Zuzana Komůrková: Koukejte, brzy pokvete květák

51
Foto: Pixabay.com

Spisovatel Mark Twain kdysi prohlásil, že květák není nic jiného než zelí s vysokoškolským diplomem. O tom, proč by si květák takovéto ocenění zasloužil, si povíme právě dnes.

Co je zač

Květák patří ke košťálové zelenině, do čeledi brukvovitých. Vznikl vyšlechtěním divoké zelné brukve stejně jako třeba kedlubna nebo kapusta. Pochází z Arabského poloostrova, do Evropy se rozšířil až v průběhu 16. století. Jde o jednoletou rostlinu, ze které jíme zdužnatělé květenství.

Není květák jako květák – podívejte na ty barvy!

U nás se pěstuje a v kuchyni používá hlavně klasický kulatý bílý květák. Ale v Itálii, Francii nebo USA se hodně využívají krasavci jako romanesco, v češtině vtipně vystupující pod názvem kvěkolice. Vzhledově jistě zaujme svou špičatou hlavou složenou ze spousty pevných růžiček výrazné jablkově zelené barvy. Pěstuje se dnes hlavně v oblasti Bretaně. Jeho barva je způsobena vyšším obsahem chlorofylu, chuťově se podobá spíše brokolici, ale je výraznější. Dokonale se hodí jako zajímavá příloha, do salátů nebo na gratinování. Dalším fešákem je fialová odrůda květáku Di Sicilla Violetto, kterou jistě nepřehlédnete. Barva je dána vysokým obsahem antokyanů. Chuťově se však od klasického květáku nijak neliší, stejně jako žlutá, oranžová či decentně růžová odrůda. Setkáte se s nimi spíše na místních trzích v Itálii nebo Francii. Jejich pěstování je náročnější, takže i cena bývá vyšší.

Proč jíst květák

Květák obsahuje sirné látky. Ty stojí za jeho výraznou vůní, která se line při vaření kuchyní. Nicméně, i když nám moc nevoní, právě těmto látkám se připisují protirakovinné a antibakteriální účinky. Z velké části je květák tvořen vodou a vlákninou, tuků obsahuje minimum. Proto je velice dietní a udělá dobře našemu trávení a průchodnosti střev. Pomáhá odvádět přebytečnou vodu z těla, napomáhá činnosti ledvin, ale i jater, vhodný je při detoxikaci. Jeho konzumace bývá doporučována při zánětech kloubů, pokud potřebujeme snížit tlak nebo cholesterol. Je bohatý na vitaminy, zejména vitaminu C v něm najdeme snad více než v pomerančích. Dále obsahuje vitaminy skupiny B, vitamin K, E, kyselinu listovou, z minerálů nejvíce draslík, vápník a fosfor.

Ne pro každého!

Konzumaci květáku by se měli vyhnout nemocní dnou a trpící žlučníkovými kameny. Obsahuje totiž kyselinu močovou.

Jak jej konzumovat a kde použít?

Kupujte květák v dobré kondici. Jakmile jsou růžičky seschlé, šedé či do žluta, nebo košťál vykazuje stopy plísně, nechte ho být. Skladujte jej na chladném místě při teplotě do 2 °C, ideálně tedy v lednici. Můžete ho také rozebrat na jednotlivé růžičky a zamrazit. Před použitím jej nakrájejte na vhodně velké části, omyjte. Můžete ho sice konzumovat i za syrova, ale dobré je ho alespoň krátce povařit. Při vaření nádobu nepřikrývejte, aby mohly z vody unikat nadýmavé látky. Receptů s květákem je nepřeberné množství! Od salátů, přes polévky, pyré, smažený, gratinovaný, pečený, ve směsích zeleniny jako příloha, ale třeba i nakládaný s kurkumou – ten mám moc ráda a recept na něj i další květákové lahůdky najdete za článkem.

Můj pohled

Poslední dobou jsme si doma velice oblíbili romanesco. Je to svěží a sexy zelenina oproti klasickému obyčejnému květáku. Stačí ho lehce povařit, přidat koření, jogurtový dip a máte skvělou večeři nebo přílohu. Nebo k němu přidat sýr, případně maso a zapéct v troubě. Lahoda, která potěší jazyk i oko! A abych nezapomněla – mám pro vás tip, jak lépe zatočit s nadýmavými látkami v květáku: do vody při vaření přidejte hrstičku mořské řasy Arame, která dokáže nadýmavé látky neutralizovat.

Autor: Zuzana Komůrková
Zdroj: https://www.celostnimedicina.cz/…htm

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 240 Kč, na 2 roky 480 Kč), pro Slovensko na telefonních číslech +420 249 893 566, 3563, +420 800 188 826, e-mail: objednavky@ipredplatne.sk