PharmDr. Tomáš Arndt: Přírodní látky při prevenci infekcí močových cest

92
Foto: Pixabay.com

Existuje řada léčivých rostlin (a dalších přírodních látek), které jsou vhodné při prevenci zejména opakovaných infekcí močových cest nebo i jako součást celkové léčby těchto nemocí. Příčinou zánětu močového měchýře (cystitidy) je většinou bakteriální infekce – většinou ji způsobuje bakterie Escherichia coli (sídlí v zažívacím traktu).

Escherichia coli je za obvyklých okolností pro nás prospěšná a vlastně, dá se říci i nezbytná bakterie, která má na starosti, aby ve střevech nedošlo k přemnožení nebezpečných bakterií. Ovšem při infekci se tyto bakterie do močového měchýře dostanou proti proudu moči přes močovou trubici, což může být zhoršeno i tím, pokud nepijeme dostatečné množství tekutin a nedochází k propláchnutí močových cest. V tom případě dochází k tomu, že bakterie se zde usídlí a množí se. Pokud nedojde k včasné léčbě, infekce může prostoupit až do oblasti ledvin. Tato bakterie může vyvolat až čtyři pětiny infekcí močového traktu.

Zánět se může objevit jako náhlý, akutní, spoustu žen ovšem postihuje opakovaně ve své chronické formě. K příznakům patří pálení při močení a častější (bezdůvodná) potřeba močit. Pokud potíže neprovází horečka, je možné vyléčit přírodními prostředky.

Jaké léčivé rostliny nebo přírodní látky je možné doporučit?

Brusinka velkoplodá (Vaccinium macrocarpon)

Hlavní účinnou látkou jsou proanthokyanidiny. Tyto látky zabraňují usazení bakterií na stěně sliznice močových cest tím, že se navážou na určité molekuly na jejich povrchu a tím zabrání rozvoji infekce. Tím omezuje uchycení bakterií způsobujících zánět a jejich pomnožení v močovém ústrojí.

Bakterie jsou pak vyplavovány z močových cest a neškodí. Pozitivně působí na ledviny, močový měchýř, močovou trubici a prostatu. Obsažené látky, především kyselina elagová, omezuje uchycení bakterií způsobujících zánět a jejich pomnožení v močovém ústrojí. Brusinka je často v doplňcích stravy kombinovaná s d-manózou.

D-manosa

D-manosa je monosacharid s netypickou konfigurací, který se v malé míře nachází v některých druzích ovoce. Má vlastnosti, které ji odlišují od ostatních cukrů – není prakticky metabolizována, a tak na ní není významná inzulínová odpověď. Na druhé straně je masivně vylučována do moči. Tam na sebe „váže” bakterie, které pak ztrácejí svoji schopnost uchycení ke sliznici močového měchýře.

To je dáno tím, že pokud je přijímána ve vyšších dávkách, přechází z horní části trávicího traktu přímo do krevního řečiště a odtud je transportována do močového měchýře. Zde se váže na povrch bakterií Escherichia coli, které jsou následně přirozeným způsobem odplaveny proudem moči. Je přírodní alternativou antibiotik, působí rychle a velice efektivně. D-manosa se v přípravcích kombinuje s propolisem pro jeho bakteriostatické a protizánětlivé působení.

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica)

Tato velmi známá léčivá rostlina obsahuje mimo jiné biogenní aminy, chlorofyl a minerály. Z vitamínů obsahuje vitamíny A, B, C a K1. Ze známějších látek je ještě možné zmínit třísloviny, beta sitosterol, kyselinu citronovou, beta karoten, lecitin a mnohé minerály (například vápník, hořčík, železo, selen, zinek a další).

Kopřiva dvoudomá obsahuje látky s účinkem proti bakteriím, i proti zánětlivým procesům, prevence chřipek a viróz. Má výrazně močopudný účinek, ale také řadu dalších příznivých vlastností, které se už nevztahují k tématu článku.

Lichořeřišnice větší (Tropeolum majus)

Tato léčivá rostlina je nepřesně označována jako “přírodní antibiotikum”, což ale svědčí o její proslulosti. Přesnější odborný název pro obsažené látky je fytoncidy, tedy fyziologicky velmi účinné látky v pletivech některých druhů rostlin, které jsou toxické pro bakterie, houby a prvoky. Lichořeřišnice větší působí proti všem kmenům bakterie Staphylococcus pyogenes aureus, které jsou častými původci zánětlivých onemocnění močových cest a ledvin. Rovněž působí proti streptokokům. Včasným nasazením lichořeřišnice je možné předejít podávání antibiotik nebo alespoň zkrátit celkovou dobu onemocnění. Lze ji užívat i preventivně u pacientů s chronickými infekcemi močových cest.

Rdesno blešník (Persicaria lapathifolia)

Rdesno blešník je jednoletá rostlina, která může dorůst až do výšky 150 centimetrů.

Jako rostlinná droga se z ní zpracovává nať. Z přírodních látek obsahuje třísloviny, flavonoidy, rutin, hořčiny, organické kyseliny, silice, vosky, vitamín C a K a minerální látky. Při onemocnění močových cest má význam její močopudné působení (přírodní diuretikum). V přírodním léčitelství se používá na podporu rozpuštění močových kamenů a při infekčních nemocech močových cest. U ní je důležité upozornit na to, že ovlivňuje srážlivost krve (přesněji řečeno zvyšuje srážlivost krve) – proto se v přírodním léčitelství dříve používal při sklonech k modřinám, krvácení z nosu nebo nadměrné menstruaci. Ze zmíněného však vyplývá, že ho nesmějí v žádném případě užívat pacienti s poruchou srážlivosti krve – kteří mají v diagnóze například cévní choroby požadující ředění krve, např. trombóza, ucpávání cév, anginu pectoris, infarkt nebo mozkovou příhodu.

