Roman „New“ Zahrádka: Začneme k sobě nacházet cestu? Nic není ztraceno

178
Foto: Pixabay.com

Je to za námi. Konečně! Tolik odstředivé síly snad nikdo z nás nezažil. Navíc ji provázely silné emoce, které leckoho nemile zaskočily svou útočností. Mnozí kamarádi a kamarádky se kvůli tomu rozkmotřili, vymazali se z přátel na sociálních sítích, a stejně tak nastal v některých rodinách mezigenerační rozkol, který se ještě nestačil zahojit. Výsledkem toho jsou hluboké šrámy na srdci a emotivní ozvěna, která stále ještě rezonuje celou společností.

Život jde dál a je třeba se s tím smířit

Varu v kotli naštěstí pozvolna ubývá. Někteří už dokonce vychladli a jsou schopni se s odstupem času nad věcí povznést. Zjistili totiž, za jakým přeludem se honili a ztratili přitom spoustu vlastní cenné energie. Život jde zkrátka dál a je třeba se s tím smířit. Uvnitř i navenek. Není nutné se kvůli tomu trýznit. Natož pozůstatky hněvu dál šířit. Nikomu to neprospěje.

Bylo úžasné, že takřka nikdo nebyl lhostejný

Jestliže se však přeci jen ohlédneme za sebe, pak zjistíme jednu úžasnou věc. Takřka nikomu to nebylo lhostejné. Jedni přemýšleli, druzí se nechali strhnout voláním davu a další naslouchali volání svého srdce. Každý po svém, tak jak to umí a čeho je schopen. Není nutné to mít někomu za zlé. Byla to, až na negativní emoce, vcelku přirozená reakce odpovídající stavu nás všech.

Zřetelný tenký paprsek světla, který nás spojuje

Také jsem se ohlížel. Zajímalo mě, proč se moji známí, kamarádi nebo lidé, kterých si vážím, rozhodli tak, jak se rozhodli. Pustil jsem si proto video s Ondřejem Vetchým, jehož v mnoha směrech jako herce obdivuji, a poslouchal jsem jeho dilema, kterým si prošel. Bylo vidět, že se trápil. Opravdově a upřímně. Přemýšlel o sobě, o lidech, politicích a českém národu i jeho budoucnosti. Za jeho slovy bylo přitom cítit obavy, strach, ale i zmatení a lásku, kterou vyjadřoval tak, jak to umí. Rozumněl jsem mu. A přestože jsme v tu chvíli stáli každý na opačné straně, viděl jsem zřetelně tenký paprsek světla, který nás spojuje. Otevřel totiž svoje srdce dokořán a natáhl ruku k dialogu. Učinil tak bez podmínek a dal nám všem naději, že to zvládnem.

Tohle nemůže být těžké a už vůbec ne špatná volba

Ptáte se, jak? Jednoduše. Stačí opravdu málo – prostě být na sebe obyčejně hodní. Zkusme pro začátek být alespoň většími diplomaty a pozorněji naslouchejme druhým. Možná se o nich více dozvíme a začneme je konečně chápat i respektovat. A když k tomu ještě přidáme každý den nějaký ten úsměv navíc, který je zdravě nakažlivý, pak se nemůže stát nic špatného. Naopak. Odstředivé síly, jež nás momentálně rozdělují, mohou začít slábnout a my k sobě zase začneme nacházet cestu. Mluvit spolu. Spojovat se. Mít společné názory a shodná rozhodnutí. Tohle přeci nemůže být těžké a už vůbec ne špatná volba… Přeji nám všem klid a lásku v srdci.

Roman „New“ Zahrádka, šéfredaktor časopisu
Publikováno v časopisu Ve hvězdách

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 210 Kč, na 2 roky 420 Kč), pro Slovensko na telefonním čísle + 421 244 458 821, e-mail: predplatne@abompkapa.sk