S fenoménem UFO byla veřejnost konfrontována už za první světové války

91
Foto: Pixabay.com

Britský ufolog Nigel Watson zveřejnil případy pozorování neidentifikovatelných létajících objektů z počátku 20. století. Ke všem událostem došlo tedy dávno předtím, než americký pilot Kenneth Arnold v červnu 1947 uvedl, že na obloze viděl devět objektů, které „letěly jako talíře, když je hodíte na vodu“. V jednom z případů, které Watson popisuje, pronásledovali britští piloti nad Londýnem německé vzducholodě.

Všimli si jakéhosi podivného objektu, který rozhodně nepatřil do výzbroje žádné z armád. Jeden z pilotů se plavidlo pokusil sestřelit revolverem, ale neúspěšně. Druhý z pilotů později uvedl, že objekt vypadal jako železniční vagón se staženými žaluziemi. „Lidé mají tendenci vídat na obloze věci, které jsou o něco vyspělejší než technologie, jež znají. Jejich popis ale pochopitelně odpovídá možnostem doby, ve které žijí,“ řekl Nigel Watson. „Říká se tomu kulturní stopa – to, co vidíme, je ovlivněno dobovými médii a kulturou.“

Za první světové války dostávaly policejní stanice po celé Británii hlášení o pozorování záhadných objektů na obloze velmi často. Vojenští zpravodajci zprávy prověřovali a ve většině případů bylo zřejmé, že pozorovatelé nedokázali identifikovat nějaký běžný jev. Byly tu ale i nevysvětlitelné případy. Zpravodajcům se například nepodařilo zjistit původ podivných světel, která se po dobu dvou měsíců objevovala nad Plymouthem.

Nad skotskou Jezerní oblastí (Lake District) byla UFO jednu dobu pozorována tak často, že sem byl vyslán průzkumný tým, aby zjistil, zda si zde nepřátelé nezřídili tajnou vojenskou základnu. Nic takového na místě nenašli. A to i přesto, že byla dokonce vypsána odměna ve výši 100 liber, pokud někdo přijde s vysvětlením, odkud se záhadná světla berou.

Zdroj: https://www.plymouthherald.co.uk/

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 240 Kč, na 2 roky 480 Kč), pro Slovensko na telefonních číslech +420 249 893 566, 3563, +420 800 188 826, e-mail: objednavky@ipredplatne.sk