Jana Berková: Zázrak jménem kvásek

169
Foto: Pixabay.com

V současnosti je kvásek módní ikonou ve zdravém stravování. Vsadím se, že vy, nebo někdo mezi vašimi známými ho doma má a peče si kváskový chleba. U mě tento zázračný pomocník žije již 7 let. Ze zájmu o kvásek se mi stal koníček a pak mé životní povolání a poslání. Ráda vás s kváskem blíže seznámím a inspiruji k jeho pořízení.

Zkuste si jen představit, jaké by to bylo bez kvásku a pak bez kvasnic, které ho nahradily? Nepekl by se chleba, koláče, buchty, rohlíky, hamburgery, v Itálii pizza, ve Francii bagety, ani v Maďarsku langoše. Za ty všechny dobroty a zvyky, s tím spojené, vděčíme kvásku!

A kdo ho vymyslel nebo objevil? Prý náhoda. Starověcí Egypťané před šesti tisíci lety připravovali chléb smícháním rozdrceného obilí, vody a soli. Tuto směs někdo zapomněl na slunci a ona zkvasila. Chleba z ní byl pak o mnoho lepší než ten původní nekvašený. Zkoušely se i další varianty kvašení. Galové prý měli kvásek z pivní pěny, jinde zase z pasty z hroznového moštu a mouky. Nejlepší ale bylo, nechat kousek těsta na další pečení.

Kvásek se celá staletí běžně používal. Ale možnosti chemického průmyslu v 19. století umožnily vznik rychlejších kypřících prostředků a dalších nedobrých vylepšovadel. Ta však mnoho z nás teď už nechce jíst. Pátráme proto po původním principu kynutí, učíme se tomu, co nám babičky nestačily předat. Pořizujeme si kvásek domů a pečeme si svůj chleba.

I vy si můžete kvásek pořídit, a zažít tak zázrak stvoření, jako tenkrát v Egyptě. Nevěříte? Stačí na to jen mouka a voda. Smíchejte v hrníčku lžičku mouky a dvě lžičky vody na hustější kašičku. Nechte ji stát s přístupem vzduchu při pokojové teplotě. Pak každý den přidávejte trochu mouky a vody.

Je potřebná víra, že vše dobře dopadne, a tím i kladné ovlivňování vody v kvásku, jak to dokázal japonský vědec Dr. Masaru Emoto. Za pár dní vám vznikne jakési „kváskové miminko“. Poklad z bakterií a kvasinek, které jsou ve vzduchu a v obilném zrně. Jak o tento poklad pečovat a jak si s ním hrát? To jsem podrobně popsala v několika mých kuchařkách.

A protože ráda všelico zkouším, překvasila jsem, co se dalo. Lepkové i bezlepkové mouky, z kvásku upekla slané i sladké, nahradila jím všechny kypřící prostředky a uvařila neuvěřitelné. Mám recepty na kváskové sušenky, koláče, bábovky, majonézu, knedlíky, škvarkovou pomazánku a svíčkovou bez masa, polévky, omáčky atd. Tam všude mi pomáhá kvásek. Zkuste to také.

A proč všechno předělávám na kvásek? Protože jde o přirozený přírodní produkt. Jeho velikým kladem je, že v mouce vyruší škodlivou hořečnato-vápenatou sůl fytin. Tím mouku jakoby „předtráví“. Máme pak snadnější zažívání a můžeme i zhubnout. Pečivo je chutnější a trvanlivější. Uvařené jídlo lze kváskem též příjemně dokyselit. Ušetříme čas a peníze za nákupy kypřících prostředků a navíc je tvoření s kváskem zábava.

Spoustu informací, rad a receptů vám ráda předám ve svých kváskových kuchařkách. Jedna má formu kalendáře pro rok 2019 a je o Svátečním kváskovém pečení. Osobně se můžeme setkat po celé naší vlasti na různých slavnostech, jarmarcích, kde mám svůj kváskový stánek. Nebo také na přednáškách a praktických kurzech pečení a vaření z kvásku.

Těším se na setkání i s vámi.

Jana Berková, www.kvaskovakucharka.cz

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 210 Kč, na 2 roky 420 Kč), pro Slovensko na telefonních číslech +420 249 893 566, 3563, +420 800 188 826, e-mail: objednávky@ipredplatne.cz