PharmDr. Tomáš Arndt: Rozinky

142
Foto: Pixabay.com

Rozinky (někdy též psané jako hrozinky) jsou důvěrně známou ingrediencí české kuchyně. Jsou tradiční součástí jablečného závinu nebo štědrovečerní vánočky. Mohou se jist i syrové.

Plody vinné révy

Jsou to sušené plody vinné révy s velkým obsahem cukrů. Jejich název vznikl z německého slova Rosine, jejich označení hrozinky z českého slova hrozen. V obchodech můžeme objevit rozinky s názvem sultánky. Jsou žlutozelené barvy a chutí ještě sladší. Získávají se z vinných odrůd s velkými, bezsemennými plody. Na trhu jsou k dostání ještě korintky, tmavé malé rozinky bez peciček pocházející z Řecka.

Pro chovatele psů je ovšem třeba důrazně upozornit, že rozinky jakéhokoliv druhu jsou pro jejich miláčky jedovaté! Mohou způsobit smrt akutním selháním ledvin. Na pozoru by se měli mít i majitelé koček.

Vinná réva.  Foto: Pixabay.com
Vinná réva. Foto: Pixabay.com

A jak nám mohou pomoci?

Už díky obsahu ovocného cukru představují velmi dobrý zdroj energie a jsou určitě vhodnější než sušenky a sladké tyčinky. Dále obsahují řadu vitamínů – vitamín A, vitamín B1 (thiamin), vitamín B2 (riboflavin), vitamíny C a E. Z minerálních látek v nich můžeme najít draslík, hořčík, fosfor, zinek, železo, bór, chrom a vápník. To ale stále není všechno – obsahují navíc vlákninu a inulin. Inulin je prebiotikum, které je výživou pro bakterie střevní mikroflóry zabraňující trávicím obtížím a zvyšující nespecifickou imunitu.

Ačkoliv se to nezdá, pomáhají i při ochraně dásní a zubů. Brání totiž růstu a ulpívání baktérií na dásních a povrchu zubů.

Důležité je vždy rozinky před konzumací omýt. Při výrobě jsou ošetřeny oxidem siřičitým, který zabraňuje oxidaci plodů a předčasné ztrátě barvy. Na to však mohou být někteří jedinci (například astmatici) citliví, proto je třeba rozinky před konzumací propláchnout v horké vodě, popřípadě kupovat rozinky chemicky neošetřené (bio rozinky).

autor: PharmDr. Tomáš Arndt
zdroj: https://www.celostnimedicina.cz/rozinky.htm#ixzz4mmziW6KL

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 210 Kč, na 2 roky 420 Kč), pro Slovensko na telefonním čísle + 421 244 458 821, e-mail: predplatne@abompkapa.sk