Proč bychom už nikdy neměli kupovat předem nakrájené ovoce

197
Foto: Pixabay.com

Nejjednodušším rozhodnutím, které můžete udělat pro zlepšení svého zdraví, je jíst více zeleniny. Zdraví prospěšná je téměř jakákoliv zelenina, některé druhy jsou však lepší než jiné.

Zdravé jsou i některé druhy ovoce s nízkým obsahem fruktózy, neboť obsahují vysoké množství antioxidantů.

V jedné studii z časopisu Journal of the American Medical Association vědci zjistili, že hlavním viníkem při vzniku kardiometabolických onemocnění je nekvalitní strava.

Jak zdraví prospěšnou stravu definovala takovou, která obsahuje ovoce, zeleninu, ořechy a semínka, mořské plody a k překvapení mnohých i červené maso.

Jak jsme již zmínili, nadměrná konzumace fruktózy může vést k obezitě, diabetu 2. typu a kardiovaskulárním onemocněním. Konzumace ovoce v rozumné míře je však zdravým doplňkem vaší stravy.

Krájené ovoce zvyšuje riziko onemocnění z potravin

V létě roku 2018 americké úřady začaly vyšetřovat epidemii salmonelózy, která postihla několik států USA a souvisela s krájenými melouny od jistého dodavatele. Epidemie se týkala žlutých i červených melounů a míchaného ovocného salátu.

Když se zdálo, že epidemie skončila, americké úřady oznámily, že bylo nakaženo 77 lidí a 36 z nich bylo hospitalizováno.

Asi o rok později, při události, která hrozivě připomínala epidemii z roku 2018, se společnost Cait Foods opět ocitla v centru dění. 12. dubna 2019 společnost ohlásila opětovné zavedení výrobků z čerstvých krájených melounů.

Podle americké CDC (Centra pro kontrolu nemocí) mezi ně patřily krájené červené, muškátové a žluté melouny a krájené ovocné směsi. Výrobky byly distribuovány do 16 států a prodávány pod různými označeními.

Vyšetřování bylo zahájeno 2. dubna 2019. O 22 dní později bylo zjištěno, že bylo nakaženo až 117 lidí z 10 zemí, z nichž 32 bylo potřeba hospitalizovat.

Kromě vyhození nakaženého jídla CDC doporučuje vyčistit i ledničku, protože bakterie se mohou šířit i v jejích zásuvkách či policích.

Příznaky otravy salmonelou, jako jsou žaludeční křeče, nevolnost od žaludku, zvracení, krvavý průjem a horečka, se mohou objevit do 12 až 72 hodin po konzumaci kontaminovaného výrobku a mohou přetrvávat čtyři až sedm dní.

Keith Warriner, profesor vědy o stravování na univerzitě Guelph, mluví o rizicích, která představuje krájené ovoce:

„Problém se zpracovanými zemědělskými produkty se moc podobá tomu, když máte škrábanec na kůži. Rozříznutá kůra ovoce ztrácí ochrannou vrstvu a je vystavena možné kontaminaci. Extrémním případem jsou zejména melouny, neboť jejich kůra je nejlepším médiem pro růst salmonely.“

Jelikož se melouny pěstují na zemi, na jejich kůře se mohou hromadit patogeny. Po rozříznutí kůry tak mohou snadno proniknout do ovoce.

Warriner doporučuje před překrojením plodu důkladně omýt kůru pod tekoucí vodou. Meloun je třeba okamžitě sníst nebo uložit do lednice, protože výskyt salmonely se může každých třicet minut zdvojnásobit.

Vysoká cena krájených výrobků

Vysoká cena, kterou musíte zaplatit za krájené potraviny, nekončí jen u možné kontaminaci bakteriemi. Jelikož se jedná o upravované zboží, krájené ovoce stojí více než celé ovoce.

Podle Výboru pro pracovní statistiku bylo jídlo v roce 2017 třetí nejvyšší položkou rozpočtu domácnosti, hned po bydlení a dopravě.

V roce 2018 Vice udělalo srovnání mezi krájeným a celým ovocem a zeleninou. Zjistilo, že koupí celého plodu a přípravou doma průměrný člověk ušetří více než 1500 korun měsíčně.

