MUDr. Pavel Šácha: Prostata v rovnováze

128

Hormonálně závislý orgán

Jako všechny orgány v našem těle, je také prostata nadsmyslově řízena centrální mozkovou soustavou. Je vlastně hormonálně závislým orgánem. Skládá se z hladké svaloviny a vaziva (stroma). Je bohatá na estrogenní receptory a její oblast žláz na receptory androgenní. Vzájemná vyrovnanost androgenů a estrogenů je první předpoklad pro fyziologický rozvoj, ale také pro funkci prostaty. Jakmile je rovnováha porušena, je dán předpoklad pro vznik choroby, např. benigní hypertrofie prostaty.

Funkce hormonů

Hlavní roli při růstu prostaty hraje mužský hormon testosteron, a především zvýšení tvorby ženských estrogenů. Obojí hormony pronikají buněčnou membránou a vážou se na zmíněné estrogenové receptory uvnitř buněk.

Testosteron se přeměňuje účinkem enzymu 5-alfa-reduktázy na jeho aktivnější formu dihydrotestosteron (DHT), podporuje tvorbu růstových faktorů pro epiteliální a svalovou tkáň prostaty a také se projevuje ve žlázkách nadledvinek a na pokožce. A zde je aktivita 5-alfa-reduktázy vyšší na místech hlavy s vlasovým porostem. Vlasové folikuly jsou v těch místech méně citlivé na působení DHT, a tak se zde nabízí jisté vysvětlení, proč vypadávání vlasů u mužů vytváří na hlavě známou „podkovu“.

Po šedesátém roce věku

S přibývajícím věkem klesá kolem šedesátého roku hladina dihydrotestosteronu, avšak postupně přibývá množství estrogenů. A tímto postupně vznikajícím obráceným poměrem hormonů dochází k růstové stimulaci prostaty. Estrogeny pak mimo účinek na prostatu mohou ovlivňovat kostní denzitu, hladinu krevních tuků, vody a metabolizmus solí, stejně tak některé mozkové funkce, třeba paměť.

Situaci může navíc zhoršit ještě nedostatek zinku: To se může projevit únavou, popraskanou kůží, špatným hojením ran, vyrážkou, lámáním nehtů, padáním vlasů, nechutenstvím, celkově sníženou imunitou, šeroslepostí, neplodností.

Na nerovnováhu špatně spolupůsobí vysoký krevní tlak: Přidá se bolest hlavy, bolest na hrudi, bušení srdce, otoky končetin, poruchy ledvin, krvácení z nosu, dušnost, závratě, nespavost, šumění v uších, poruchy zraku.

Ruku v ruce jde s narůstajícím problémem i nadváha, samozřejmě obezita, cukrovka: V tomto případě se posílí únava, ospalost, přidá se žízeň, hlad, nadměrné močení, necitlivost, brnění končetin, svědění kůže, průjem, záněty močových cest, afty, zápach z úst a z moči.

Vědecké cesty pomoci

Věda zná umělou cestu, jak popsanou nerovnováhu upravit: Je spatřována v zablokování příslušných receptorů chemikáliemi zvanými alfa-adrenergní blokátory.

Další cesta je ve snížení aktivity enzymu 5-alfa-reduktázy: Dojde tím k zamezení či omezení správného průběhu enzymatické reakce. Látky s takovým účinkem se nazývají enzymatické inhibitory. Obě cesty lze ve farmakologické praxi kombinovat.

Vědci však hledají i přírodní cestu pomocí známých fytopreparátů. Vyrábějí lipofilní extrakty různých částí rostlin rostoucích ve volné přírodě, těch, které obsahují vitaminy, stopové prvky a další látky, působící na prostatickou tkáň. Velký význam je přisuzován přírodnímu sitosterolu a volným mastným kyselinám. Mechanizmus účinku těchto látek není dosud přesně znám, hypotéza naznačuje protizánětlivý efekt blokádou produkce prostaglandinů a také právě výše uvedeným snížením aktivity (inhibicí) enzymu 5-alfa-reduktázy, ovlivněním metabolizmu cholesterolu a jinými efekty.

Tradiční zkušenost a využití fytofarmak

Američtí indiáni používali listy z nízké plazivé palmy serenoa repens (Saw Palmetto) a jejich muži neznali problémy s prostatou. Až později se vypozorovalo, že serenoa repens podporuje průtok moči a udržení normální funkce močového měchýře zejména pro muže ve věku od 45 let výše a že příznivě působí na zdraví močových cest při benigní hyperplazii prostaty. Kromě toho je zdrojem mastných kyselin pro udržení funkce rozmnožování a podporou pro přirozený růst vlasů.

Symptomy benigní hypertrofie prostaty mohou být sníženy extraktem ze serenoa repens a také extraktem z pylu jilku a extraktem z rostliny pygeum africanum (africká švestka). Tato fytofarmaka jsou tělem dobře tolerována, bez nežádoucích účinků a jsou „lékem volby“ u nemocných s lehkým a středním stupněm prostatických obtíží.

Extrakt z plodů uvedené palmy snižuje vazbu dihydrotestosteronu na buněčné a jaderné receptory, jak bylo uvedeno výše u chemických léků, tím vzrůstá i díky této přírodní verzi metabolizmus a exkrece dihydrotestosteronu. Rostlina má i spazmolytickou aktivitu. Je prokázáno, že extrakt z plodů této rostliny redukuje noční močení a zvyšuje míru toku moči na 50 %.

Dvojitě slepá, placebem kontrolovaná studie zhodnotila hormonální účinky extraktu serenoa repens, když byla během tří měsíců podávána dávka extraktu mužům s benigní hypertrofií prostaty. Studie prokázala, že extrakt měl estrogenní a antiprogesterogenní účinek. Ukázalo se, že extrakt z bobulí má antiandrogenní vlastnosti, a to inhibici enzymu 5-?-reduktázy.

Z pohledu přírodní medicíny je tento výzkum významný, protože máme možnost sáhnout k přírodnímu zdroji a omezit používání syntetické látky. Má to ovšem své omezení, takový postup můžeme použít spíše u lehkých forem benigní hypertrofie prostaty.

Prevence

V naší poradně však klademe důraz na to, aby se pozornost soustředila především na prevenci. Je mnohem lepší, když si muž naplánuje program rekreačního sportování, bude si vytvářet podmínky pro relaxaci, pro pobyt v přírodě, podmínky, aby se mohl věnovat rodině, aby si v ní utvářel dobré vztahy, také aby věnoval čas pro své okolí, v zaměstnání, snažil se, aby nebyl ve stresu. Měl by si programově vytvořit správnou prioritu mezi materiálními a duchovními hodnotami. Bude se věnovat přiměřené dietě, doplňovat antioxidanty, stopové prvky, enzymy, bude pečovat o symbiózu ve střevu. Pokud vznikne potřeba napravit rovnováhu mezi hormony, sáhne spíše k přírodnímu produktu.

Autor: MUDr. Pavel Šácha
Zdroj: http://www.celostnimedicina.cz/prostata-v-rovnovaze.htm#ixzz45DOX21dW

Časopis Ve hvězdách & Lidový léčitel si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 350 Kč, půlroční 175 Kč), pro Slovensko na telefonním čísle + 421 244 458 821, e-mail: predplatne@abompkapa.sk