Umění emocí – Starost

109
Foto: Dollarphotoclub.com

Mít starost o své blízké je normální. Mnoho z nás je však příliš ustaraných, anebo přehnaně starostlivých. Takovým lidem se hlavou honí katastrofické scénáře, mají nutkání starat se a myslet v první řadě na druhé a ruku na srdce: až příliš se šťourat v záležitostech, do kterých jim nic není…

Starost

Starost je emoce, která patří k okruhu sleziny. Člověk, který je tzv. slezinový typ, neustále o něčem nebo o někom přemýšlí, analyzuje, rozebírá, a to zejména v těchto situacích:

– přemýšlí, co komu řekne nebo udělá (ale nikdy se k tomu neodhodlá)
– probírá v sobě pořád dokola staré křivdy a má touhu je sdílet s ostatními
– často si pro sebe v hlavě počítá a kalkuluje
– pravidelně přemýšlí o penězích a materiálních věcech (Bude to stačit? Zvládnu to? Splatím to?)
– rád se stylizuje do role spasitele a očekává za to uznání (pokud ho nemá, stává se „trpitelem“, který upozorňuje na to, co dělá pro ostatní a jak je nedoceněný)

Ke starostem patří také celá řada typických snů, například:

o jídle, o hlíně
o penězích, pokladech, sklepích a podzemích
o padání k zemi
o hudbě
o těžkých předmětech nebo zvířatech

Existuje „zdravá starost“?

Emocionálně vyrovnaný člověk by měl dokázat starosti prožívat ve správný okamžik, a to pouze na dobu nezbytně nutnou. Dokáže nastalou situaci rozumově zhodnotit, udělat pevné rozhodnutí a pustit událost z hlavy. Mnoho lidí však tuto emoci nedokáže držet na uzdě. Starosti je potom doslova přibíjejí k zemi, leží na nich jako těžký balvan a oni se dostávají do pocitu jakési životní strnulosti a zoufale hledají stálé životní jistoty. Přílišné prožívání této emoce je patologické.

Živlovým prvkem je země, zvukovým projevem je pozpěvování (obvykle jedné a té samé melodie stále dokola).

Poznáváte se? Vyzkoušejte cílenou detoxikaci slezinového okruhu a trénujte následné vizualizační cvičení.

Vizualizační cvičení na ovládnutí starosti

První krok – pozorujte své emoce během dne. Už zase si děláte starosti? O koho? Proč? Zapište si to! Zaznamenejte čas, událost, osoby, pocity, které vás při tom provázejí.

Druhý krok – zavřete oči a představte si úrodnou půdu uprostřed jara. Krásnou, kyprou hlínu, do které jsou zasazeny stromy. Ty velmi rychle rostou a jsou plné síly (síla dřeva překonává zemi a pudí nás k akci, k opuštění strnulého postoje a odpíchnutí se směrem k něakému činu).

Třetí krok – toto cvičení opakujte, kdykoli se přistihnete, že příliš přemýšlíte, kalkulujete, režírujete… Vše je opět provázeno hlubokým nádechem a dlouhým, osvobozujícím výdechem.

zdroj: www.ceff.info
Více informací na: https://www.celostnimedicina.cz/umeni-emoci-starost.htm#ixzz4Oe7qiuoF

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 210 Kč, na 2 roky 420 Kč), pro Slovensko na telefonním čísle + 421 244 458 821, e-mail: predplatne@abompkapa.sk