Hlíva ústřičná – nejpopulárnější pěstovaná houba na světě

153
Hlíva ústřičná. Foto: Pixabay.com

Kdo by ji neznal – díky ní se rozšířilo povědomí o medicinálních houbách mezi širokou veřejností. Právem je pro své chuťové a léčebné vlastnosti nejpopulárnější pěstovanou houbou na světě, i u nás má své stálé místo v oblasti kulinářského umění i na pultech lékáren.

Hlíva ústřičná (Pleurotus ostreatus, anglicky oyster mushroom, čínsky ping gu, japonsky hiratake) je jedlá medicinální houba rostoucí hojně na kmenech listnáčů. Jako jedna z mála hub je však i masožravá, dokáže využít hlístice, které se otráví podhoubím. Obsahuje řadu vitamínů, minerálních látek, stopových prvků a bioaktivních sloučenin. Ceněná je pro velmi široké spektrum účinků na organismus, např. posílení činnosti imunitního systému, protirakovinné a protizánětlivé účinky, schopnost snížit cholesterol a srážlivost krve.

Historie

Patří mezi houby s nejstaršími dochovanými záznamy o využití svých léčivých účinků nejen v Asii, ale i v Evropě, Africe a Jižní Americe. Komerčně pěstovat se začala až v 60. letech 20. století. Kromě infekčních a nádorových onemocnění se používala k obnově sliznic a posílení celkové energie.

Účinky podle tradiční čínské medicíny

– Povaha: mírně teplá

– Chuť: sladká

– Tropismus: játra, slezina, žaludek

– Účinky: posiluje slezinu, doplňuje čchi, odvádí vlhkost, vylučuje větrný chlad, uvolňuje šlachy, zmírňuje křeče, posiluje cévy, vylučuje parazity

Používá se u stavů jako chronické záněty, infekční nemoci virové i bakteriální, únava, obezita, zahlenění, výtoky, alergie, kožní nemoci, nadměrný stres, neuropatie, křeče, blokády pohybového aparátu, hemoroidy, k detoxikaci jater a cév.

Kontraindikace

– při užívání léků na ředění krve je nutné konzultovat se svým lékařem

Nežádoucí účinky

U citlivých osob může způsobit zažívací potíže nebo průjem.

Pěstování a kvalita

Hlíva je vůči prostředí velice tolerantní a pěstuje se snadno i v domácích podmínkách. Komerčně se pro její růst využívají slaměné nebo pilinové substráty. U doplňků stravy máme na výběr z extraktů z plodnic a mycelia nebo izolované glukany. Slovy profesora S. T. Changa – izolovaná látka je sólista, kdežto pletivo houby je symfonický orchestr, v praxi se proto většinou kombinují, aby se zvýšil synergický efekt. Hlíva má schopnost akumulovat těžké kovy, je tedy dobré zvolit ověřený nekontaminovaný zdroj s dlouhodobou garancí kvality.

inspirace: Antonín V., Jablonský I., Šašek V., Vančuříková Z.: Houby jako lék
zdroj: https://www.celostnimedicina.cz/hliva-ustricna-nejpopularnejsi-pestovana-houba-na-svete.htm#ixzz5S5bmTakx

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 210 Kč, na 2 roky 420 Kč), pro Slovensko na telefonních číslech +420 249 893 566, 3563, +420 800 188 826, e-mail: objednávky@ipredplatne.cz