Roman Zahrádka: Duchovní hodnoty nám pokaždé umožnily přežít

148
Svatý Václav. Foto: Pixabay.com

V posledních době jsme nuceni se vyrovnat se zprávami o přílivu imigrantů do Evropy. Zatím jsou jich na starém kontinentu statisíce, odhaduje se však, že jich přijdou miliony. V mnohých přitom vyvolávají tyto zprávy neklid a nutí je o mnohém přemýšlet, řadu věcí si uvědomit a v konečném důsledku jít více do sebe.

První, na co přijdou, je, že věci, které pro ně až doposud byly samozřejmé, najednou samozřejmé nejsou. Tyto „jistoty“ jim totiž znenadání bere nový impuls, který přichází zvenčí a přináší zcela nová témata, s nimiž se budeme muset každý po svém vypořádat.

Není ale důvod k panice, protože jsme se sem všichni pro tuto zkušenost a poznání narodili a tuto zkoušku si vybrali. Teď ji máme zvládnout a je úplně jedno, jaké kolem nás vládnou poměry a kdo je označován za přítele či nepřítele. Je totiž důležité si uvědomit, jak situaci vyhodnotíme my sami uvnitř sebe a jaké z toho pro sebe vyvodíme závěry. Jde přeci o náš život a naši karmu.

Nezastírám, že je před námi nelehký úkol. Už proto, že je naše společnost postavena na konzumních základech a těmi duchovními z drtivé části opovrhuje. Dovolím si tvrdit, že je mezi nimi přímo propastný rozdíl, ačkoliv duchovní hodnoty umožnily našemu národu v minulosti přežít a obhájit svoji existenci. Právě v tom spočívá nepochybně jeho velká síla.

Stojíme teď před podobným úkolem. Jen s tím rozdílem, že máme šanci světu ukázat ony skryté hodnoty, jež v nás třímají a které přišly masy běženců, i další zkoušky, jež budou následovat, probudit. Ocitli jsme se přitom na prahu těchto událostí, a čas, který je relativní, nám poskytuje chvíli k zamyšlení a zaujetí vlastního postoje. Něco takového jsem letos prožíval při Modlitbě za národ v chrámu sv. Víta u ostatků patrona naší země, sv. Václava. Kdo vnímal a zachytil v tichém rozhovoru jeho hlas, ví, že nám vyprosil boží požehnání i pomoc k tomu, abychom v sobě probudili duchovní sílu a začali s láskou konat.

Proto buďme milosrdní, ale zároveň i pevní a silní ve své identitě, která není na prodej, a pojďme budovat nový život na zcela jiných základech. Jen tak můžeme vyjít z příštích zkoušek vnitřně posíleni.

Roman Zahrádka, šéfredaktor
Publikováno v časopisu Ve hvězdách

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 240 Kč, na 2 roky 480 Kč), pro Slovensko na telefonních číslech +420 249 893 566, 3563, +420 800 188 826, e-mail: objednavky@ipredplatne.sk