Divizna malokvětá (Verbascum thapsus)

Tato léčivá rostlina je méně známější příbuznou divizny velkokvěté (Verbascum densiflorum), se kterou je často zaměňována. Bývá také zaměňována s diviznou sápovitou (Verbascum phlomoides). Je to dvouletá bylina, která může dorůst až do výšky 90 centimetrů. Z přírodních látek jsou účinné slizy, silice, flavonoidy, glykosidy a saponiny. Působí zejména močopudně, což u infekcích močových cest přispívá k rychlejšímu odplavení bakterií. Obsažené slizy vytvářejí na sliznici (a tedy i na sliznici močových cest) ochranný povlak, který ji chrání před vysušením a drážděním a působí antisepticky. Rovněž pomáhá i při zánětlivých procesech v horních cestách dýchacích.

Penízek rolní (Thiaspi arvense)

Patří do čeledi brukvovitých (Brassicaea) a je řazen mezi plevely, ale přesto si zaslouží naši pozornost pro močopudné a protizánětlivé působení, což působí pozitivně u infekčních onemocnění močových cest.

Zlatobýl obecný (Solidago virgaurea)

Méně známou léčivou rostlinou je zlatobýl obecný (Solidago virgaurea). U něj se jako léčivá droga sbírá a zpracovává nať. Z obsažených látek je možné zmínit třísloviny, silice, diterpeny, flavonoidy, saponiny (je u nich uváděn hemolytický účinek), fenolové kyseliny, estery organických kyselin a další. Složení účinných látek se liší u jednotlivých druhů. V tradičním léčitelství se používá při chronických nemocech ledvin a močových cest, zbytnění prostaty, tvorbě močových kamenů a všeobecně pro své protizánětlivé a močopudné (diuretické) působení. Funkci ledvin by měl i zlepšovat tím, že snižuje vylučování bílkovin močí.

Další léčivé rostliny

I další léčivé rostliny, jako například jalovec obecný (Juniperus communis).

Silice, které jsou v nich obsaženy, dráždí při vylučování ledvinami a zvětšují tak objem vylučované moči a minerálů, čímž dojde i ke snížení množství bakterií v moči. Některé z nich mají antiseptické vlastnosti. Vzhledem k tomu, že dráždí, neměly by se užívat při akutním zánětu ledvin.

Jiné antiseptické vlastnosti mají deriváty chinoinu obsažené v listu medvědice lékařské (Arcylostaphylosis uva-ursi). Rostlina obsahuje fenolové glykosidy, hlavně arbutin, flavonoidy, třísloviny. Má antibakteriální účinek. Listy medvědice pomáhají při zánětech močového měchýře i při nemocech močových cest (dezinfikuje moč svým účinkem). Používá se v tradičním léčitelství dále při potížích při močení, tvorbě močových kamenů, a zvláště je zmiňováno, že se používalo při náhlém zánětu močového měchýře spojeného se špatným vylučováním a kyselou močí.

Je důležité mít na mysli, že při akutním zánětu ledvin lze použít ty léčivé rostliny, které obsahují flavonoidy (zlatobýl, přeslička, vrbovka), které nedráždí. Ale i tak je v tomto případě nejprve nutno konzultovat nasazení těchto léčivých rostlin s ošetřujícím lékařem, bez jeho souhlasu by se neměly užívat. Flavonoidy mají také protizánětlivý účinek a zvyšují odolnost kapilárních stěn. Pozitivně působí i léčivé rostliny, které mají spasmolytický účinek, který zmírňuje bolestivé křeče při infekcích močových cest (máta, řebříček).

Diuretické a mírně protizánětlivé účinky má i nať přesličky (Equisetum arvense). Stejný účinek má i nať vrbovky malokvěté (Epilobium), která obsahuje flavonoidy, steroly, triterpenové kyseliny a třísloviny. Při infekcích močových cest příznivě působí i výtažky z česneku (Allium cepa, působí antibakteriálně), petržele (Petroselinum, doplňuje příznivé působení česneku) nebo z břízy bělokoré (působí protizánětlivě, antisepticky a mírně antibakteriálně).

Související články:

Podzimní ženská nemoc močových cest

https://www.celostnimedicina.cz/podzimni-zenska-nemoc-mocovych-cest.htm

Bylinky a onemocnění močových cest

https://www.celostnimedicina.cz/bylinky-a-onemocneni-mocovych-cest.htm

Podzimní počasí přináší chřipku, ale potrápí i žaludek, pokožku a močové cesty

https://www.celostnimedicina.cz/podzimni-pocasi-prinasi-chripku-ale-potrapi-i-zaludek-pokozku-a-mocove-cesty.htm

Autor: PharmDr. Tomáš Arndt, farmaceut
Zdroj: https://www.celostnimedicina.cz/prirodni-latky-pri-prevenci-infekci-mocovych-cest.htm

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 240 Kč, na 2 roky 480 Kč), pro Slovensko na telefonních číslech +420 249 893 566, 3563, +420 800 188 826, e-mail: objednavky@ipredplatne.sk