Jiří Hamerský: Mluvte se svým tělem

158
Foto: Pixabay.com

Nikdo nás neučil komunikaci se svým tělem (ani mě). Své články obvykle píši o věcech mnou prověřených či vyzkoušených – dnes se však tématu potřebuji sám přiučit. Proto jsem si na pomoc přizval člověka, který se rozvoji vnímavosti k vlastnímu tělu sám věnuje – Mgr. Jindřišku Kohoutkovou, dokončující doktorské studium na Fakultě sportovních studií v Brně. Našim společníkem bude také již poněkolikáté kniha Harmonie těla a mysli od indického mistra Osha.

Navažte se svým tělem kontakt

Jindřišky Kohoutkové, jsem zeptal, jak to tedy udělat – jak se svým tělem navázat kontakt. Tady je její odpověď:

„Přes pocity a respektování toho, co cítíš. Je to trénink, ve kterém jde o to, nepřehlížet vlastní pocity. Více naslouchat a vnímat. Jsme totiž zahlceni informacemi z venku.

Proto je dobré sednout si do ticha a sám sebe se zeptat: ´Co teď cítím?´ A postupně to trénovat.

Jsme zahlceni jinými informacemi a signály vlastního těla neslyšíme. Je to o naší pozornosti a rozhodnutí být se svým tělem v kontaktu.

A pak už jen krok po kroku vnímat a respektovat, co nám tělo říká. Impulsy pak budou čitelnější.“

Osho: „Hlavní je pohoda!“

Podle Osha, jakmile jednou začneme komunikovat se svým tělem, je hned všechno snazší. Je zbytečné s tělem bojovat – nechá se samo přesvědčit.

Komunikovat s tělem může ze začátku vypadat trochu absurdně, ale dokáže to zázraky: „Kdybyste naslouchali svému tělu, zmizelo by devadesát devět procent vašich problémů a to jedno procento by byly jen náhodné výjimky, nikoliv skutečné problémy.“ (2011: 22).

Osho říká, že od malička jsme vedeni tak, abychom tělu nevěnovali pozornost. Po dětech chceme, ať jsou zticha, narušujeme skrze mysl jejich přirozený rytmus. Cesta k harmonii spočívá v návratu k tělu a proniknutí za mysl: „Jakmile proniknete hlouběji do těla, naleznete v té hloubce svou duši,“ píše Osho (2011: 23).

Tělo je miniaturní vesmír

Tělo je zázrak.

To, že každá buňka žije vlastním životem a všechny buňky jsou navzájem fascinujícím způsobem propojeny, je neuvěřitelné, skoro až nemožné a nepochopitelné.

Tělo je náš přítel. Kniha, na jejichž stránkách je možné číst a poznávat tajemství života:

„Pronikněte do těla a poznávejte jeho tajemství. Tam se nacházejí vaše kořeny. Tělo je vaše země; jste v něm zakořeněni. (…) Tělo podporuje všechno, co děláte. Milujete tělo a tělo vás podporuje. Nenávidíte tělo a tělo vás podporuje,“ říká Osho. „V soucítění, v lásce, ve zlosti – při všem, co děláte, vás neustále podporuje. Jste zakořeněni v těle; tělo vás vyživuje. A podporuje vás i ve chvíli, kdy si uvědomíte, kdo jste.“ (2011: 24).

A tak se nechme Oshem inspirovat a o své tělo se dobře starejme: Milujme své tělo, neodmítejme ho a s láskou o něj pečujme. Tělo se nám pak samo otevře…

Literatura:
Osho (2011): Harmonie těla a mysli. Pavel Dobrovský-Beta: Praha.

autor: Mgr. Jiří Hamerský
zdroj: https://www.celostnimedicina.cz/mluvte-se-svym-telem.htm#ixzz53xBtmz14

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 210 Kč, na 2 roky 420 Kč), pro Slovensko na telefonním čísle + 421 244 458 821, e-mail: predplatne@abompkapa.sk