Zuzana Švédová: Jak ulevit přetíženému trávení

55
Foto: Pixabay.com

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Nejspíš to známe do jednoho všichni, Štědrý den, Boží hod, Štěpán a Silvestr, návštěvy, sedánky, prostřené stoly, a to nejen jídlem, ale i sklenkami rozličného alkoholu. Není pak divu, že nám s Novým rokem může dojít dech. A to téměř doslova. Tu tlačí, tam pálí, objevují se pocity plnosti, nadýmání, průjem či zácpa, absolutní diskomfort v trávicí oblasti, velká ztráta energie a nedej Bože, přidají-li se navíc i potravinové alergie či intolerance, což je časté zejména u lidí s HIT.

Proto, víme-li, že máme například slabší žlučník, slinivku, anebo žaludek, potýkáme-li se s potravinovými intolerancemi, zvolněme a nad jídlem skutečně přemýšlejme. Prostřené stoly bývají lákavé, vždyť to všichni velmi dobře známe. Cukroví, dezerty, pečivo, sýr, kvalitní uzeniny, maso, ale též již zmíněný alkohol. Všeho je spousta a všeho je moc. A hostitelka nabízí, ponouká, nakládá na talíř, až je mnohdy skutečně těžké tomu všemu lákání vůbec nějak odolat.

Sama to znám, rodina je veliká a všude, kam přijdeme se rozprostře hojnost. Zvláště je těžké, když některá domácnost vytáhne z kapsy ty největší trumfy. Domácí marcipán, šunčička plněná bylinkovým krémem, slaninové rohlíčky, vánoční kremrole, Masarykovo cukroví, oříšky v griliáši či vanilkové krustě. A ta spousta sušeného ovoce, nejrůznějších džusů, nápojů, vína a likérů. Já sama mám velmi dobrou stopku, kterou je můj dia senzor přišpendlený v paži. Pak je vskutku snadné odolat, protože na senzoru okamžitě vidím, jak rychle a strmě leze hladina krevního cukru nahoru. A to opravdu stačí nandat si na talířek tři kousky cukroví, ťuknout si orosenou sklenkou dobrého vína, odebrat z podnosu jeden malý slaninový rohlíček. Samozřejmě, co by to byl za život, kdybychom své chuťové pohárky drželi na uzdě, Vánoce si určitě užijme, volme však s rozvahou a též šetřeme s alkoholem, který často přiživí velkou nálož jídla.

Štědrý večer s plně prostřeným stolem

Vše začíná již štědrovečerní polévkou, zvláště, servírujeme-li polévku luštěninovou, ponejvíce z hrachu. Hrách, ten přeci značí hojnost, neboť každý hrášek symbolizuje jeden peníz do domácí pokladny. Proti této polévce nemám vůbec nic, luštěniny jsou zdravé, pročišťují, sytí, nicméně, pak ještě následuje smažený kapr, bramborový salát a snad i nějaký malý dezert na konec, plus sklenka vína, samozřejmě. A tahle kombinace již mnohým může řádně hnout žlučí. Jak tedy „zdigestivnit“ onen hlavní chod? Polévku servírujme tak, jak jsme zvyklí, zkusme ji však zahustit pouze použitým hrachem, již žádná mouka, žádná smetana, dokonce, upusťme od praženého chleba. Zvolíme-li jednodušší polévku, o to více nám sedne druhý pokrm. Po polévce tedy tradičně následuje kapr, ano, nejlépe smažený, výtečný však bude, pokud jej upečeme a podáváme například s omáčkou ze sušených švestek. Případně, nejsme-li zrovna kaproví, zvolme jinou rybu, kterou rovněž upečeme. U nás se servíruje vždy losos v koprové krustě, pečený pod pokličkou, na závěr jemně dotažený horkovzduchem. Kapra pak doprovází bramborový salát, i tomu lze ulehčit, nahradíme-li například část majonézy jogurtem. Lze taky ubrat na vejcích, přidat více zeleniny. Salát je o chuti, a ne o kvantitě těžkých, hůře stravitelných ingrediencí. Má kamarádka chystává salát z tuřínu, má babička zas pro změnu dávala jablka, a když se salát uleží, nepoznáte rozdíl. Je to jen na nás, kterou cestu zvolíme.

Budete-li si chtít přiťuknout sklenkou, doporučuji podávat suché bílé víno, to šumivé si ponechte na konec roku, neboť pro žaludek, který se potýká s kvantem rozličných ingrediencí, by onen sekt mohl být poslední kapkou. Servírujete-li ještě dezert, od všeho ukrojte maličký kousek. Některé rodiny k večeři podávají ždibec vánočky, oplatku s medem, někde se servíruje také jáhelník. Od všeho kousek, myslete na to, aby pak rozbalování dárků nebylo utrpením.

První a druhý svátek vánoční

Tak tyto dva překrásné, vánoční dny se již nesou ve znamení návštěv. A právě zde se mějte na pozoru. Na talířky si nakládejte s rozumem, chutnejte, co neznáte, co vás nejvíc láká. Uzeniny si přeci můžete dát i doma. Pozor na oříšky, z převážné většiny je utváří tuk, kdy 1 g tuku přinese tělu 38 kJ. Jen pro porovnání, 1 g bílkoviny přinese 17 kJ a 1 g sacharidů na tom bude stejně, jako gram proteinu. Chcete-li zůstat fit, s tukem šetřete a myslete též na zeleninu, zvláště, přepadne-li vás mlsná při pohledu na lákavě vyhlížející podnos s vanilkovými rohlíčky. V nutričních zákonitostech platí, že pokud chcete dosáhnout rychlejšího pocitu zasycení, které bude příjemné, před jakýmkoli sladkým jídlem snězte misku salátu. Pak totiž opravdu stačí jen pár kousků cukroví. Tělo bude příjemně nasyceno, uspokojeno, aniž by vysílalo neustálý signál: „Ještě tamto ochutnej, tu čokoládovou kostku, tu lákavě vyhlížející rumovou kuličku, tu ořechovou placičku, to cukrátko s marmeládou.“

