkohol ve formě lihovin.

Dělená strava striktně zakazuje konzumaci kávy, černého čaje, kakaa a čokolády, dále pak výrobky z bílé mouky, arašídy, majonézu, sladkosti, instantní jídla, tučné uzeniny a vepřové maso.

Podobné diety

V posledních letech je velmi populární 28denní kúra podle Mačingové, v níž se také střídají dny, kdy jíte jen bílkoviny, a dny, kdy jíte pouze sacharidy. Druhy povolených potravin jsou však velmi omezené. Kdo tuto dietu zvládne, je hrdina! Možná ho čeká úbytek váhy, i velký jojo efekt po jejím ukončení.

Můj názor

Přínos dělené stravy vidím určitě v tom, že člověk je nucen zamyslet se nad tím, co vlastně konzumuje. Navíc, pokud ke každému jídlu přidáte spoustu zeleniny a potažmo tedy vlákninu, jen vám to prospěje. Tento způsob stravování klade důraz také na pitný režim, což je jen dobře. Jsem ochotna uvěřit, že některým jedincům s citlivým trávením může takovéto rozdělení stravy ulehčit od problémů se zažíváním. Někomu třeba pomůže při nastartování změny životního stylu a pro prvotní redukci váhy. Na druhou stranu převaha bílkovinných dnů by mohla silně neprospět jedincům nemocným dnou, s poruchou ledvin apod. Rozdělení jednotlivých potravin mi nepřijde příliš logické, protože skoro každá potravina má nějaké zastoupení jak bílkovin, tak sacharidů – například vaječné těstoviny. Naše tělo potřebuje denně všechny makroživiny čili bílkoviny, sacharidy i tuky, a při jejich trávení vždy vylučuje všechny enzymy potřebné pro trávení každé z nich. Dělená strava mi přijde pro člověka příliš stresující a omezující, při dlouhodobém stravování v tomto duchu bych se obávala u některých jedinců i toho, že se může zvrhnout v poruchu příjmu potravy, či nedostatek některých živin, vitaminů a minerálů. Já jako gurmán si raději v klidu dopřeji kvalitní komplexní jídlo bez stresu z toho, zda jsem správně nakombinovala kytičky a zvířátka…

Sufflé se špenátem nebo kadeřávkem

– 3 bílky
– 125 g tvarohového sýra
– 50 g parmazánu
– 225 g listového špenátu nebo kadeřávku
– špetka sladké papriky na dozdobení

Troubu předehřejeme na 200 °C. Z bílků ušleháme tuhý sníh. Špenát či kadeřávek nasekáme, spaříme horkou vodou a necháme dobře okapat. Přidáme nastrouhaný parmazán a tvarohový sýr, promícháme. Opatrně vmícháme sníh z bílků. Směsí naplníme zapékací misky nebo olejem vymazané důlky plechu na muffiny. Dozdobíme špetkou sladké papriky. Pečeme cca 20 minut při stále zavřené troubě. Podáváme se zeleninovým salátem.

Avokádo plněné ořechy a sýrem

– 2 zralá avokáda
– šťáva z půlky citronu
– hrst vlašských ořechů
– 1/2 salátové okurky
– asi 50 g čerstvého kozího sýra nebo kousek sýra Feta
– černý pepř
– klíčky např. ředkvičkové
– řeřicha nebo nadrobno nakrájená jarní cibulka na dozdobení

Avokáda podélně rozkrojíme, odstraníme pecky a pokapeme citronovou šťávou. Okurku nastrouháme, dáme do mísy, přidáme nasekané ořechy a rozdrobený sýr. Promícháme. Dochutíme pepřem. Směsí naplníme půlky avokáda, posypeme klíčky, řeřichou nebo jarní cibulkou. Toto jídlo můžeme podávat jako předkrm nebo přílohu k bílkovinovému i sacharidovému pokrmu.

autor: Zuzana Komůrková
zdroj: https://www.celostnimedicina.cz/delena-strava-aneb-rozdelovat-jidlo-na-kyticky-a-zviratka.htm#ixzz5DBxL8w5o

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 210 Kč, na 2 roky 420 Kč), pro Slovensko na telefonním čísle + 421 244 458 821, e-mail: predplatne@abompkapa.sk