Roman „New“ Zahrádka: Jarní příroda voní, je svěží a plná optimismu. A co náš organismus?

139
Foto: Pixabay.com

Představme si sami sebe jako nádobu, která se zaplňuje tím, co celý rok konzumujeme. Mnozí přitom holdují masu, masným a mléčným výrobkům, nevyhýbají se ani cukrovinkám a nadměrně solí. Nelze se proto divit, že se nadýmají, potýkají s přebytečnými kilogramy, jsou unavení a je jim těžko z překyseleného organismu. Zkrátka a dobře, taková nádoba se po zimě podobá spíš popelnici než lidské schránce, v níž přebývá něco tak ušlechtilého, jako je naše duše.

Stačí se však rozhlédnout v přírodě a některým z nás musí být jasné, že pro nás nevychází toto srovnání právě přívětivě. Co vidíme? Příroda se s jarem probouzí do krásy, kvete a voní. Prostě je svěží a plná optimismu. A náš organismus? Na to si každý musíme poctivě odpovědět sám.

Jestliže se tedy sami sobě nelíbíme a necítíme se po zimě dobře, přichází nejvhodnější čas s tím něco provést. Věděli to už naši předkové, kteří drželi vždy před Velikonocemi počínaje Popeleční středou, která letos připadla na 6. března, čtyřicetidenní půst, jemuž však předcházel masopust, jenž byl spojen se zábavou, průvody maškar, koledníky, ale i konzumací jitrnic, jelítek, klobás, koláčků či alkoholu. Potom ale přišel čas odříkání a postní střídmosti, který je nyní před námi a má nám pomoci odlehčit našemu trávení, očistit střeva, zlepšit vyprazdňování, uvolnit játra a ledviny, regenerovat slinivku břišní a především snížit překyselení našeho organismu. Obrazně řečeno, můžeme tím zbavit svoji nádobu veškerých nečistot, aby se v ní mohla naše duše cítit dobře.

Nutno však poznamenat, že nejde o nic drastického a rozhodně hlady trpět nebudeme, pokud si však dokážeme z jídelníčku odmyslet, alepoň na čas, maso, mléko, rafinovaný cukr, sůl, kávu či alkohol, a přijmout za své správné stravování a stravovací návyky, které jsou základem každé detoxikace.

Pro začátek bude stačit jíst menší porce a každé tři hodiny, čímž zamezíme nadýmání a zavedeme pravidelný rytmus příjmu potravy. Nesmíme přitom zapomínat ani na pitný režim a vypít denně alespoň jeden litr tekutin – nejlépe čistou vodu nebo ochucenou citrónem. Pomůže nám i příroda, kde už najdeme první mladé výhonky kopřiv, z nichž si připravíme po krátkém louhování ve vroucí vodě výtečný očistný čaj, který popíjíme nalačno 20 minut před obědem a večeří. Čerstvé kopřivy však pijeme maximálně 10 dnů, abychom si nepřivodili alergickou reakci. A pak tu jsou i další první jarní pomocníci – kopr, řeřicha, petrželka, špenát, pampeliška a řada dalších stejně jako nepřeberné množtví vhodných receptů.

Stačí si jen vybrat a na půst se těšit. Když k tomu ještě přidáme procházky přírodou na čerstvém vzduchu a dopřejeme si občas uvolňující masáž, potom i my budeme svěží a naše duše začnou opět zářit.

Roman „New“ Zahrádka, šéfredaktor
Publikováno v časopisu Ve hvězdách

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 240 Kč, na 2 roky 480 Kč), pro Slovensko na telefonních číslech +420 249 893 566, 3563, +420 800 188 826, e-mail: objednávky@ipredplatne.cz