Většina lidí nemá představu o úloze lymfatického systému. Víte, že ve vašem těle je dvakrát více lymfy než krve? Lymfatický systém se skládá z tkání a orgánů, které eliminují toxiny, odpad a nežádoucí materiál. Je to v podstatě přirozený kanalizační systém lidského těla. Střevo obsahuje 80% imunitních buněk. Nacházejí se ve střevní lymfatické tkáni (GALT). Jde od vašich mandlí v krku až k tlustému střevu.
Střevo je prakticky takové skladiště lymfatického systému. Bílé krvinky jsou vojáky vašeho lymfatického systému a jsou uloženy a produkovány v brzlíku za srdcem, slezinou, slepým střevem, kostní dření a lymfatickými uzlinami. Nejdůležitější úlohou lymfatického systému je transport lymfy. Je to tekutina plná bílých krvinek, které bojují s infekcemi. Jinými slovy, nebudete zdraví, pokud váš lymfatický systém nebude správně fungovat. Vaše tělo pumpuje 90% krve a přivádí ji zpět do srdce. Dalších 10 procent zahrnuje lymfu.
Jak poznat, že lymfatický systém nefunguje správně?
– Prsteny jsou na prstech příliš těsné (nafouklé prsty)
– Bolest nebo ztuhlost po ránu bez příčiny (samozřejmě, pokud den předtím cvičíte, je normální, že cítíte pnutí či bolest)
– Zadržování vody
– Únava
– Suchá kůže, vyrážky nebo akné
– Hypersenzitivita
– Zvýšený histamin a podráždění způsobené environmentálními alergeny
– Mírné bolesti hlavy
– Občasná zácpa, průjem a / nebo hlen ve stolici
Přetížení lymfatického systému může být způsobeno několika faktory. Toto jsou tři hlavní příčiny:
– Stres je spouštěč 80% všech chronických stavů. Má škodlivý účinek a překonává lymfatický systém.
– Poruchy zažívacího ústrojí dráždí střevní klky. Většina lymfy se koncentruje ve střevech, proto je „dobré zažívání“ klíčem pro správný tok lymfy, detoxikaci, imunitu a další procesy. Nefunguje-li zažívání správně, je to problém.
– Nedostatek jódu je běžným spouštěčem lymfatického přetížení. Jód pomáhá tělu zmírnit účinek toxinů a zlepšuje funkci lymfatického systému.
Jak stimulovat lymfatický systém?
Fyzická aktivita – Cvičení je jedním ze způsobů, jak rozproudit lymfu. Zkuste skákat na trampolíně nebo přes švihadlo po dobu 10-20 minut každý den. Případně zvolte jiný druh aktivního pohybu.
Infračervená sauna – Sauny pomáhají vyplavit prostřednictvím potu toxiny z těla. Eliminace toxinů pomáhá tělu regenerovat tkáně a teplo stimuluje tok lymfy.
Jin jóga – Měli byste udržovat své tělo v každé poloze po dobu 3-10 minut. Změna gravitace, kterou zažíváte, a tlak, který používáte, pomáhají vaší lymfě pohybovat se tělem.
Chůze – Vaše plíce vyžadují, abyste chodili častěji a můžete to udělat kdekoli a kdykoliv. Dopřejte si třeba procházku během přestávky nebo cestou z práce a nezapomeňte také na dýchací techniky.
Nohy nahoru – Lehněte si na záda a zvedněte nohy proti zdi, abyste stimulovali tok lymfy. Tato metoda také usnadňuje eliminaci toxinů a zlepšuje kvalitu spánku.
Lymfatická drenážní masáž – Zajděte si někdy na lymfatickou masáž. Je příjemná a navíc zlepšíte lymfatický oběh.
Vodoléčebná sprcha – Je střídání horké a studené sprchy. Přecházejte z horké do studené a naopak: několikrát opakujte. Tyto sprchy jsou malým zázrakem pro váš lymfatický systém.
Suché kartáčování – Očistěte kůži přirozeným štětinovým kartáčkem, abyste zlepšili tok lymfy.
Dechová cvičení – Dechová cvičení jsou skvělou pomůckou. Existuje několik typů dýchacích technik.
Zdravá strava a pitný režim – Dehydratace je hlavní příčinou lymfatického přetížení. Zvyšte svůj příjem vody. Vyhněte se zpracovaným potravinám a v zimě konzumujte teplé polévky a nápoje. Chladné potraviny a nápoje konzumujte omezeně a pouze v létě. Jezte co nejvíce čerstvých potravin.
Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 240 Kč, na 2 roky 480 Kč), pro Slovensko na telefonních číslech +420 249 893 566, 3563, +420 800 188 826, e-mail: objednavky@ipredplatne.sk