Pokud stále zvažujete koupi krájeného ovoce (výživnější volba než nezdravé, upravované potraviny), je důležité si uvědomit, že rozříznutí vystavuje dužinu kyslíku a světlu, což urychluje oxidaci a má nepříznivý vliv na obsah vitaminů.

V rozhovoru pro Men’s Health Caroline Westová Passerrellová, výživová poradkyně a mluvčí Akademie výživy a dietetiky, poukázala na to, že celé ovoce a zelenina si udrží vitaminy déle než krájené plody, které jsou vystaveny světlu. Jelikož se z nich rychleji odpaří hodně vody, jsou ohroženy i ve vodě rozpustné vitaminy.

Krájení ovoce zvyšuje respiraci, což vede k aktivnějšímu metabolismu a rychlejšímu kažení.

Navzdory odtržení plodu od rostliny stále zůstává živým organismem, a tak dále pokračuje v dýchání, během kterého se rozkládají sacharidy, aby vytvářely energii. Zvýšené dýchání po rozkrojení plodu může urychlovat ztrátu chuti, vůně a nutriční hodnoty.

Další položkou při koupi krájeného ovoce jsou plasty, ve kterých se prodává. Většina z nich končí na skládkách a v oceánu. Krájené ovoce také vyžaduje zpracování, balení a neustále chlazení, čímž se spotřebuje značné množství energie.

Krájené, čistě přírodní ovoce se prodává s aditivy

Aby se předešlo hnědnutí, ovoce může být máčeno v askorbátu vápenatém (jedné z forem vitaminu C), aby si zachovalo barvu i konzistenci. Chemikálie byla součástí roztoku NatureSeal, který se používá v průmyslu a domácnosti.

Podle Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) se askorbát vápenatý považuje za bezpečný a nepodléhá obvyklým požadavkům na snášenlivost potravinářských přísad.

V roce 2001 FDA společnosti NatureSeals vytkl, že na obalu neuvádí askorbát vápenatý. Výrobce roztoku NatureSeals uvádí:

„Naše výrobky sestávají z přísad, které neobsahují sírany (GRAS), alergeny, GMO a mají certifikáty Kosher a Halal. Některé příchutě mají certifikát pro organickou výrobu.

Výrobky linie NatureSeals jsou přesnou směsí vitaminů a minerálů, které uchovávají přírodní konzistenci a barvu čerstvě krájených výrobků po dobu až 21 dní, aniž by se změnila jejich chuť. Přes 30 receptů v současnosti používá více než 500 zpracovatelů z 30 různých zemí světa.“

Používají se však jiné chemikálie, které už nemusí být bezpečné.

Co je v obalu?

Webová stránka Mashed uvedla několik dalších důvodů, proč koupě krájeného ovoce a zeleniny nemusí znamenat, že dostáváte to, co očekáváte.

Podle článku v New York Post pojednávajícím o problémech s korupcí v potravinářském průmyslu, které byly načrtnuty v dokumentárním seriálu „Rotten“, téměř 90 % ve světě prodávaného česneku pochází z Číny.

Kromě obav ze znečištění těžkými kovy, česnek vyrábějí čínští vězni, kteří mají na starosti jeho loupání. Je to těžká práce a vězňům často odpadnou nehty. Aby mohli pokračovat v práci, zůstává jim loupat česnek pomocí zubů.

Populárním zdravým jídlem jsou baby mrkvičky, které se nejen snadno připravují, ale jsou i sladké a hodí se k celé řadě omáček a pomazánek, jako je hummus.

Zatímco mrkev je plná živin, baby mrkvičky se před prodejem máčí v chloru, což zvyšuje vaše riziko vystavení vedlejším produktům dezinfekce, z nichž některé jsou pro vaše zdraví těmi nejnebezpečnějšími chemikáliemi.

Bílá místa, která se mohou objevit na baby mrkvičkách, nejsou důsledkem oplachování chlorem, ale spíše známkou dehydratace.

Baby mrkvičky se vyrábějí z obyčejných, větších mrkví, které se krájí a zbavují ochranné vrstvy. Dehydratace se projevuje bílými místy a zřejmě i ztrátou živin a chuti.

Když se chcete vyhnout možné kontaminaci, připravujte si ovoce a zeleninu sami

Bylo období, kdy stačilo jablko otřít o kalhoty, a poté sníst. Dnes však hrají důležitou roli zbytkové pesticidy a bakterie.

