MUDr. Pavel Šácha: Jak mít cholesterol pod kontrolou

55
Foto: Pixabay.com

Na cholesterol bychom se neměli dívat jako na zlo

Cholesterol je pro lidské tělo nezbytný. Hraje důležitou roli v některých jeho funkcích, je součástí buněčných membrán, pomáhá tělu zpracovávat tuky a je potřebný pro tvorbu hormonů. Cholesterol je látka tukové povahy obsažená v krvi. Tělo si jej ve větší míře vytváří samo v játrech, v menší míře je přijímán potravou.

V okamžiku, kdy přestaneme žít v mezích normálního života a přestaneme dbát o své tělo v záplavě práce, stresů, začneme se nesprávně stravovat, s vysokým příjmem živočišných tuků a cukrů, v okamžiku, kdy naše tělo začne trpět nadváhou, kouřením, či nedostatkem pohybu, musíme počítat s tím, že průvodním jevem tohoto nedobrého životního stylu bude zvýšená hladina cholesterolu. Ta může být pro tělo nebezpečná, neboť vede k ukládání tukových látek do stěn cév, ty se zužují, ucpávají a mohou být příčinou srdeční a mozkové příhody.

Je na každém člověku, jak se postaví ke své životosprávě a zda změní své návyky, bude se věnovat dietě, pohybu, přestane kouřit a začne se zajímat o to, co pomůže udržet hladinu cholesterolu ve správné úrovni.

Červená rýže

Studie ukazují, že červená rýže může mít pozitivní vliv i na snižování cholesterolu a krevní tlak. Červená rýže je produktem kvasinky (monascus purpureus) na rýži pěstované.

Červená rýže obsahuje několik sloučenin, které lze obecně nazvat monakoliny (K, L, M, N) a které obecně brzdí tvorbu cholesterolu v játrech (brzdí HMG-CoA reduktázu).

Jeden z nich, “monakolin K“, je synteticky vyráběn a používán ke snižování hladiny cholesterolu. U něj bylo potvrzeno, že udržuje normální hladinu LDL (škodlivého) cholesterolu. A tím se podílí i na normální hladině krevního tlaku, hladině cukru v krvi a celkovém snižování lipidů (tuků) v krvi. To vše je prospěšné pro krevní oběh a srdečně cévní systém.

Kyselina nikotinová (niacin)

Ovlivňuje metabolismus tuků a cukrů. V potravě je široce rozšířen, především v játrech, libovém a drůbežím mase a luštěninách. Lidské tělo je schopno vyrobit si niacin z aminokyseliny tryptofanu, která se vyskytuje v mléčných výrobcích a vejcích. Niacin spolupůsobí při tvorbě energie v buňkách. Také díky němu máme zdravou čistou pokožku a funguje nám správně nervová soustava, srdce a trávicí systém. Pomáhá snižovat hladinu krevního cukru na normální hodnoty a v neposlední řadě má vliv na kvalitu duševní činnosti.

Beta-sitosterol

Beta-sitosterol je rostlinná látka, tzv. fytosterol, podobná cholesterolu. Pokud je jí v těle dost, pak je větší šance, že je omezeno množství cholesterolu schopného vstoupit do těla a potlačeno vstřebávání cholesterolu ve střevech. Působí jako antioxidant a regulátor činnosti řady enzymů.

Pomocná myšlenka je tato:

Monakoliny pomáhají snižovat tuky v krvi a podílejí se na tom společně s niacinem a rostlinným sterolem (beta-sitosterolem), který potlačuje vstřebávání cholesterolu ve střevech. Vše společně podporuje snížení cholesterolu (hlavně LDL cholesterolu) v krvi.

Chrom

Chrom je stopový prvek, který je významným regulátorem cukru v krvi, ale zároveň příznivě působí i na metabolismus tuků, ovlivňuje příznivě koncentraci cholesterolu v krvi. Chrom reguluje tvorbu a účinek inzulinu a zlepšuje tak přísun glukózy do tkání. Podobně jako cinsulin i chrom přispívá ke zvýšení imunity.

Lze akcentovat vitaminem D3, který je potřebný na vstřebávání minerálních látek a stopových prvků a je v naší populaci nedostatečný. Lze ještě jmenovat např. garcinii, gymnemu sylvestre a jiné.

Hlavní myšlenka je však tato:

Základním krokem při předcházení a řešení daného problému je úprava životosprávy: přestat kouřit, víc se pohybovat, správně se stravovat… a mít cholesterol pod kontrolou.

Autor: MUDr. Pavel Šácha
Zdroj: https://www.celostnimedicina.cz/…htm

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 240 Kč, na 2 roky 480 Kč), pro Slovensko na telefonních číslech +420 249 893 566, 3563, +420 800 188 826, e-mail: objednavky@ipredplatne.sk