PharmDr. Tomáš Arndt: Svědění hlavy a co s ním

83
Foto: Pixabay.com

Svědění hlavy je nepříjemná záležitost, vyskytující se zejména v zimních měsících. Záleží přesně na tom, co je příčinou svědění hlavy a podle toho lze doporučit některý výrobek. Je-li pokožka podrážděná, dochází k nepříjemnému svědění.

Příznaky

Velmi často je svědění hlavy spojeno s pokožkou vysušenou a šupinatou. Obvyklým projevem bývá také zarudnutí. Zvýšené podráždění může vyústit až v kožní infekci, otoky, vypadávání či poškození vlasů.

Příčiny

Mezi nejběžnější příčiny svědění pokožky hlavy patří lupy, seboroická dermatitida, lupenka, kroužkový lišej nebo vši. Větší náchylnost pokožky může mít na svědomí také stres, dehydratace anebo tvrdá voda. Je-li vaše pokožka podrážděná, dochází k nepříjemnému svědění.

Kdy je potřeba něco dělat

Pokud se čas od času podrbete na hlavě, nemusí to ještě znamenat, že je něco v nepořádku. Občasné svědění patří mezi běžné jevy. Pokud ovšem pociťujete svědění nezvykle často, měli byste raději vyhledat odbornou pomoc.

Suchá pokožka a lupy nemusí být jedinou příčinou svědění. Podráždění může mít různé příčiny a řešení spočívá v jejich odhalení.

Pokud zpozorujete zarudnutí, suchou a šupinatou pokožku či místa s vypadanými vlasy, jedná se o varovné signály. V takovém případě by pacient měl vyhledat odbornou pomoc a poradit se o správné péči.

Když za to může infekce

Svědění hlavy může být někdy výsledkem bakteriální, kvasinkové nebo plísňové infekce. Na postižených místech dochází ke svědění a pálení kůže. Dochází ke tvorbě bělavých, šupinatých ekzémů, malých puchýřků, zarudnutí a také některých forem akné.

V případě kvasinkové infekce se rovněž projevuje také padáním vlasů a suchou a svědivou pokožkou hlavy.

Lapacho

Příznivě působí i pití čaje z lapacha vzhledem k tomu, že podporuje látkovou výměnu a snižuje hladinu cukru. Je rovněž obecně doporučován při poševních výtocích. Podle přírodní medicíny pomáhá i pití čaje z vilcacory neboli kočičího drápu, který má, mimo jiné, i příznivé působení proti kvasinkám.

Lapacho je bylinný čaj ze zpracované kůry stejnojmenného stromu (latinsky Tabebuia serratifolia), který se může dožít až 700 let. Tento strom je domovem v mnoha státech Jižní Ameriky (Bolívie, Peru, Brazílie, Paraguay nebo Argentina).

Kůra lapacha obsahuje hlavně chinony – lapachol, lapachon a jejich deriváty, dále přírodní “antibiotikum” xylodion, saponiny, flavonoidy, quercetin (též psán jako kvercetin), přírodní antimykotika, minerální látky a stopové prvky. Nejvýznamnější z přírodních látek je lapachol. U něho vědci zjistili, že působí proti virům oparu Herpes simplex, některým virům chřipky, ba dokonce dětské obrny. Rovněž působí preventivně proti vzniku žaludečních vředů. Dokáže i zmírnit bolesti u některých typů rakoviny.

Přispívá v malé koncentraci k aktivaci buněk imunitního systému, lymfocytů a granulocytů. Zajímavé je, že už ve vyšších koncentracích tak nepůsobí. Naopak ve vysokých dávkách snižuje srážlivost krve, ale také už způsobuje nevolnost a zvracení.

Další obsažená skupina látek jsou saponiny. Tyto látky z lapacha ochraňují organismus před plísněmi, houbami a kvasinkami. Odborníci to vysvětlují tak, že saponiny v těle vytvářejí jakési mikroklima, které je pro tyto cizorodé mikroorganismy nepříznivé a ničí je. Navíc saponiny mohou v trávícím traktu zlepšit příjem jiných přírodních látek, které by jinak neprošly do krevního oběhu. Podobně jako saponiny proti kvasinkám působí další obsažená látka xylodion. Ten rovněž také působí proti baktériím a je označován jako přírodní “antibiotikum”. Další, neméně důležitou skupinou jsou flavonoidy. Jako antioxidanty působí proti negativnímu vlivu škodlivých volných radikálů z okolního prostředí. Tím přispívají k prevenci vzniku rakoviny (volně radikály jsou jedním z faktorů, které mohou stát za jejím vznikem v organismu). V potravinách rovněž ochraňují další antioxidant, vitamín C (kyselinu askorbovou).

