Zuzana Švédová: Jak si poskládat jídelníček, pokud jsme stále v pohybu a na cestách

110
Foto: Pixabay.com

Sestavit jednoduchý, vyvážený stravovací řád, který nám zafunguje po dlouhé roky, ne pouhé dny, bývá někdy složité, nicméně, cvik činí mistra pokojným, silným a ona energie, kterou do tužeb vložíme na samotném začátku, se později navrátí i s úroky. Je-li náš pracovní den vázán na jedno místo, kdy odpoledne nemáme tendence objet půlku zeměkoule, veškerá pravidla se dodržují snáz. Problém může nastat, pokud nejsme ukotvení, denně nám třeba urazit několik desítek či stovek kilometrů, ať už za prací, životní náplní, rodinou, svými sny.

Stravu vnímám jako jednoduchý, avšak důležitý základ, o který se můžeme v životě opřít. Neboť, pokud se stravujeme v souladu se svým trávením, energie plyne a my jsme tak schopni ujít delší kus cesty. Nachystat si třeba tři porce jídla do práce, každý den, po celý rok, může být hračka, pokud máme snahu a čistý úmysl. Jak to však udělat, jsme-li stále na cestách?

Pomocnou rukou nám mohou být prodejny se zdravou výživou, kvalitní restaurace, případně pak strava, kterou si sbalíme na cesty s sebou. Osobně volím onu třetí možnost, neboť mi přijde schůdná a nejsnazší. Jak tedy na to?

Snídaně na cestách

Výhodou hotelového ubytování bývají často také snídaně, které jsou, naštěstí velmi rozmanité. Najíst by se tedy měl jak diabetik, člověk s bezlepkovou dietou, zastánce low carb, ale také dítě a samozřejmě ostatní, kteří nevyžadují speciální druh stravování. Pokud cestujeme a naše výlety jsou pouze jednodenní, snídani lze nachystat do krabičky a může mít tuto podobu:

– Ovesná kaše s ovocem, skořicí, oříšky a tvarohem, kdy ovesné vločky zalijeme vroucí vodou, posypeme skořicí, dochutíme, ozdobíme ovocem a tvarohem.
– Ovocná miska s ořechy a jáhly.
– Žitný kváskový chléb, žervé a zelenina.
– Polévka s amarantem, v případě, že ráno upřednostníme něco teplého, neboť polévku lze uchovat v menší termosce, která nás na cestách příliš nezatíží.

Snídani si lze také zakoupit, opět ve formě pečiva, kvalitního sýru a kousku zeleniny, případně ovoce. Vyhněme se bagetám, koblihům či sladkostem.

Dopolední svačina

Úžasným způsobem, jak si dopřát kvalitní svačinu, mohou být tyčinky typu flapjack. Jejich základem bývají ovesné vločky, ovoce, někdy i protein. Mezi nejkvalitnější flapjacky patří tyčinky s motivem britské vlajky, alespoň mně tedy přijdou nejchutnější a složením příjemné. Výbornou svačinou však může být také ovoce, pokud je naše snídaně plnohodnotná, svačina by měla být spíše menšího rázu. Ovoce je skvělou volbou, ať už se jedná o jablko či banán. Na cesty si lze vzít také misku s ořechy a sušeným ovocem, nakrájeným jablkem, pomerančem na kousky, chia pudink.

Oběd

Když jsem cestovala naposledy, na oběd jsem s sebou sbalila uvařenou slzovku, která byla doplněna o hrášek, červenou papriku, mrkev a cuketu. To vše ve společnosti bylin, česneku a himalájské soli. Nahoru jsem do krabičky přidala také kozí sýr, hrst listové zeleniny. Příprava obědu mi zabrala zhruba 10 minut. Takovéto směsi mi přijdou výtečné, slzovku lze vyměnit za pohanku, jáhly, quinou či luštěninu, následně přidáme zeleninu, celou směs provaříme, dusíme, doplníme o byliny, koření a trošku toho čerstvého, abychom tělu dopřáli enzymy.

Odpolední svačina

Tady doporučuji zařadit zakysané mléčné výrobky, výborné jsou probiotické drinky, na které se osobně vždy velmi těším. Případně, zařaďme opět ovoce, kousek kváskového pečiva, sýr a trošku čerstvé zeleniny. Zakoupit lze také již nachystaný zeleninový salát, případně, vzít opět malou krabičku z domova. Cestujeme-li autem, krabičky nebudou vůbec žádný problém, jedeme-li vlakem, krabičky zredukujme na maximálně tři, což odpovídá snídani, obědu a večeři, svačinky pořešme něčím drobným.

Večeře

Napadá mne wrap, palačinka, kterou jsme si doma nachystali se sýrem, špenátem, klidně i kouskem dobré šunky. Naplnili zeleninou, zatočili, nakrájeli a vložili do misky. Opět zde může být vývar v termosce, zeleninový salát s vejcem a jáhly, kousek kváskového pečiva, sýr a salát. Zní to možná složitě, nicméně, pojďme si vše uvést snadno do praxe.

1. Model jedna, jedu vlakem, se snídaní počítám na cestách (snídaně-večeře)

– Miska s jahelnou kaší, ovocem, tvarohem a ořechy
– Proteinová tyčinka s meruňkami
– Miska s dušenou rýží, mungem, zeleninou + sýr a rukola
– Zakysaný mléčný výrobek
– Kváskové pečivo s tvrdým sýrem, zelenina

2. Snídám v hotelu

– Snídaně dle mého gusta, tak, abych se najedl a zároveň se cítil dobře
– Jablko
– Miska se zapečenými brambory, zeleninou a sýrem případně masem, salát
– Zakysaný mléčný výrobek či flapjack
– Termoska s polévkou, např. hovězí vývar s amarantem a rýží

Jsme-li na bezlepkové či diabetické dietě, nic se pro nás nemění, v těchto případech jsme dokonce zběhlejší, neboť je pro nás jídlo, které si bereme s sebou, základem a nutností. Nemůžeme se spoléhat, že někde v restauraci natrefíme na bezlepkové menu, ačkoli, nabídka dnešních stravovacích zařízení je skutečně bohatá.

Nic si nekomplikujme, zařaďme jednoduché, vyvážené pokrmy. Pokud se nám nechce složitě přenášet krabičky, které zabírají příliš místa, zakupme takové, které se dají složit, mnohdy i do úplně minimálního tvaru. Zkombinovat lze také s obaly, které následně vyhodíme, teď mám na mysli obaly, které již svou funkci splnily, ale můžeme je upotřebit ještě druhotně.

Osobně cestuji velmi ráda a jídlo je pokaždé mým věrným doprovodem. Navíc, už jako dítě jsem se těšívala, že až dojedeme na místo, užiji si něco dobrého, co máme s sebou v batohu. Život je skutečně snadný, jen v něm hledat onu lehkost.

Autor: Mgr. Zuzana Švédová
Zdroj: https://www.celostnimedicina.cz/jak-si-uskladat-jidelnicek-pokud-jsme-stale-v-pohybu-a-na-cestach.htm

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 240 Kč, na 2 roky 480 Kč), pro Slovensko na telefonních číslech +420 249 893 566, 3563, +420 800 188 826, e-mail: objednavky@ipredplatne.sk