Štěpánka Gruberová: Červená řepa – opomíjená studnice zdraví

227
Červená řepa. Foto: Pixabay.com

Všichni ji známe, ale málokdo ji bere vážně. Stala se pochoutkou zámožných patricijů Říše římské, ale i obživou chudých. Historie červené řepy zkrátka sahá až do starověku. Kdybychom chtěli popsat její všechny léčivé vlastnosti, vydalo by to na několik stran.

Prevence proti rakovině a podpora jater

Lidé často nevědí, jak řepu chutně přichystat, a tak si ji kupují nakládanou. Ta už má se zdravím ale málo společného. My pro vás máme dobrou zprávu: s jedinou čajovou lžičkou Organic Beta svému tělu dodáte vše, co byste vypili ve třech až čtyřech sklenicích pracně lisované řepné šťávy! Navíc je pěstovaná podle zásad ekologického zemědělství, a pyšní se tedy certifikátem BIO kvality. Díky bohaté škále minerálů vyrovnává zakyselení organismu. Najdeme v ní betakaroten, vitaminy C, B2, B9, velmi silný antioxidant vitamin E, draslík, vápník, železo, hořčík, křemík, měď, cenný jód, selen, mangan. Obsahuje také pektin, který snižuje LDL-cholesterol v krvi a upravuje peristaltiku střev. Kromě betakarotenu je bohatá na betain a betanin. Betain působí preventivně proti rakovině a zároveň podporuje játra. Betanin zpevňuje cévní stěny, čímž preventivně předchází vzniku krvácení a podlitin. Také se mu přisuzuje bakteriostatický efekt, díky kterému eliminuje množení nebezpečných bakterií. Řepnou šťávu lze podávat chudokrevným i onkologickým pacientům, podpoříme jí celkovou detoxikaci organismu. Často se doporučuje také během těhotenství, napomáhá totiž zdravému růstu děťátka a předchází vývojovým vadám. V řepě je prostě síla. Toxiny a bakterie v našem těle moc jásat nebudou, ale každá buňka si s radostí povyskočí!

Jarní pomazánka s Organic Beta

1 sýr typu lučina/žervé
1 zakysaná smetana
1 čajová lžička Organic Beta
1 prolisovaný malý stroužek česneku
sůl
čerstvé bylinky (petrželka/rukola/salátové lístky)

Vše kromě bylinek smícháme dohromady, až nám vznikne lahodný krém. Natíráme na žitný celozrnný chléb nebo jiné pečivo a ozdobíme bylinkami, rukolou či salátovými lístky.

Dobrou chuť a na zdraví!

autor: Ing. Štěpánka Gruberová
zdroj: https://www.celostnimedicina.cz/cervena-repa-opomijena-studnice-zdravi.htm#ixzz5CWcSNadf

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 210 Kč, na 2 roky 420 Kč), pro Slovensko na telefonním čísle + 421 244 458 821, e-mail: predplatne@abompkapa.sk