Chanca piedra

Vhodné je i pití čaje z Chanca Piedra (Phyllanthus niruri, pryšec). Je to nenápadná bylina z čeledi pryšcovitých, vyskytující se v tropických oblastech celého světa. Divoce roste v Indii, jihovýchodní Asii, tropické Africe a Americe.

Smuteň niruri (latinsky Phyllanthus niruri nebo také Phyllanthus amarus) je jednoletá bylina, která může dorůst výšky až 50 cm. Jejím domovem jsou zejména oblasti Číny, Indie, Baham a Ameriky.

Smuteň niruri se také používá na druhém konci světa v ajurvédské medicíně pod názvem Bhumyamalaki při velkém množství zdravotních potíží. Největší oblast, kde se používá je regenerace a posílení funkce jater. V ajurvédě, tradiční indické medicíně se používal (a jistě i používá) při zánětech jater a ledvin, zácpě, nadýmání, bolestivých křečích v žaludku, dokonce i při žloutence a úplavici.

Dále se používá při bolestech kloubů, horečce, nepravidelné menstruaci a při zánětech močových cest. Zevně se v této tradiční medicíně používá při léčbě kožních vředů.

Užívání přípravků s touto léčivou rostlinou by měli probrat s lékařem pacienti s onemocněním srdce (bez jeho souhlasu by je neměli užívat). Užívat by je neměli ani pánové, kteří chtějí mít s partnerkou v nejbližší době dítě, protože může podle některých zdrojů snižovat mužskou plodnost.

Jakou kosmetiku vybrat?

Pokud se nejedná přímo o infekci, ale “jen” o suchou a podrážděnou pokožku, je možné vybrat některé přípravky z oblasti dermokosmetiky.

Základem zdravých vlasů je i zdravá pokožka hlavy, proto je volba šamponu zásadní. Při výběru je třeba dbát na to, aby neobsahoval příliš chemických složek a nebyl příliš hustý a pěnivý. Je možné také vyzkoušet šampony na přírodní bázi. Pro citlivou pokožku hlavy bude užitečná zklidňující složka, kterou může být například syrovátka z kozího mléka, meduňka, heřmánek, panthenol, tea tree oil, karkade (výtažek z květu ibišku) nebo sensirin.

Například tea tree oil neboli čajovníkový olej můžete najít v šampon Urtekram,Šampon tea tree BIO 250ml . Sensirin je obsažen v ultrazklidňujícím šampónu Vichy Dercos (Ultrazklidňující šampon pro normální až mastné vlasy Dercos). Ten zklidňuje pokožku hlavy díky sensirinu a posiluje vlasy.

V případě citlivé pokožky je třeba ovšem si dát pozor na parfémované přípravky, parabeny nebo sulfáty.

Dále je možné například vyzkoušet šampon pro kompletní péči o svědící vlasovou pokožku Eucerin DermoCapillaire (Šampon proti suchým lupům DermoCapillaire 250 ml). Jeho používání lze doplnit Eucerin Tonikem na suchou pokožku DermoCapillaire Tonikum 5 % Urea, které pokožce poskytne účinnou a dlouhodobou hydrataci a přímo zmírňuje svědění (Bezoplachové tonikum na suchou pokožku hlavy s 5% Ureou DermoCapillaire (Urea Scalp Treatment) 100 ml. Možnou alternativou k šamponům na vysušenou pokožku hlavy mohou být i hydratační šampony.

Pro citlivou pokožku se také hodí jemný šampon se syrovátkou La Chèvre (jemný vlasový šampon se syrovátkou 200 g). Je to proto, že upravuje pH a nevysušuje.

Jak předcházet svědění pokožky?

Dodržujte následující: úprava jídelníčku (omezení sladkostí, pravidelná a vyvážená strava, doplnění vitamínů), správná péče o vlasovou pokožku, správně si mýt hlavu a dodržovat osobní hygienu.

Autor: PharmDr. Tomáš Arndt, farmaceut
Zdroj: https://www.celostnimedicina.cz/…htm

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 240 Kč, na 2 roky 480 Kč), pro Slovensko na telefonních číslech +420 249 893 566, 3563, +420 800 188 826, e-mail: objednavky@ipredplatne.sk