Petra Vrabcová: Psychosomatika dýchacích problémů a přírodní pomoc

365
Foto: Pixabay.com

Jak si pomoci znalostí psychosomatiky a bylinek

Některé staré texty uvádějí, že jakákoli fyzická nemoc je jen projevem nesouladu v duši. Lékaři léčí projevy nemoci a ne vždy hledají příčinu, která může být často zakotvena právě v psychické nepohodě. Kolikrát jste si v období plném stresu řekli: mám tolik práce a teď jsem ještě onemocněl, to mi ještě chybělo. Možná jste nemocní právě proto, že nejste vyrovnaní a v souladu sami se sebou.

Respirační onemocnění

Tato onemocnění se týkají plic a horních cest dýchacích. Většinou se jedná o infekční stavy přenášené kapénkovou infekcí, ale mohou se vyskytnout i závažné komplikace jako jsou zápaly plic nebo záněty průdušek.

I tato onemocnění mohou mít příčinu v naší psýše. Ta doslova volá o pomoc a přitahuje na sebe pozornost. Neumí to udělat jinak, než prostřednictvím projevené nemoci či bolesti.

A respirační onemocnění jsou právě výsledkem dlouhodobého stresu nebo vystavení psychické zátěži. V tomto období, kdy ubývá sluníčka a nastávají chladnější dny se naše tělo přirozeně přenastavuje do úspornějšího režimu. Do režimu šetření energie a sbírání síly na jaro. Proto, když vystavíme naše tělo ještě navíc stresu a duševnímu vyčerpání, snadno podlehne kdejaké nemoci, která jde okolo.

Zaměřme také pozornost na to, jestli nás někdo příliš neomezuje. Možná nám něco nebo někdo brání se svobodně nadechnout a cítíme, jakoby nám někdo seděl na hrudi. Z takových stavů se později mohou vyvinout chronická respirační onemocnění.

Psychosomatika u dětí

Výdech a nádech můžeme také chápat jako schopnost dávat a brát. Pokud mají naše děti potíže s dýcháním, nebo často trpí na onemocnění horních cest dýchacích, může jim chybět projev lásky. Rodiče na ně nemají tolik času, kolik by i možná sami chtěli a děti se cítí samy a nedostatečně milované. Více dávají a málo se jim dostává zpět. Nepodceňujme tedy nemoci našich nejmenších, mohou nám signalizovat, že dětem chybí i něco jiného než jsou vitamíny.

Bylinky na léčbu respiračních onemocnění

V dnešní době je bohužel nadužívaní antibiotik běžnou záležitostí. Předepisují se i na nemoci, u kterých vůbec nemají opodstatnění, a odolnost škodlivých bakterií se díky tomu neustále zvyšuje. Zkusme se tedy vrátit k té nejpřirozenější a nejméně agresivní terapii. V nejlepší lékárně na světě, přírodě, najdeme spoustu bylinek, které mohou pomoci.

Představme si některé z nich:

Rýmovník

Je to snadno pěstovatelná bylinka, která snese skoro vše. Můžete ji mít doma v květináči a bude se vám krásně rozrůstat. Jak její název vypovídá, funguje proti rýmě. Z lístků si připravte čaj nebo je promněte v ruce a nadechněte se. Uvolní vám dýchací cesty a rychleji se zbavíte rýmy. Pokud ji budete mít doma stále, funguje také jako účinná prevence.

Acerola lysá

Extrakt z plodu aceroly lysé (Malpighia glabra, Malpighiaceae) má vysoký obsah vitamínu C, který se v podzimním období hodí vždycky. Je výborný pro podporu imunitního systému a při infekcích.

Echinacea

Třapatka (Echinacea purpurea, E. angustifolia, E. pallida, Asteraceae) obsahuje řadu různých látek, díky kterým má významný imunostimulační, antibakteriální a protizánětlivý účinek. Tradičně se extrakt z echinacey používá k prevenci a při chřipce a nachlazení.

Řepík lékařský

Působí protizánětlivě a má tišící účinek na sliznice dýchacích cest, které jsou postiženy zánětem. Je výborný na nachlazení. Stejně působí i eukalyptový med, který má také účinné látky proti nachlazení.

Černý bez

Květy černého bezu jsou také skvělým prostředkem pro léčbu respiračních onemocnění. Ulevují od kašle, pomáhají podpořit imunitu a mají protizánětlivé účinky. Květy jsou bohaté na vitamín C. Můžete si je nasbírat a nasušit na čaj nebo si z nich vyrobit sirup či marmeládu.

Dalšími bylinkami, které je dobré mít po ruce při nachlazení, jsou mateřídouška, zázvor, jitrocel, divizna či podběl. Na bolesti v krku nebo bolesti v ústní dutině můžete použít šalvěj.

Autorka článku: Mgr. Petra Vrabcová, Ph.D.

Zdroje:

Pohl, A. a kol. Využití propolisu a některých dalších přírodních látek v léčbě a prevenci respiračních infekcí, Pediatrie pro praxi, 2015, Vol. 16., No. 5, s. 238-241

Zdroj: https://www.green-market.cz

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 210 Kč, na 2 roky 420 Kč), pro Slovensko na telefonních číslech +420 249 893 566, 3563, +420 800 188 826, e-mail: objednávky@ipredplatne.cz