Osobně mám tak, že si na talíř nejprve naberu zeleninu, kdy v naší rodině je zelenina naštěstí právoplatným členem tabule. Takže na svátečně prostřeném stole se tkví nejrůznější saláty s rozličnými zálivkami a člověk sice ochutnává, ale trávení to zvládne. Následně vždy ochutnám pár kousků cukroví, též nějakou neznámou, avšak vyhlášenou laskominu a pak již zvolním a poprosím o něco dobrého k pití. Většinou na návštěvu beru své bylinné likéry, ať už z mateřídoušky, borovice, které doslazuji nejraději xylitolem. Nejen, že je v nich síla jarní či letní přírody, ale též rozproudí oslabené trávení.

Ale, když se neudržíte, co naplat. V takovém případě se zkuste jít projít, na moment provětrat, anebo nechte si uvařit silný mátový čaj. Protože po mátě, po mátě vše zapadne, přesně kam má. A vám může být opět dobře na těle i duši. Hlavně skutečně pozor na alkohol, zejména ten sladký, vaječný likér, griotka, případně portské. Nic tak neuková do pelesti křesílek, jako těžký zahřívající drink. Osobně se mi pokaždé začnou klížit oči a ta všechna energie, která ještě donedávna kolovala žilami, je následně ta tam. Jako by přišel zloděj s dlouhým brčkem a celou mne, do morku kostí vysál.

A pak, pak je tu ještě jedna nástraha. A tou je, chvíle strpení… Zmrzlina. Bude-li hostitelka nabízet zmrzlinu, doporučuji, abyste jí po bohaté krmi odmítli. Protože, čím více trávení zatížíte, abyste jej pak pohladili zmrzlinou, všechno v žaludku na moment ztuhne. Tělo pak přestane trávit a počne žaludeční obsah přibližovat teplotě těla. A zde je zaděláno na kvalitní břicha bol.

Silvestr

Silvestr, to jsou zrovna pro mne například pomazánky. U nás se ani tak nechystají chlebíčky, jako spíše servírují malé kousky pečiva s rozličnými pomazánkami na bázi tvarohu, sýru, bylin a zeleniny. Miluji avokádo, a to pak chystávám na spousty způsobů. Jednou se sušenými rajčaty, podruhé s česnekem a citrónovou kůrou, následně s harisou či olivovou pastou. A olivy, tak ty našemu Silvestru též vévodí. Taková olivová tapenáda, to je skvost na hostitelově stolu. K tomu kousky zdravého, celozrnného pečiva, několik misek se saláty a Silvestr startuje, je, jak má být. Ráda též peču celozrnné pečivo, jakési malinké pirožky, do kterých zabalím sýry či maso. S notnou dávkou rajčat, neb to musí být, rajčata pečivu dodají šťávu a též, člověk nesní kvanta těžké nádivky. Přetéká-li stůl dobrotami, některé pomazánky mažu též na zeleninu, na plátky kedlubny, bílé ředkve, okurky či cukety. I to můžeme pojmout za odlehčenou svačinku, kdy ušetříme sacharidy, abychom tělu poskytli bílkovinu.

Stůl je tedy prostřen pomazánkami, kvalitním pečivem, zeleninou, může se objevit i zdravá forma šunky, nějaká krevetka, nakládané cibulky, olivy, třeba i drobný, sladký mls. Já osobně však slané se sladkým nekombinuji, protože vím, že tohle bývá velmi zrádné. Zvláště, nachází-li se na stole čokoláda. Tu na Silvestra neservírujte. Mnoho lidí čokoládě neodolá, zvláště, jedná-li se o různé, překrásné, ve formičkách mistrně odlité pralinky. Kvanta jídla a k tomu čokoláda navrch, to není vůbec dobrý nápad. Neboť čokoláda, to je opět tuk a sacharid a rovněž i vyšší glykemický index, což rozhoupe hladinu krevního cukru, aby pak člověk už ve svém neřízeném jedení nenašel žádnou výstražnou stopku.

Osobně mám opět ráda spíše malé porce, kdy ochutnám od všeho, zvláště, neznám-li. Běžné dobroty na talířek nepokládám, protože to pak dopadá tak, že ochutnám, co už znám a stejně si potřebuji ještě nandat neznámé. A ráda se též zaměřuji spíše než na kvantitu, důležitou kvalitu. A pak si celé svátky opravdu užiji, protože hýřím energií, neusínám při pohádkách a naše Vánoce mohou být aktivní.

Samozřejmě, možná naopak trávíte na jedničku, zvláště, jste-li krevní skupina nula. Pak je zcela v pořádku a můžete popustit uzdu své gurmánské fantazie, na talířky nakládat co hrdlo ráčí. Z mé nutriční praxe však vím, že nastane leden a na konzultace se počne objednávat větší spousta klientů, které zlobí žlučník, slinivka, trápí je záněty žaludku, únava, náhlá ztráta energie. A pak je skutečně lepší obrnit se střídmostí. Tak krásné a veselé vánoční svátky, s příjemným pocitem uvnitř nás samotných. Nechť nám energie vystačí i na celý příští rok.

Autor: Mgr. Zuzana Švédová, Dis., nutriční terapeut
Zdroj: https://www.celostnimedicina.cz/…htm

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 300 Kč, na 2 roky 600 Kč), pro Slovensko na telefonních číslech +420 249 893 566, 3563, +420 800 188 826, e-mail: objednavky@ipredplatne.sk