PharmDr. Tomáš Arndt: Melatonin – pomocník pro dobrý spánek

185

Na našem trhu se objevily nové doplňky stravy s melatoninem, ať už samostatně či v kombinaci s mučenkou. Melatonin nepatří mezi známé látky, donedávna byl v České republice dostupný pouze v léku na lékařský předpis. Jedná se o hormon (česky se někdy také říká působek), který se tvoří v mozkovém nadvěsku (epifýze). Hormon melatonin hraje důležitou roli ve střídání rytmů den a noc v našem organismu, zjednodušeně řečeno ovlivňuje naší schopnost přizpůsobit svůj spánek střídání denní doby.

Jeho hladina je totiž silně závislá na střídání světla a tmy. Nejvíce tohoto hormonu se vytváří během tmy. Maxima dosahuje jeho tvorba mezi druhou a čtvrtou hodinou ranní. Ve dne jeho tvorbu zablokuje činnost hypotalamu.

Zvýšená produkce melatoninu zvyšuje nutkání člověka ke spánku – organismus nám tak s jeho vzrůstající hladinou stále více říká – usni, usni, tak spi už konečně! Méně známé je už to, že se melatonin podílí na regulaci celoročního rytmu, tj. střídání období léta a zimy. Na jaře dochází k prodlužování světelného dne, což se odrazí ve snížené produkci melatoninu a u řady živočichů dochází k odbrzdění tvorby pohlavních hormonů. U člověka je tato funkce značně omezena, nicméně, vzpomeňme si na to, až budeme hovořit o někom, kdo se zamiloval na jaře – dříve se říkávalo “přišlo na něj jaro”.

Poruchy spánku a melatonin

Bohužel se zvyšujícím se věkem se tvorba melatoninu snižuje. To je jedna z příčin nespavosti u lidí ve vyšším věku a také obecně u osob se sníženou hladinou melatoninu v krvi. Podávání melatoninu pak vede u těchto pacientů k optimalizaci spánkového schématu a k jeho zvýšené kvalitě.

Pracovníci některých oborů, jako jsou lékaři (noční směny) a také právníci (spravedlnost nikdy nespí), mají už z hlediska své pracovní náplně narušený spánkový rytmus a tím sníženou hladinu melatoninu. Někteří odborníci soudí, že tato okolnost může u těchto profesí způsobovat zvýšené riziko vzniku rakoviny. Totéž platí obecně u pracovníků na nočních směnách, jako jsou například noční hlídači či pracovníci při doplňování zboží v supermarketech.

Melatonin se také využívá při léčbě tzv. stavů jet lag vyvolaných rychlým přechodem různých časových pásem a všeobecně při poruchách spánku, především nespavosti. Melatonin můžeme nalézt i v potravinách – je možno uvést ovesné vločky (velmi významný zdroj), rýži, zázvor, banány, ječmen nebo rajčata.

Některými opatřeními je možno zvýšit jeho produkci – jedná se o vystavení se intenzivnímu slunečnímu světlu přes den, v noci spát při absolutní tmě nebo horká koupel před spaním. Můžeme se také setkat s tím, že melatonin je označován jako „hormon proti stárnutí“. Jeho nízká hladina totiž urychluje procesy spojené právě se stárnutím.

Melatotin – nežádoucí účinky

Na závěr je důležité upozornit, že vyvolává velkou ospalost, má být proto užíván jen v době blížícího se normálního spánku. Užívání melatoninu vylučuje řízení vozidla, v případě těhotenství nebo hormonální poruchy je nutné jeho užívání konzultovat s lékařem. Také některé léky, kofein či tabák mohou způsobit pokles hladiny melatoninu.

Autor: PharmDr. Tomáš Arndt
Zdroj: http://www.celostnimedicina.cz/melatonin-pomocnik-pro-dobry-spanek.htm#ixzz42IIxYyeq

Časopis Ve hvězdách & Lidový léčitel si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 350 Kč, půlroční 175 Kč), pro Slovensko na telefonním čísle + 421 244 458 821, e-mail: predplatne@abompkapa.sk