MUDr. Pavel Šácha: Zubaté slunce a jarní chřipka

109
Foto: Pixabay.com

Zima končí a vyhlížíte sluníčko. Když silněji zazáří, vycházíte rychle ven a tak rádi pobýváte na čerstvém vzduchu… Třebaže je pouhých 10 stupňů Celsia, chtěli byste se už pouštět do jarních prací a také se občas spletete, když v únoru či březnu vyběhnete s kbelíkem odpadků před dům jen na lehko oblečeni. Jenže také pofukuje větřík, trošku se prochladíte, a tak se po návratu začnete potýkat s kýcháním a smrkáním a z nosu vám takřka proudem odtéká řídká rýma. Následuje zimnice a po ní horečka, musíte ulehnout a přijímat mnoho teplých nápojů, vitaminů… I přes tyto nepříjemné projevy se vám ale nechce trávit čas ležením doma.

Rady jak předejít chřipce

Pokud si sednete k internetu, najdete na tisíce rad o tom, jak chřipce a nachlazení předcházet. I na našich stránkách jsme o tom již psali:

– Dřív než přijde chřipka
– Nachlazení
– Chřipka – prevence

Prevence

Prevence nám má posloužit coby přednostní postoj:

– být prozíravý před „zubatým sluncem“
– s jarem užívat vitamíny
– užívat Echinaceu, nebo dnes již tradičně známý Immunity Star či Vilcacoru, a to s chytrým předstihem a předvídavostí

Platí zásada, že čím dříve se nasadí, tím větší šance má po zimě oslabený organizmus reagovat na teplotní změny, bacily a viry.

Léčení

Pokud se už prochladíte, základem při léčení zůstává:

– klid na lůžku
– opakovaná potní kúra – přikryjeme se až po špičku nosu a vydržíme v potu, který obyčejně velmi silně vyrazí, nejméně jednu hodinu
– čaj s lipovým květem, který vyvolá v tomto případě žádoucí pocení
inhalace.
– je nutno opravdu vysadit, zůstat doma minimálně týden, odložit veškeré aktivity

Pozor: Urychlení či přerušení domácího ošetření se nevyplácí. Nemoc pak snadno přechází do chronické fáze, budou muset být podávána antibiotika a uzdravení se tak často odsouvá do dáli.

Autor: MUDr. Pavel Šácha
Zdroj: https://www.celostnimedicina.cz/zubate-slunce-a-jarni-chripka.htm#ixzz4alYfljXJ

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 210 Kč, na 2 roky 420 Kč), pro Slovensko na telefonním čísle + 421 244 458 821, e-mail: predplatne@abompkapa.sk