Roman „New“ Zahrádka: Nejlepší kosmetika na jaře je zůstat v klidu

230
Foto: Pixabay.com

Říká se tomu jarní únava. Přijde mi však, že mají lidé ve skutečnosti nemocné duše. Bloumají zachmuřeně ulicemi, a místo toho, aby se na svět usmívali, mají v hlavách destruktivní nálady a ve tvářích zafixované starosti. Matky samoživitelky přemýšlí možná nad tím, proč zůstaly samy s dětmi a nikdo jim nepomůže, a opuštěné babičky zase trpí nejspíš pocitem, že už jsou k nepotřebě. A to nemluvím o mužích. Takových důvodů mohou být stovky.

Ve stresu a neodpočatí si zaděláváme na problémy

Na to říkám jediné: „Nejlepší kosmetika na jaře je zůstat v klidu.“ Jestliže je totiž naše duše utrápená a opuštěná, jsme pod tlakem, neodpočatí a ve stresu, zaděláváme si tím na nejrůznější nemoci, i ty nejvážnější. To snad chceme? Určitě ne. Je tedy třeba naslouchat své duši a hledat cestu k uzdravení.

Kdo žije s hlavou v oblacích, nežije v realitě

Ta přitom začíná v přírodě, kde lze načerpat novou energii. Zlepšuje náladu, kterou pak můžeme rozdávat druhým. Nezapomeňme přírodu také studovat a pokud to jen jde, v rámci možností, jí i pomáhat. Nemusíme přitom objímat hned celou zeměkouli, ale třeba vlastní zahrádku nebo místo, které nám přirostlo k srdci. Stačí se projít bosky ranní rosou, abychom si vše uvědomili. Nejenže nás to bude otužovat, ale uzemní to i naše energie a lépe tak ustojíme veškeré potíže. Nebudeme tedy zbytečně lítat v oblacích, protože kdo žije s hlavou v oblacích, nežije v realitě.

Nezdravíme se, neděkujeme, z našich hovorů se vytratil humor

Od přírody i od lidí nás však odstřihly moderní technologie. Mladí věří jenom internetu a přes sluchátka na uších ani neslyší, co jim druzí říkají. Tady někde se přetrhla nit naší vzájemnosti. Nezdravíme se, neděkujeme, z našich hovorů se vytratil humor, na úřadech slyšíme aroganci, neznáme ani svoje sousedy, a pokud chceme na ulici někoho oslovit, připadáme mu možná divní, a když se usmějeme na cizí dítě, ne-li rovnou úchylní. Až sem jsme to dopracovali.

Jen my sami vlastníme nejhojivější balzám na duši

Co s tím? Zastavme se a nastavme tvář slunci, odkud k nám vedou spásné nitky nápadů. Mohou například zlepšit naše vztahy k lidem, nebo nás dovést k činnostem, při nichž se uvolníme a začneme zářit. Proč bloumat sami ulicemi, když se dá scházet v turistickém kroužku? Proč tesknit po vnoučatech, když těch náhradních jsou plné stacionáře? Proč se nudit, když můžeme třeba sobě i druhým vyrábět z bylin a pupenů vše, co nám bude ku prospěchu? Tím vším se můžeme léčit a vyřešit někdy zdánlivě neřešitelné věci. Jen my sami totiž vlastníme nejhojivější balzám na duši a víme, kdy ho použít. Proč ne teď na jaře, když nám klid v duši tolik sluší a je zdravě nakažlivý.

Roman „New“ Zahrádka, šéfredaktor časopisu
Publikováno v časopisu Ve hvězdách

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 210 Kč, na 2 roky 420 Kč), pro Slovensko na telefonním čísle + 421 244 458 821, e-mail: predplatne@abompkapa.sk