PharmDr. Tomáš Arndt: Bylinky, které uklidňují

285
Foto: Pixabay.com
Dnešní doba přináší s sebou velkou dávku stresu, který velmi negativně může ovlivňovat náš život, ale i naše zdraví. Organismus oslabený stresem, kterému je vystaven, snáze podléhá infekčním nemocem. Řada z nás má i problémy se spánkem a někteří bojují s úzkostí a napětím, které odrážejí problémy z osobního, pracovního či rodinného prostředí.

Jak čelit stresu?

Lidé tento problém často řeší jednoduše – zajdou si k lékaři, který jim předepíše léky na spaní (hypnotika) nebo na zmírnění napětí (anxiolytika). Tyto léky mohou pomoci je při opravdu příležitostném užití, pokud je už opravdu nespavost či úzkost velká. Ale důležité je slovo příležitostný – musí se užít jen opravdu výjimečně! Velmi snadno se na ně vypěstuje návyk, mají nežádoucí účinky (které například zhoršuje ještě konzumace alkoholu) a ovlivňují účinek některých jiných léků.

Jednou z možností, jak stresu čelit, jsou různé relaxační techniky – například jóga nebo autogenní trénink. Ve vážnějších případech je nutná konzultace s klinickým psychologem nebo psychiatrem. K dispozici jsou ale i výtažky z některých rostlin, které mohou pomoci, jsou-li užívány před spaním, zlepšit spánek nebo v průběhu dne zmírnit napětí či úzkost.

Je ovšem zapotřebí si uvědomit několik faktů. Tyto přípravky nejsou všespásné – jejich užívání je vhodné spojit s dodržováním pravidel tzv. spánkové hygieny (spát v dobře vyvětrané místnosti, nejíst před spaním, nepracovat s počítačem a tak dále) a také je vhodné změnit životní styl a vyzkoušet některou z výše zmíněných relaxačních metod. Dalším pravidlem je, že tyto přípravky se užívají dlouhodobě. Jejich příznivé působení nastává v řádů dnů, ale spíš týdnů – je třeba je užívat pravidelně a vytrvat. A naposledy – i když se jedná o mírná sedativa (tlumící přípravky), přeci jenom by se neměla kombinovat s léky s tlumivým účinkem ani s alkoholem a rovněž je lepší se vyvarovat řízení auta. Důležité je také, že tyto rostlinné přípravky nevyvolávají závislost a další nepříjemné nežádoucí účinky jako přetrvávající únavu po probuzení, otupělost a podobně.

Jaké jsou to tedy léčivé rostliny?

Meduňka lékařská (Melissa officinalis) je vytrvalá bylina s větvenou lodyhou a bílými stopkatými květy v úžlabí listů. Sbírá a suší se z ní nať. Má zklidňující, spasmolytické, antiflogistické (protizánětlivé) a antibakteriální účinky. Objevuje se i v některých výrobcích z oblasti přírodní kosmetik

Další léčivá rostlina, mučenka oplétavá (Passiflora incarnata) je vytrvalá, popínavá vždy zelená rostlina se světle fialovými květy. Pochází původem ze Střední a Jižní Ameriky, ale pěstuje se i v Evropě. Jako rostlinná droga se z ní zpracovává také nať. Má zklidňující účinky – používá se při nespavosti, úzkosti nebo předrážděnosti.

Další součástí bylinných směsí na zklidnění bývá chmel otáčivý (Humulus lupulus). Je to dvoudomá, pravotočivě ovíjivá popínavá rostlina, která je pěstována po celém území Evropy, ale roste i v některých částech Asie. Jako rostlinná droga se z chmelu zpracovávají buď usušené samičí květenství, nebo z nich vytřásáním získané žlázky označované jako lupulin, což je žlutý prášek hořké chuti a charakteristického zápachu. Takto zpracovaný má sedativní účinky, ale také podporuje trávení (stomachikum) a působí na povzbuzení chuti k jídlu (amarum). Je to dáno obsahem hořčin ve zpracované rostlinné droze. Na druhou stranu negativně ovlivňuje libido. Japonští odborníci také v několika studiích uvedli, že obsažené látky snižují hladinu krevního cukru.

Dobře známý je kozlík lékařský (Valeriana officinalis), známý též pod lidovým názvem baldrián nebo valeriána. Jedná se o vytrvalou bylinu s krátkým silným oddenkem, z něhož vyrůstají četné kořeny. Je doma jak v Evropě, tak v Asii. Sbírá a zpracovává se z ní kořen. Zpracovaná droga má velmi typický zápach, který milují kočky. V lékárnách můžete koupit i baldriánské či valeriánské kapky, což je lihová tinktura s extraktem z kořene kozlíku lékařského. Dříve bývala i součástí sortimentu lékáren jako surovina s latinským názvem Tinctura valerianae. Kromě zklidňujícího účinku i zmírňuje křeče při žaludečních zdravotních problémech.

K této skupině léčivých rostlin patří i třezalka tečkovaná, latinsky Hypericum officinalis. Ta stojí trochu mimo, protože spíše než o sedativum, se jedná o přírodní mírné antidepresivum (byla i složkou klasických léků na předpis). Zde je potřeba si uvědomit, že díky jinému principu působení (zvyšuje hladinu serotoninu v mozku) se nesmí kombinovat s klasickými antidepresivy předepsanými lékařem, které působí stejně. Dále ovlivňuje účinek některých léků (například warfarin či hormonální antikoncepce) a nesmí se s ní chodit příliš na sluníčko či se opalovat, protože může dojít k nežádoucí kožní reakci (tzv. fototoxicita).

Někdy můžete v přírodních zklidňujících směsích narazit na sušený květ levandule (Flos lavandulae), který nejen zklidňuje, ale působí rovněž proti nadýmání a zmírňuje žaludeční křeče. Pro svoji typickou vůni je též součástí přírodních kosmetických přípravků, ale i některých likérů.

I když na meduňku, kozlík nebo třezalku můžeme narazit samostatně v doplňcích stravy, většinou se jedná o různě složené směsi výtažků z těchto zmíněných léčivých rostlin někdy obohacené ještě o dalších látky (vitamíny, minerály, aminokyselinu tryptofan či extrakt z máty peprné). Z nich je možno jmenovat například Pro Relax od firmy Natural Medicaments, Meduňka+kozlík+chmel od firmy Medpharma nebo Happy dreams od firmy Vetrisol.

Autor: PharmDr. Tomáš Arndt
Zdroj: https://www.celostnimedicina.cz/bylinky-ktere-uklidnuji.htm#ixzz4bWSe8LsN

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 210 Kč, na 2 roky 420 Kč), pro Slovensko na telefonním čísle + 421 244 458 821, e-mail: predplatne@abompkapa.sk