V současnosti, především v médiích, je velmi diskutovaným tématem epidemie viru zika. O co se ale vlastně jedná? Zika virus (zkratka ZIKV, česky trochu nepřesně virus Zika) je virus patřící do čeledi Flaviviridae. Virus byl poprvé objeven v roce 1947 u opic v pralese Zika nedaleko Entebbe v Ugandě. První nemocný člověk byl popsán v Nigérii v roce 1954. Přenašečem zika viru je komár egyptský (Aedes aegypti) – do těla člověka se dostane komářím štípnutím. Infekce se projevuje horečkou označovanou též zika. Projevuje se vysokými teplotami, vyrážkou a bolestmi kloubů i hlavy.
Inkubační doba u zika viru je 3 až 12 dní. Ovšem 60 až 80 % infikovaných pacientů nemá žádné symptomy – cítí se naprosto zdraví. Příznaky jsou obvykle velmi mírné a do týdne zmizí. Při onemocnění není nutná hospitalizace v nemocnici. To, že je pacient nemocný, je třeba dokázat krevními testy na tento virus v klinických biochemických laboratořích. Při léčbě nemocných jde o tzv. symptomatickou léčbu, to znamená, že se jednotlivé příznaky mírní se léky – snižuje se horečka, podávají se antihistaminika v případě vyrážky, pokud nemocný nepije, podávají se infúze. Lékaři během onemocnění kontrolují stav bílých krvinek (zika virus většinou snižuje jejich množství). Pokud by došlo k zánětům nervů, pak se nasadí konkrétní léčba pro tento typ onemocnění.
Je nutno zdůraznit, že proti viru není k dispozici specifický lék (antivirotikum), který by byl nasazen a po léčbě by lékař mohl říci: virus je zlikvidován, už ho v těle nemáte. Takový lék, bohužel, neexistuje. Nicméně se v současnosti se brazilská vláda (v Brazílii je nejvíce případů) intenzivně snaží vyvinout vakcínu. Vpřed ji pohání i skutečnost, že v tomto roce se budou v Rio de Janeiru konat letní olympijské hry. Brazilská armáda i zdravotníci rovněž ničí ohniska výskytu těchto komárů.
Dlouho se uvádělo, že virus přenášejí pouze komáři, nyní ovšem odborníci připouštějí, že je přenosný i pohlavním stykem – uchovává se v mužských spermiích. Možný je i přenos krevní transfúzí. Aktivní forma viru byla objevena i ve vzorcích slin a moči. Příznaky jsou na první pohled podobné chřipce, jak ji známe. Nebezpečné na něm je, že pokud se virus přenese na těhotnou ženu, zvyšuje se riziko vzniku mikrocefalie u plodu.
Co je mikrocefalie?
Mikrocefalie je těžká vývojová porucha projevující se zakrněním/předčasným ukončením růstu mozku a obvykle i celé hlavy. Kromě infekcí zika virem může být mikrocefalie způsobena i genetickými vlivy. Novorozenec postižený touto vadou má menší obvod lebky a tím samozřejmě i menší objem mozku. Z mikrocefalie vyplývá, že takto postižené dítě má tělesné a duševní poruchy. Je třeba zdůraznit, že vědci stále zkoumají souvislost mezi tímto virem a rizikem vzniku mikrocefalie u plodu.
Těhotenství
Důsledkem epidemie se v roce 2014 v Brazílii narodilo s touto vývojovou vadou 150 dětí, v roce 2015 se napočítalo už 2700 případů mikrocefalie u novorozenců. Párům plánujícím narození potomka lékaři doporučují odložení početí.
U infikovaných žen záleží, v jakém stupni těhotenství se nacházejí. Zatím není k dispozici dostatečné množství informací o nákaze v raném stádiu. Lékaři ale vždy u těchto pacientek pečlivě sledují vývoj plodu, více než je obvyklé u zdravých těhotných žen. Pokud by se nákaza v tomto stádiu těhotenství potvrdila, je ženě nabídnuto přerušení těhotenství. Pokud se nákaza zjistí v pozdějším stádiu a plod je již velký, pak lékaři intenzivně sledují jeho vývoj. Je třeba také, aby muži v případě nákazy se po dobu šesti měsíců od zjištění nákazy vyvarovali pohlavního styku nebo alespoň použili kondom.
Důležité je si zjistit (například v Institutu tropické medicíny), zda místo, kam jedete, je ohnisko nákazy. Pokud se přeci jen cestě do těchto míst nemůžete vyhnout, je třeba použít velmi kvalitní repelenty a důsledně se chránit před možností kontaktu s komáry, přenášejícími tento virus.
Autor: PharmDr. Tomáš Arndt
Zdroj: http://www.celostnimedicina.cz/virus-zika.htm#ixzz44SYKPwCx
Časopis Ve hvězdách & Lidový léčitel si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 350 Kč, půlroční 175 Kč), pro Slovensko na telefonním čísle + 421 244 458 821, e-mail: predplatne@abompkapa.sk