PharmDr. Tomáš Arndt: Léčivé rostliny pro správnou funkci ledvin

140
Plody šípku. Foto: Pixabay.com

Ledviny jsou párový orgán, uložený po stranách páteře v břišní dutině. Jejich základní funkcí je odstranění cizorodých a škodlivých látek z krve, které odcházejí močí z našeho těla. Jedná se o důležitý orgán, jehož správné fungování je pro život nezbytné. V případě vážnějších nemocí ledvin je třeba obrátit se na lékaře, ale zdravý jedinec může preventivně nebo při mírných potížích použít některé z široké škály léčivých rostlin. Jejich nasazení je vhodné zejména při chronicky se opakujících nemocech močových cest.

Léčivé rostliny pro zdravé ledviny

Brusinka velkoplodá – Asi nejznámější jsou v tomto ohledu plody klikvy neboli brusinky velkoplodé (Vaccinium macrocarpon). Látky obsažené v těchto plodech zabraňují infekčním bakteriím se usadit na sliznici močových cest. Takto zamezují dalšímu šíření infekce (zabraňuje tím množení baktérií). Je to způsobeno obsahem kyseliny hippurové, která ve spolupráci s dalšími látkami obsaženými v brusinkách, s prontokyanidiny, snižuje schopnost baktérie Escherichia coli (je zodpovědná za naprostou většinu infekcí močových cest) uchytit se na stěnách močových cest. Příznivé je, že plody působí i protizánětlivě a diureticky.

Brusinka obecná – Vhodným pomocníkem je i příbuzná brusinka obecná (Vaccinium vitis-ideae), u které se jako léčebná droga používají usušené a zpracované listy. Zde je účinnou látkou glykosid arbutin. Hydrolýzou arbutinu vzniká volný hydrochinon. Tato látka působí antibakteriálně a pomáhá při zánětech močového měchýře a močových cest.

Medvědice lékařská – Arbutin obsahuje i další léčivá rostlina používaná již v lidovém léčitelství při onemocnění močových cest a ledvin, medvědice léčivá (lékařská, Arcylostaphylosis uva-ursi). Z dalších důležitých přírodních látek obsahuje fenolové glykosidy, flavonoidy nebo třísloviny, které mají antibakteriální účinek. Jako léčivá rostlinná droga se i zde používají listy. Podávají při zánětech močového měchýře i při nemocech močových cest (svým účinkem dezinfikuje moč). V tradičním léčitelství se používají rovněž u obtížích při močení, tvorbě močových kamenů a také při náhlém zánětu močového měchýře spojeného se špatným vylučováním a kyselou močí.

Lichořeřišnice větší – Další velmi oblíbenou léčivou rostlinou je lichořeřišnice větší (Tropeolum majus), která je nepřesně označována jako “přírodní antibiotikum”, což ale svědčí o její proslulosti. Přesnější odborný název pro obsažené látky je fytoncidy, tedy fyzologicky velmi účinné látky v pletivech některých druhů rostlin, které jsou toxické pro bakterie, houby a prvoky. Lichořeřišnice větší působí proti všem kmenům baktérie Staphylococcus pyogenes aureus, které jsou častými původci zánětlivých onemocnění močových cest a ledvin. Rovněž působí proti streptokokům. Včasným nasazením lichořeřišnice je možné předejít podávání antibiotik nebo alespoň zkrátit celkovou dobu onemocnění. Lze ji užívat i preventivně u pacientů s chronickými infekcemi močových cest.

Zlatobýl obecný – Méně známou léčivou rostlinou je zlatobýl obecný (Solidago virgaurea). U něj se jako léčivá droga sbírá a zpracovává nať. Z obsažených látek je možno zmínit třísloviny, silice, diterpeny, flavonoidy, saponiny (je u nich uváděn hemolytický účinek), fenolové kyseliny, estery organických kyselin a další. Složení účinných látek se liší u jednotlivých druhů. V tradičním léčitelství se používá při chronických nemocech ledvin a močových cest, zbytnění prostaty, tvorbě močových kamenů a všeobecně pro své protizánětlivé a močopudné (diuretické) působení. Funkci ledvin by měl i zlepšovat tím, že snižuje vylučování bílkovin močí.

Při infekcích močových cest příznivě působí i výtažky z česneku a petržele nebo z břízy.

Chanca piedra – Při tvorbě kamenů v močových cestách se dá jako doplněk celkové léčby pít čaj z exotické léčivé rostliny Chanca piedra. Zde se kromě jejího protizánětlivého působení a uvolnění svalů ještě připojí její diuretické působení (podporuje vylučování moči, takže může podpořit “odplavení” kamene z močových cest).

Při tvorbě kamenů je možné z bylinných čajů jako doplněk celkové léčby pít čaj šípkový či z lipového květu.

autor: PharmDr. Tomáš Arndt
zdroj: https://www.celostnimedicina.cz/lecive-rostliny-pro-spravnou-funkci-ledvin.htm#ixzz4z9HPnyOj

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 210 Kč, na 2 roky 420 Kč), pro Slovensko na telefonním čísle + 421 244 458 821, e-mail: predplatne@abompkapa.sk