Prof. RNDr. Anna Strunecká, DrSc.: Stop cukrovce – Kompenzace diabetu stravou

516

Řádné dodržování životosprávy (dieta a pohyb, udržení hmotnosti v rozmezí neobézním) odsune manifestaci diabetu 2. typu do vysokého věku. Při již manifestovaném diabetu redukce hmotnosti a řádná životospráva udrží u většiny nemocných velmi dobrou kompenzaci diabetu po dlouhou dobu. Prof. MUDr. Milan Kvapil, CSc., MBA.

V posledních deseti letech se objevují velmi dobré a pro pacienty s T2DM příznivé zprávy ze zahraničí. V několika klinických studiích zjistili lékaři i pacienti, že toto onemocnění lze úspěšně kompenzovat v krátkém čase, za 1-8 týdnů. Několik studií tak prokazuje, že diabetes není neléčitelná nemoc, není dána jednou provždy dědičností a při důsledném dodržování dietního režimu je možné v krátké době snížit hladinu krevní glukózy a hlavně obnovit citlivost tkání na inzulin a obnovit činnost beta-buněk. Sestavení diety a zejména její dodržování se může zdát pacientovi, který se právě dozvěděl, že má T2DM, značně obtížné i přesto (nebo právě proto), že existuje velice mnoho příruček, kuchařek, doporučení a také dostatek poradců. Pro první dny jistě postačí, když vyřadíme ze své stravy nezdravé pamlsky, oplatky, sušenky, tyčinky, brambůrky a místo nich si dáme k snídani vločky s jablkem a se skořicí, do kapsy si vezmeme pár mandlí nebo oříšků, k obědu si dopřejeme rybu s talířem zeleninového salátu nebo si uvaříme brokolicovou polévku. Víte, že i buráky dokážou snížit hladinu cukru v krvi?

Oficiální americký Průvodce pro výživu je doporučuje konzumovat denně (pokud na ně nemáte alergii!) právě pro jejich vliv na snížení hladiny cukru a objevují se i v seznamu doporučených potravin americké Mayo kliniky (http://mayoclinic.org). Nejsou to totiž oříšky, ale luštěniny, jejich lusky zrají pod zemí. Ale pozor na slané buráky, protože v zájmu diabetiků je i omezení příjmu soli. Jsou však lidé, kteří mají na buráky alergii a ti to o sobě zpravidla vědí. Zato si můžeme do kuchyně okamžitě pořídit koření kurkumu a přidávat ji při každé příležitosti do pokrmů, salátů i do čaje. Naprosto důsledně musíme přestat pít jakékoliv slazené nápoje, včetně „přírodních“ a „bio“ džusů, nekupovat ani Light či Zero nápoje Coca-Coly. Možná i tyto malé změny, jako je pití vody z kohoutku nebo zeleného čaje, vyřazení potravin nezdravých a zbytečných, povedou společně se zvýšením pohybu ke snížení hmotnosti o několik prvních kilogramů, ale hlavně k úpravě glykemie. Postupně se naučíme konzumovat potraviny s nízkým obsahem sacharidů a s nízkým glykemickým indexem, omezíme tím do jisté míry ve své stravě lepek a věřte, že po několika měsících se budete divit, jak jste to dříve mohli jíst!

Třeba jste již dietní opatření zavedli při tažení proti prediabetu, inzulinové rezistenci a metabolickému syndromu. Pokud byste uvedené 4 kroky dodržovali důsledně, zvýšili intenzitu pohybu a cvičení, zavedli pravidelný spánek, pak by strašák diagnózy T2DM v podobě vysoké glykemie a dalších poruch lipidového metabolismu neměl být příliš děsivý. Možná, že váš lékař zjistil, že vaše hladina glukózy nalačno je vyšší než 7 mmol/l a náhodná glykemie je vyšší než 11,1 mmol/l. Pak se bude toto vyšetření opakovat a vy začnete patrně užívat léky. Jenže léčba každého diabetika má vždy obsahovat i nefarmakologická režimová opatření, k nimž patří vhodně volená dieta.

Autor: Prof. RNDr. Anna Strunecká, DrSc.
Zdroj: http://www.celostnimedicina.cz/stop-cukrovce-kompenzace-diabetu-stravou.htm#ixzz41jwpYgou

Časopis Ve hvězdách & Lidový léčitel si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 350 Kč, půlroční 175 Kč), pro Slovensko na telefonním čísle + 421 244 458 821, e-mail: predplatne@abompkapa.sk