MUDr. Július Šípoš: Co dělat při nespavosti?

191

Nespavostí či poruchami spánku trpí poměrně hodně lidí. Tento problém trápí víc ženy než muže, a to v poměru až 8:1. Když si uvědomíme, že spánek je jednou ze základních fyziologických potřeb lidského organismu na regeneraci sil a správného fungování všech orgánových systémů, pochopíme jeho význam pro celkové zdraví a harmonii.

Proč nemůžeme spát

Optimální délka spánku potřebná na regeneraci a zotavení organismu dospělého člověka je různá. Průměrně se udává hodnota 7-8 hodin. Jsou však lidé, zejména ve starším věku, kterým postačí spát jen 5-6 hodin. Naopak, někteří jednotlivci potřebují spát deset hodin i více.

Známe různé typy nespavosti: poruchy usínání, předčasné probouzení, nedostatečnou hloubku spánku a neklidný nebo přerušovaný spánek.

I příčiny nespavosti bývají různé. Nejčastěji je dělíme na vnější – tj. vlivy okolí, resp. zevního prostředí, a vnitřní, zapříčiněné chorobou nebo jejími projevy:

Vnější vlivy: nadměrné teplo v místnosti nebo naopak chlad, hluk, světlo, nevhodná postel – matrace nebo polštář, apod.

Vnitřní příčiny: například vysoký krevní tlak, srdeční selhávání s dušností, infekce spojené s horečkou, pocením, kašlem, některá organická onemocnění mozku, duševní poruchy, deprese. Mohou to být i emocionální vlivy, životní situace, konflikty, napětí, těžko řešitelné situace, duševní rozpoložení, strach, úzkost, silné emoce atd.

Na kvalitu spánku může mít vliv také nadměrné požití kávy, alkoholu, silného čaje, toxických látek, některých léků, nebo jejich požití v nevhodném čase, případně kombinaci.

Je třeba najít a řešit příčinu

Pokud je porucha spánku krátkodobá, většinou se upraví spontánně, zejména když příčina nespavosti rychle pomine. Při dlouhodobější nespavosti (trvá víc týdnů, případně měsíců) je však potřebné lékařské vyšetření. Jeho cílem by mělo být nalezení příčiny tohoto stavu a její vyřešení, odstranění, léčení zjištěné choroby vyvolávající nespavost.

Užívání léků, jako jsou hypnotika a sedativa, zejména dlouhodobé a neuvážené, může časem vést k prohlubování nespavosti, zvyšování jejich dávek a vzniku lékové závislosti. Léky však mohou pomoci tehdy, když je nespavost reakcí na přechodnou krizi, stresovou situaci, úmrtí blízkého člověka. Neměly by se užívat denně a ne déle než tři týdny.

Vhodnou součástí řešení prakticky každé poruchy spánku je optimalizace životosprávy, tedy změna nebo úprava životního stylu, zmírňování úzkosti, relaxace a svalové uvolnění, zejména před spaním. Při neurózách a vážnějších poruchách se doporučuje psychoterapie, konzultace u klinického psychologa či psychoterapeuta.

Pět zásad zdravého spánku

Dodržovat pravidelnost v denním režimu, odstranit všechny rušivé momenty a špatné návyky. Chodit spát a vstávat přibližně ve stejnou dobu.

V odpoledních hodinách nekonzumovat nápoje obsahující kofein a stimulující látky, energetické nápoje. Na večer vynechat těžko stravitelná jídla a poslední jídlo dne zkonzumovat minimálně dvě hodiny před spaním. Vyhnout se alkoholu ve večerních hodinách. Fyzická námaha a cvičení pozdě večer též působí na spánek rušivě.

Spát ve vyvětrané, tiché místnosti, s teplotou spíš nižší (optimálně okolo 18°C). Tyto faktory jsou však individuální.

Před spaním se vyhýbat situacím a myšlenkám evokujícím stres. Vhodná je lehká četba, případně jemná hudba.

Pokud spánek nepřichází, není třeba se do něj násilím nutit – nemyslet na to, že „musím usnout“, ale klidně se v posteli uvolnit a myslet na něco příjemného.

Pomůže „vyrovnávač nálady“ Stimaral

Při nespavosti je vhodným pomocníkem sprej Spiron, který aplikujeme několika krátkými vstřiky do ovzduší ložnice. Může se použít v malém množství i na polštář nebo límec od pyžama. Osvědčený „vyrovnávač nálady“ je bylinný koncentrát Stimaral, který se nejčastěji doporučuje užívat 2x denně v dávce 5-7 kapek ve sklenici vody – nejlépe ráno a odpoledne. Z dalších doplňků výživy je vhodný Vitaflorin v dávce 1 kapsle denně ráno a Spirulina Barley 2x denně 2 tablety. Psychické uvolnění i fyzickou úlevu nabízejí relaxační koupele, do kterých se přidává Balneol, případně koupelová sůl z Podhájske Biotermal.

autor: MUDr. Július Šípoš
zdroj: Magazín Vitae 02/2016

Časopis Ve hvězdách & Lidový léčitel si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 350 Kč, půlroční 175 Kč), pro Slovensko na telefonním čísle + 421 244 458 821, e-mail: predplatne@abompkapa.sk