Proč mentálně silní lidé přitahují ty toxické

254
Foto: Dollarphotoclub.com

Jste mentálně silný, ale kolem vás je jaksi plno toxických lidí? Přichází teta T. vždy s nějakou stížností na své sousedy? Předvádí se strýc V. při vaší návštěvě vždy svými novými Rolexky?

Možná si kladete otázku, proč kolem sebe takové lidi máte.

Ne vždy se dá vyhnout toxickým lidem, zejména když jde o příbuzné či kolegy. Můžete si od nich držet odstup, ale co když se vaší společnosti dožadují?

Uvádíme několik důvodů, proč jsou vždy kolem vás. Možná vás překvapí zjištění, že značně souvisí s vámi.

Proč mentálně silní lidé přitahují ty toxické

Přestože jste houževnatá osobnost, možná si neuvědomujete, že si do svého života zvete toxických lidí. Možná je přitahujete svými kladnými vlastnostmi.

Těchto vlastností se nevzdávejte; uvědomte si jen, že mohou přitahovat lidi, kterým byste se měli vyhýbat.

1. Jste skvělý posluchač

V první řadě si uvědomte, že vaše schopnost být dobrým posluchačem se může obrátit proti vám. Není snadné najít někoho, kdo bude naslouchat vašim problémům, neboť díky technice se doba pozornosti zkracuje.

Když jste ochoten poslouchat, zjistíte, že za vámi chodí toxičtí lidé zavalit vás svými problémy.

2. Jste jako otevřená kniha

Dále si uvědomte, že mentálně silní lidé jsou upřímní. Všimli jste si u sebe, že nemáte problém upřímně hovořit o podrobnostech svého života?

Když jste jako otevřená kniha, budou lidé přicházet a číst vás.

Přestože jde o obdivuhodnou vlastnost, má i své záporné stránky. Kvůli vaší přímočaré povaze vás budou obklopovat toxičtí lidé.

3. Nejste skoupí na svůj čas

A také možná trávíte trochu moc času poslechem stížností. Být tu pro jiné je možno chvályhodné, ale dělá z vás také lákadlo pro toxických lidi.

Budou vás zneužívat, protože vědí, že jste jim vždy k dispozici.

4. Jste uvolněný

Pokud sršíte humorem a jste uvolněný, bude kolem vás plno lidí. Tato vlastnost vás dělá magnetem pro lidi, zejména pro ty toxické.

Máte bezstarostnou povahu, proto se vámi budou snažit manipulovat.

5. Máte pozitivní pohled na svět

Lidské povaze je vlastní pozitivita a vy tomu možná zaníceně věříte. Neplatí to však pro každého.

Vaše víra v dobrotu lidí z vás může udělat skládku toxického odpadu.

Typy toxických lidí, které ničí mentálně silné lidi

Na světě jsou lidé všech možných typů. Ne všichni vás nechají si uchovat mentální sílu, a tak se jim budete chtít vyhnout.

Uvádíme několik povah, které byste měli vyškrtnout ze seznamu svých přátel.

1. Povrchní myslitel

Je to především mělký myslitel. Tito lidé neustále mluví o svých oblíbených filmových hvězdách a o tom, kdy jejich idoly přijdou do města. Zjistíte také, že roznášejí drby o jiných.

Přijdete na to, že nedokážou mluvit o smysluplných tématech. Uděláte moudře, když se budete obklopovat přáteli, schopnými mluvit o podnětných tématech.

2. Apatický lenoch

Máte přítele, který se o nic nezajímá? Příliš líného na to, aby se přidal k vašim aktivitám? Ačkoli to může být jinak docela milý chlapík, asi byste si ho neměli pouštět příliš k tělu.

Samolibým se stanete i vy, protože je velmi obtížné ho do něčeho dotlačit.

3. Vychloubačná bestie

Dále je tu člověk, kteří si rád dokazuje svou cenu. Možná se má čím pochlubit, ale tato vlastnost jde na nervy, protože odvádí pozornost od úspěchů jiných.

Může udělat dojem, ale jeho „fíha“ faktor trvá jen krátce. Lidé si uvědomí, že je likviduje.

4. Cynik

Tento příbuzný nebo přítel tázavě zvedne obočí pokaždé, když se mu svěříte se svými sny a touhami. První, co řekne, je: „To nikdy nevyjde“ a váš pozitivní postoj vnímá jako nerealistický.

Přestože je držení při zemi možná dobrá vlastnost, když vám bude někdo říkat, že nic nedosáhnete, nikam se nevyberete.

5. Válečný štváč

A nakonec, možná máte přítele, který je pseudo-Čingischán. Očekává od vás, že se v každém konfliktu postavíte na jeho stranu, bez ohledu na to, zda je v právu.

Je posedlý všemi rozbroji a neustále o nich mluví. Když se nepostavíte na jeho stranu, bude vás ignorovat.

Válečný štváč je výbušný a odmítá si přiznat své chyby. Jeho osobnost je neracionální a negativní a těžko se s ním vychází. Nedejte se proto vtáhnout do jeho bitev.

Jak se toxických lidí zbavit

Často jsou lidé toxičtí, protože ve svém životě utrpěli trauma nebo byli vystaveni stresujícím situacím. Přestože lze potřebují podporu, jejich chování je toxické, a proto se před ním musíte chránit.

Na rozhovor s toxickým člověkem se předem připravte. Neztrácejte s ním více času, než je nutné a neposkytujte mu žádné osobní informace, neboť je může použít proti vám.

Dále mu, pokud víte, že prochází nelehkým obdobím, vyjádřete účast. Můžete uznat jeho důvody, ale nedovolte mu využít je jako záminku k tomu, aby začal být hrubý.

Toxický člověk se také vyžívá v probouzení lítosti. Rád v lidech vyvolává pocit viny.

Uznejte mu jeho potřebu empatie, ale nedejte se jím vyvést z míry. Mějte na paměti, že jeho chování, i když pochopitelné, není akceptovatelné.

A nakonec si stanovte hranice. Uvědomte si, kdy toxická osoba zasahuje do vašeho prostoru a dejte jí to najevo.

Vaše mentální síla z vás může dělat střed zájmu toxických lidí. Zvládnout je vám však pomůže, když si to uvědomíte a pár strategií.

Zpracovala: http://Mocvědomí.cz

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 210 Kč, na 2 roky 420 Kč), pro Slovensko na telefonním čísle + 421 244 458 821, e-mail: predplatne@abompkapa.sk