Podle Reuters se jablka po sklizni ponořují do dezinfekčního roztoku po dobu dvou minut, aby se odstranily bakterie a ostatní „organická hmota“.

Když nekupujete organické potraviny, vaše jídlo pravděpodobně obsahuje pesticidy. Jedna studie poskytla překvapivě jednoduchý a dostupný návod, jak se zbavit pesticidů z vašeho jídla.

Tým z Univeristy of Massahusetts použil jablka k posouzení účinnosti v obchodech prodávaných a doma vyráběných čisticích prostředků.

Analýza zjistila, že zbytky pesticidů na povrchu jablek nejúčinněji odstranila jedlá soda (NaHCO3).

Tým vědců zkoušel i vodu z kohoutku a bělidlo, nic však nefungovalo tak dobře jako jedlá soda, která je silně zásaditá. Autoři napsali:

„Tato studie nám dává informaci, že standardní metoda posklizňového mytí pomocí dezinfekčního roztoku po dobu 2 minut není účinným prostředkem na úplné odstranění zbytků pesticidů z povrchu jablek.

Účinnější je mytí ovoce jedlou sodou. Za přítomnosti NaHCO3 se dokážou rozložit pesticidy, thiabendasol a phosmet, což napomáhá účinnosti jejich fyzického odstranění mytím.“

Posilte svůj imunitní systém každodenními volbami životního stylu

Jedním z nejlepších způsobů, jak se chránit před nákazou z jídla a pesticidy, je kupovat potraviny vysoké kvality z místních zdrojů. Dalším způsobem, jak se chránit před infekcí, je posílit váš imunitní systém.

Když budete vést zdravý životní styl za účelem podpory celkového zdraví, posílíte svůj imunitní systém a snížíte riziko infekce. Důležité strategie k dosažení tohoto cíle jsou:

Vyhýbání se cukru – Průměrný člověk na západě zkonzumuje 17,4 čajových lžiček cukru denně, a ještě více znepokojující je stále vyšší příjem fruktózy a kukuřičného sirupu.

Fruktóza je hepatotoxin (jed poškozující jaterní buňky), který metabolizuje na tuk. Příjem cukru má negativní vliv na váš imunitní systém.

Nahraďte zpracované potraviny, zvláště ty bohaté na obiloviny, fruktózu a cukr, množstvím organických, čerstvých potravin.

Optimalizujte zdraví vašich střev – Ve fungování vašeho imunitního systému hraje zásadní roli vaše střevní mikroflóra.

Užívání vysoce kvalitních probiotik nebo konzumace fermentovaných potravin vytváří příznivé prostředí pro osídlení prospěšnými bakteriemi, což je nejlepší obranou před škodlivými bakteriemi, jako jsou bakterie rodu Salmonella.

Optimalizujte váš spánek – Množství kvalitního spánku, kterého se vám dostává, má velmi silný regulační účinek na fungování vaší imunity.

Jedna studie zjistila, že nedostatek spánku se projevuje v imunitní reakci těla na vystavení stresu.

Omezte stres – Vysoká úroveň stresu má negativní vliv na váš imunitní systém. Najděte způsoby, jak se uvolnit. Vyzkoušejte jógu, techniky emoční svobody, meditaci a jiné relaxační aktivity.

Začněte cvičit – Každodenní cvičení podporuje váš imunitní systém.

Optimalizujte vaši hladinu vitaminu D – Pro optimalizaci své přirozené tvorby vitaminu D využívejte rozumnou míru pobytu na slunci, nebo, když je zapotřebí, užívejte doplněk stravy s obsahem vitaminu D, který pomáhá tlumit imunitní reakce.

Nedostatek tohoto vitaminu se spojuje se zvýšenou náchylností k infekci.

Zdroj: https://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2019/05/15/pre-cut-fruit-warning.aspx
Zpracovala: https://www.vylectese.cz/proc-byste-uz-nikdy-nemeli-kupovat-predem-nakrajene-ovoce/

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 240 Kč, na 2 roky 480 Kč), pro Slovensko na telefonních číslech +420 249 893 566, 3563, +420 800 188 826, e-mail: objednavky@ipredplatne.cz