MUDr. Vladimír Vogeltanz: Etikoterapie – úvahy o vznikání nemoci

310

Kdyby se mě na začátku mé medicínské praxe někdo zeptal, jak a kde vzniká nemoc, vysypal bych asi ze sebe naučené fráze o zákeřných bakteriích, které napadají nevinné orgány a způsobují příznaky nemoci dle náhodného výběru, nebo jak chybějící enzymy či hormony a podobně nedovolí zdárnou funkci organizmu, či jiné podobné materialistické myšlenky. Dnes po patnácti letech praktikování klasické medicíny, ale hlavně po dalších osmnácti letech jejího nepraktikování a rozvíjení etikoterapie, bych asi řekl, že nemoc vzniká kdesi hluboko v našem nitru, učiníme-li chybu při formování našeho postoje k životu. Kdy rozhodnutím naší svobodné vůle se odkloníme od přímého směřování k radosti ze života, tvorby a vděčnosti za užívání darů. A sklouzneme ke kritice okolí nebo sebe a radost se vytratí (nakrátko u akutních či nadlouho u chronických nemocí, které jsou pak následným otiskem ve hmotě těla).

Zkusme si vzpomenout, v jak radostném rozpoložení jsme se nacházeli před objevením prvních příznaků našich neduhů. Ale upřímně! Co bylo v hloubce? Mrzuto, lítostivo, truchlivo, ukřivděno, či převládal hněv, vztek až nenávist. Zkrátka mraky jakých emocí zakryly hřejivé slunce radosti a štěstí? Co udupalo láskyplné přijímání světa kolem nás? Byli jsme vůbec někdy v takovém láskyplném stavu?

A jaký láskyplný vztah k životu máme právě teď? Tak pozor! Co se stalo naším zvykem?! Nemoc jenom komentuje, jakým jsme člověkem. Podívá se tomu na kloub nebo na zoubek a dochází k závěru, zda potřebujeme přes prsty nebo přes hlavu, aby se nám rozsvítilo. A co uděláme my, nevděčníci? Nadáváme, proč zrovna já, když ten a ten je přece horší a nedostal nemoc.

Jdeme pak, kam jinam, než k lékaři a tam slyšíme fráze o zákeřných mikrobech či chybějících elementech a podobně, anebo dokonce vůbec nic o příčině své nemoci. Zato ale hodně o jediné možné léčbě v tabletách či injekcích.

A užíváme! Je nám to líto, je nám mrzuto, či máme zlost a zuříme. Nic jsme nepochopili. Pořád ne a ne se rozsvítit a konečně začít s uzdravováním příčiny, kterou bychom bez světla nemoci dál přehlíželi. Takže jak to bylo na začátku? O tom vznikání nemocnosti, kdesi v hloubce nás samých, při formování nemocného postoje k životu?

V čem byl ten váš postoj nemocný?…

Doporučujeme knihy Co s doktorem – cesta etikoterapie I. díl a Co s doktorem – cesta etikoterapie II. díl.

Autor: MUDr. Vladimír Vogeltanz
Zdroj: http://www.celostnimedicina.cz/etikoterapie-uvahy-o-vznikani-nemoci.htm#ixzz44YOUZGvE

Časopis Ve hvězdách & Lidový léčitel si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 350 Kč, půlroční 175 Kč), pro Slovensko na telefonním čísle + 421 244 458 821, e-mail: predplatne@abompkapa.sk