Iva Šmrhová: Jaké vybírat dětem nápoje?

59
Foto: Pixabay.com

Zejména v horkých letních dnech nesmíme zapomínat na správný pitný režim. Dětský organismus je na nedostatek vody velmi citlivý. Po narození sestává drobné tělíčko až z 80 % vody. U dospělého množství vody činí max 60 %. Proto je u dětí vyšší potřeba tekutin. Dospělému stačí 35 ml/kg/den, děti potřebují tekutin 2,5-3,5x více.

Pocit žízně u dětí chybí

Důležité je uvědomit si, že malé děti neumějí dát najevo žízeň. Tekutiny jim proto musíme aktivně nabízet. Správně by děti měly mít tekutiny vždy na blízku. Proto se snažíme dětské lahve umísťovat v jejich zorném poli. Nikdy nepodáváme nápoje příliš ledové, zbytečně pak riskujeme bolest v krku. U malých dětí se zcela vyvarujeme perlivé vody.

Co dětem nabídnout

Trefou do černého jsou dětské bio nápoje řady BABIO. Jednak díky organické, nadstandardní kvalitě doloženou certifikáty a jednak proto, že spolehlivě uhasí žízeň. Neuděláte chybu, když dětem nápoj naředíte do větší nádoby a podáte jako domácí lahodnou limonádu. Klasickou ingrediencí, kterou určitě budete mít po ruce, je citron. Vedle vitamínu C dodá osvěžující, příjemně kyselou chuť. Neváhejte proto použít pár koleček citronu.

Kombinace jablka, maliníku a jahodníku

Skvěle chutnají i nápoje ČIPERKA. Jejich základem je ovoce – sušené jablíčko, dále listy maliník a jahodníku. Letní nápoj skvěle doplní malá snítka máty, která je super k osvěžení a zároveň příznivě působí na trávení. Divy udělá i snítka meduňky z vaší zahrádky či truhlíku. Navíc je meduňka výborná na zklidnění dětí. Děti ocení také jemný, lipový základ doplněný o mateřídoušku – ten naleznete v Čiperce Lipové. V horkém počasí je nejlepší vychlazená, za studeného počasí naopak zahřeje teplá.

Sezónní ovoce

Co děti spolehlivě v nápoji zaujme je přídavek sezónního ovoce. Skvělé jsou jahody. Stačí je rozkrojit a přidat do nádoby. Výborně bude chutnat i meloun nebo třeba maliny… K dispozici jsou již borůvky. Dodají nápoji výraznou barvu a obohatí ho o proanthokyanidiny s mohutným antioxidačním účinkem. Při výběru ovoce a dalších ingrediencí se řídíme věkem dítěte, malým dětem pochopitelně ovoce vždy rozmixujeme a propasírujeme, naopak starší děti budou požitek z míchání limonády s většími kousky ovoce a zelených lístečků a pozorování jejího úžasného složení.

Okurka? Proč ne!

Skvěle bude chutnat i velmi osvěžující okurka hadovka doplněná pouze o citron. Urodily se vám letos okurky na zahrádce? Super, určitě je využijte i do osvěžujících nápojů. Mimochodem okurka skvěle hydratuje, určitě znáte její vynikající účinky na pleť.

Eko brčka jsou cool!

Starším dětem a adolescentům nápoj spolehlivě zatraktivníte tím, že do něj umístíte brčka. V nabídce ekologicky zaměřených obchodů jsou již brčka nerezová, zakoupit se dá i speciální kartáček na jejich čištění. Pomůžete tak navíc i ochraně životního prostředí. Pokud máte k dispozici brčka plastová, zkuste je použít vícekrát.

Kdy je potřeba dbát na zvýšenou potřebu tekutin?

– V horkém letním počasí
– Při zvýšené pohybové aktivitě (skákání na trampolínách, cvičení, dovádění na zahradě nebo v bazénu)
– Při nemocech (zejména průjmu, horečce nebo zvracení)

Dětské sportovní nápoje

Je pochopitelné, že pokud dítě vykonává intenzivně některý sport, je tomu třeba přizpůsobit i pitný režim a hradit v dostatečné míře ztráty vody, iontů i minerálů. Takový nápoj může obsahovat i přidaný cukr. S výběrem by měl vždy poradit trenér, vhodný může být např. iontový hypotonický nápoj Iontia Sport, určen od tří let věku, navíc obohacen o zinek.

Když se nemoc objeví 🙁

Při dětských nemocech, zejména průjmu, horečce nebo zvracení je třeba doplňovat nejen tekutiny, ale také ztracené ionty. K tomuto účelu jsou nejvhodnější tzv. orální rehydratační roztoky, ORS. Volně prodejný je např. Kulíšek (od 1. týdne) nebo Kulíšek Forte (od 4. měsíce). V případě potřeby ho snadno a rychle připravíte podle návodu. Podává se ideálně chlazený, po lžičkách. Není vhodné jej dochucovat ovocnými šťávami či sirupy. Pokud se stav dítěte nezlepšuje nebo se naopak zhoršuje, je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc. Po ukončení léčby přichází ke slovu realimentace – návrat k běžné stravě. Zpočátku zcela vynechejte stravu s obsahem tuků a bílkovin, upřednostněte sacharidové potraviny, např. ovocná či zeleninová pyré.

Příště si povíme o vyloženě nevhodných druzích nápojů a jak je to s džusy u dětí.

autor: Bc. Iva Šmrhová
zdroj: https://www.celostnimedicina.cz/jake-vybirat-detem-napoje.htm#ixzz5NfAbQc5s

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 210 Kč, na 2 roky 420 Kč), pro Slovensko na telefonních číslech +420 249 893 566, 3563, +420 800 188 826, e-mail: objednávky@ipredplatne.cz